Igazán változatos idővel köszöntött ránk az idei május. Gyakrabban indulnék egy kis pergetésre, de örökké leszakad az ég, hírtelen jött erős, viharos szelek csapkodják a vizek hátát. Rendben, hogy a májusi eső aranyat ér, de szerencsére akadtak szárazabb, barátságosabb fél napok. Egy ilyen délutánon kaptam kézbe a pergető botot, mert már nagyon szerettem volna egy-két csukeszt érezni a zsinórom végén. Jó csukás vizet nem mindig és nem mindenhol lehet találni, én ezúttal egy öreg holtágat választottam.
Rablóhalas holtág!
Pergető botom, néhány mindennel megrakott műcsalis dobozom többnyire az autóban van, most is csak egy hosszabb csizmát kellett betennem a csomagtartóba. Alig érkeztem a vízpartra, máris tudtam, hogy a lábbelivel jól döntöttem, rendes sár, felázott part fogadott. Már régóta szerettem volna wobblerrel fogni csukát, így elhatároztam, hogy ma csakis velük próbálkozom.
Eredményes Salmo wobblerek.
Két órám volt a pergetésre, bár ezt is csak remélhettem, hogy az időjárás ezt lehetővé teszi. A leginkább csukásnak ismert darabokat készítettem ki a Salmok közül.
A mélyebb vízen fogós Friskykkel kezdtem.
A Frisky felúszói közt van mélyebbre törő, de van egészen a felszín alatt vezethető is. Mindkét modell csukás, nagyszerűen mozognak, de a törtcsőrű a már feltörekvő hínármező felett is eltáncoltatható volt. Ezzel a wobival vallattam a növényekben is gazdag vizet, amely csábosan, magasan veretett, arasznyinál nem igen húzhattam mélyebbre. Egy-két dobás után éreztem, ha valamivel, hát talán vele foghatok ma csukát.
A felszín alatt vezethető Frisky!
Egy feltűnő, sárgás színű darab kellette magát a harapásbiztos előke végén. Tervem szerint szép lassan, a helyemet változtatva cserkészgettem a szélvizeket. A második és a harmadik beállásom, az első fél órám eredménytelen maradt.
A nap ki-kisütött, az idő kissé fülledt volt. Valószínű még nem húztam el éhes csuka közelében a műcsalimat. Pedig igyekeztem trükkösen táncoltatni és cserélgettem a színeket is. Még villogóan fényes Friskyt is tettem fel. A második félórában viszont újra az elsőként feltett sárgával vallattam a rejtelmes vadvizet. Ekkor megtört a jég, gyönyörű, kemény rávágás ijesztett rám. Csak úgy pendült a pálcám, én pedig azonnal belehúztam az ütésbe. Jó csukát akasztottam, éreztem azonnal, hogy ez nem kaszakő példány.
Tőlem talán tíz méterre fel is jött egy rendes búrványlás, loccsanás, majd sikítva megszólalt a fékem. A megakasztott hal elsőre nagyon rendesen kifutott. Én pedig kissé izgatottan, de mosolyogva tartottam a gerinces, erős pergető botomat.
A jobb halak akasztásakor különösen szeretem a rugalmasságát, keménységét. A hal egyelőre úgy táncolt, úgy futkosott, ahogyan akart. Kettő, három vagy talán több perc is eltelt, mire kiúsztattam magam elé a part szélébe. Itt már nem volt hínárszőnyeg, a csuka tisztább terepen védekezett.
A kiemeléssel még várnom kellett, de közben csodálkozva láttam, hogy a wobblerem teljesen eltűnt a kacsacsőrös szájában. Remélem, nem torkon van? – sóhajtottam, mert vérzést okozni nem szerettem volna. A biztos akadást látva néhányszor gyorsan le is fényképeztem a fárasztás vége felé. Alig értem át a nyakát, de mert rendesen kifárasztottam könnyen ki tudtam emelni.
A győztesek.
A szájfeszítő sem kellett, de még fogó sem, csak egy csipesz. Magától nyitotta ki a száját, én csak lefeszítettem egy kicsit az állát, és a hármas horog megakadt ágát már ki is akaszthattam.
Két-három további gyors fotót csináltam szárazon, majd még egy-kettőt a vízben is. Szép volt nézni, amint egészségesen pihegett a part szélében.
A villámportya wobbleres csukájával.
Ám ennél is jobb volt látni, amikor hatalmas örvényt keverve egy villanás alatt eltűnt a meder irányába. Isten veled – néztem utána örömmel.
Óvatosan visszatettem és egy kicsit nézegettem…
Egy villanással eliramodott...
Furcsa susogást, szélzúgást hallva csak most néztem fel az égre. A hátam mögött szélsebesen fekete felhők közeledtek. Eddig az erdő fáitól nem sokat láttam belőlük. Megtévesztett, hogy a másik irányból néha a felhők közt kisütött a nap. Csupán öt perc volt a maradék időm. A halam elengedése után talán tízet, ha dobhattam és máris nagy erővel rám csapott a szél. Összekapkodtam a szerelést, wobbleres dobozt az oldaltáskába és szinte futottam az autóig, mert máris kövér esőcseppek sorozták a gyalogutat. Ha nem is bőrig, de elég rendesen eláztam, ám mégsem éreztem csalódottnak magam. Elégedetten gondoltam a rövid, egyhalas, ám mégis szép Salmos pergetésre. Egy kicsit várakoztam a kocsiban, ám látva, hogy ismét esős, szeles alkonyat ígérkezik, hazafelé indítottam a szekeret.
Bokor Károly
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...