Egy megszállott horgász télen sem adja fel! A hideg ellenére is kimegy valamely közeli horgászvízre, kialakít néhány léket, beetet, majd egy kis szerencsével fog néhány keszeget és elégedett mosollyal hazamegy, ilyen a profi, hibátlan forgatókönyv.
Ezek a finomszerelékes horgászok, az úszós a feeder technika, kedvelői. De mit tesznek a pergetőhorgászok, akik a pergetés megszállottjai? Legtöbben otthon maradnak és türelmetlenül várják a jég elolvadását, a tavasz beköszöntét, az első lehetőséget…
Előre bocsátom, nem vagyok kizárólag pergetőhorgász, habár voltak évek, amikor szinte csak ennek a módszernek éltem, télen-nyáron pergettem! Igen télen is… habár a lehetőségek korlátok közé szorulnak, de mindig megtaláltam azt a módszert, azt a horgászvizet, ami kínált némi lehetőséget a halfogásra, a lékből történő vertikális pergetésre. Volt, hogy összejött, volt, hogy semmit sem fogtam, de minden télen néhány alkalommal próbálkoztam.
Az idei télen sem volt ez másként… Ezen a télen is sikerült néhány nagyszerű, élményben gazdag órát a jég hátán eltöltenem. Fogtam csukát, fogtam sügért, de még pisztrángot is, igaz nem nagyokat, de ebben az időben, főleg az idei télen ez is reményen felüli.
![]() |
![]() |
De hogyan fogtam ezeket a halakat, milyen módszerrel, milyen csalival? Egyszerűen, lékből pergettem! A csali nem más, mint a SALMO cég egyik a vertikális pergetésre kifejlesztett nagyszerű modellje a SALMO CHUBBY DARTER. Ez a wobbler többféle méretben és színben kapható, így az összes ragadozónak megtalálhatjuk a megfelelő méretet és színt. A kisebb 3,5 centis modellel a sügért, a pisztrángot, míg a nagyobb mérettel a csukát célozhatjuk meg.
Téli kedvenc, SALMO CHUBBY DARTER.
![]() |
![]() |
Maga a technika roppant egyszerű, egy gyakorlottabb pergetőhorgász másodpercek alatt ráérez, és egy teljesen kezdőnek sem kellenek órák a tanulásra. A műcsalit a bot fel-le emelésével, hol felfele vezetjük, hol meg lassan leengedve, hagyjuk süllyedni, a többi "melót" maga a műcsali elvégzi.
A tapasztalat azt mondja, ha "jó helyre fúrunk" a kapás szinte azonnal érkezik, ha eltelik néhány perc és mégsem, akkor tovább kell állni egy újabb helyre fúrni léket és ott is próbálkozni.
Többféle méretben és színben kapható, így minden ragadózónak megtaláljuk a megfelelőt.
Ha sügéres vízen horgászunk, akkor egy kis szerencsével ráfúrhatunk egy nagyobb rajra is, és egyetlen lékből akár több halat is foghatunk.
Van, hogy egymás után több halat fogunk, majd hirtelen csend a kapások megszűnnek, ilyenkor azt hisszük a halak odébb álltak… igen, van, hogy ez történik, de a tapasztaltak szerint legtöbbször csupán a műcsalit „kiismerik", ilyenkor jó ha van egy más színünk, amivel lecseréljük.
![]() |
![]() |
A módszer tehát egyszerű, a felszerelést mindenki maga kedve és lehetősége szerint állítja össze, de ha egy könnyebb, kis dobósúlyú pálcával dolgozunk, és ehhez igazítjuk a felszerelés többi részét is, egy esetleges kapás, fárasztás nagyobb élményt tud nyújtani.
…télen is jó szolgálatot tesz.
Ez a technika, módszer természetesen nem csak télen, lékből űzhető, eredményes csónakból is… ez a vertikális pergetés, mely télen a legnagyobb hidegben is nyújthat sikerélményt. Ajánlom mindenkinek, próbáljátok ki!
Forrás: Nagy Levente (ERDÉLYI HORGÁSZ)
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...