A nagyhalas pontyhorgászatra berendezkedett tavak között jónéhány olyat találunk, ahol a pontyok mellett, élvezve a sporthorgászat védelmét, szép dévér állomány alakult ki. Ezeken a vizeken érdemes a nagyobb dévérekre céltudatosan horgászni.
Magam is a pontyok kedvéért jártam kezdetben egy közeli horgásztóra, hiszen szép 6-12 kg közöttieket sikerült partra segítenem egy-egy fotó erejéig. Azonban a pellet csalikat gyakran húzták el szép dévérkeszegek. Ezért érlelődött meg a gondolat, próbáljam meg a célzott „nagydévéres” pecát!
Mivel sok 15-40 dkg közötti dévér is lakja a tavat, mindenképpen szelektálni kellett. Ezért a pinkit, szúnyoglárvát, az édes és sós hagyományos keszeges etetőanyagokat teljesen elhagytam. Gilisztát, kevés csontit, 2 mm-es black halibut pelletet, konzerv kukoricát és halas etetőanyagot készítettem elő. A pontyhorgászatok tapasztalata volt az is, hogy a nagyobb dévérek rászoktak a pontyoknak szánt hallisztes etetőanyagokra, pelletekre. Ebben sincs meglepetés, évek óta sokfelé tapasztalható jelenség.
Commercial natúr, Seria Method Green Betain, Seria Method Black Halibut, Black Halibut pellet 2 mm, konzervkukorica.
A háromféle etetőanyagból 1:1:1 arányban készítettem keveréket, amely „kellemesen” hallisztes illatú és sötét színű lett. A gilisztát folyamatosan daraboltam a kosárba, nem apróra vágva. Pár szem kukorica és csonti ment mellé.
A tálcán a csalik.
A csontik közé narancssárga színűek is kerültek, ez a szín itt is gyakran működik jól.
A bullet és gyűrűs kosarak a pontos és koncentrált horgászat eszközei.
Szükség volt a bullet és gyűrűs távdobó kosarakra, mivel a tó túlsó, ritkán horgászott és védettebb oldalán szívesebben tartózkodnak a nagyobb halak, illetve ezt tapasztalva a horgászok oda dobálnak, ezáltal ott etetnek. 60 m-re húztam ki a távolságot, ez a tó szélességének kb. kétharmada.
Tartalmas kosár, ez kell a dévérnek!
Csalinak két-három szál gilisztát is feltűztem, egy csontival lezárva. A csonti színhatása mellett megakadályozza a giliszta lemászását, letépését a horogról.
A horog 12-es Competition, amit 0,16-os előkezsinórra kötöttem. A giliszta csalihoz kell a viszonylag nagy horog, a termetes halak és a ponty veszély megköveteli az erősebb előkét.
A helyi horgászrend megengedi a fonott zsinór használatát dobóelőkének, ezért 10m 0,14-est kötöttem a monofil elé.
Ahol a szabályok lehetővé teszik, mindig fonott főzsinórral keszegezem, ahol nem, de dobóelőkének lehet használni, ott a szokásosnál kissé hosszabbat kötök, ezzel is segítve a kapások észlelését és a pontos pecát.
Bevetésen a 3,90-es Concourse feeder és a Benzár Method Feeder 6500.
Az első jelentkezők a fél kiló körüliekből kerültek ki.
Jellemző volt az alsó szájszéles akadás. Bátran vették fel a csalit.
A 0,80 dkg és 1,20 kg közötti dévérek váltak uralkodóvá az etetésen.
A tógazda elmondása és néhány bojlis fogás alapján tudom, még nagyobb 2kg feletti dévérek is élnek a tóban, ezért ezeknek a megfogása érdekében fogom tovább alakítani a horgászatot, hamarosan visszatérve, amint a versenyszezon szünetei lehetővé teszik.
Forrás: Frankó Zoltán
Energofish Feeder Team
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...