Úsztatás a Dunán
Megjelent: 2008. július 29. | Forrás: Székely Zoltán | Írások
Régi szerelmem a Duna, hiszen itt tanultam meg elkeserítően régen horgászni. A folyóvíz varázsát az ember igazán az úsztatásos horgászattal tudja élvezni. Finom felszereléssel, nagyon odafigyelve, lankadatlan türelemmel kell sok százat úsztatni, hogy eredményes legyél. Igazi sporthorgászat!


A dunai úsztatós horgászat főbb kellékei

Nagyon fontos a hely megválasztása, hiszen a vízszint állandó ingadozása a halakat is mozgatja. Ahol egy bizonyos vízállásnál alaposan megtömtük szákunkat, lehet hogy egy méteres apadás után egy utálatos gébet sem fogunk.


A Dunán nem ritka a kiló feletti dévér

A gyors áramlású, sóderes aljzatú, kisebb mélységű szakaszok fő hala a paduc, esetleg a jász, szilvaorrú, márna, a lassabb, mély, de nem iszapos pályákon gyakorlatilag az összes többi fehérhalat megtaláljuk, és ha vándorkagyló is van a fenéken, akár pontyot is akaszthatunk.


A kilós jász már jól mutat

A legjobb pályákon, különösen ősszel, szinte valamennyi halfajjal akár egyszerre is találkozhatunk. Sok-sok kudarcot él át az ember, míg megtapasztalja mikor, hol és hogyan érdemes horgászni, ezért a legjobb, ha egy tapasztalt sporttárs mellé szegődünk.


A szemtelen gébek a Duna törpeharcsái.

A felszerelés egyik legmeghatározóbb eleme a bot, mely, mivel órákon át kézben tartjuk, legyen minél könnyebb, de négy méter körüli. Ilyen például a 3,90-es Competition Tele Match, mely mindössze 165 grammot nyom, de gerinces kis carbon pálca.


Az első hal általában karika vagy jászkeszeg

Én paducozáskor kedveltem meg igazán, mert kis súlya miatt rendkívül gyors, ami ennél az óvatos halnál nagy előny és fárasztáskor úgy dolgozik, mint az álom.


Az excalibur 3000 két pótdobbal univerzális úsztató orsó

A Dunán úsztatva jöhet tízdekás karikakeszeg és négykilós márna egyaránt, ezért többféle zsinórvastagsággal és nagyon biztonságos fékrendszerű orsóval próbálkozzunk csak, mint például az Excalibur 3000-es, melynek három dobja is van. Nagy előnye az 5,1-es áttétel, tehát gyorsan szedi a damilt, ezért kíméli az embert és azonos idő alatt többet horgászhatunk vele.


Az ideális bot a pillekönnyű 3,9m-es Competition Tele-Match

Én a három dobot 12-es, 15-ös, és 22-es Sufix zsinórokkal töltöttem fel, ez utóbbi még süllőzésre is megfelel. Az elsőt csak télen és koratavasszal használom, amikor nagyon finoman eszik a hal.

A dunai úsztatásnál én jobbára hosszúkás styl ólmokat használok, jobban belefekszik a folyásba. Többnyire fixen és egy ponton rögzítem, különösen gyors, örvényes vízben, hogy a vertikális vízmozgások ellenére is talajközelben maradjon a csali. A horog és az ólmozat közötti előke viszont, különösen egyenetlen aljzat esetén elérhet a fél métert is.


Előfordul hogy nem is jön félkiló alatti példány

A Maruto horgok vékonyabb változatai nagyon megfelelnek a folyóvízi úsztatás követelményeinek, de az optimális méret kiválasztása nagy dilemma. Én apróhalra 10-14-est, paducozáshoz 8-10-est, nagydévérre, jászra, márnára 6-2-est használok.

A dunai úsztatós horgászat főbb kellékei
Gyorsvízi etetés

Az úszó természetszerűleg a másik legmeghatározóbb kelléke ennek a módszernek. Kiválasztása teljesen egyedi, örök vita például, hogy az egy vagy kétpontos a megfelelőbb. Én az egypontost használom, a zsinóron műanyagcsövecskébe szúrt fülecskébe rögzítve, mert visszatartáskor nem emeli el a csalit a talajtól és messzebbre lehet elengedni.


Ha gombócokkal etetünk lapítsuk el

Abban viszont általános a nézet, minél gyorsabb a víz, annál tömzsibb fazont érdemes használni, főleg ha vissza is tartunk, ami jásznál, márnánál kívánatos. Én a fordított csepp vagy palack alakú úszókat használom, ez utóbbiakat mindig antennával.


Kedvenc halam a paduc, a Duna angyalai

Ma már olyan kevés a hal a folyókban, hogy etetés nélkül vajmi keveset fognánk, kivéve a táplálékban gazdag befolyók környékét és a téli vermelő helyeket, ezért az etetés elengedhetetlen. Lassabb áramlású vízben dobhatunk be keményre gyúrt, sóderral nehezített, lapított gombócokat, de az erősebb folyásban, főleg ha nagy a hajóforgalom, vaslapra, kőre kötött kenyérrel, vagy nagy kavicsokkal nehezített kenyereszsákkal érdemes etetni. Ez utóbbiak nagy odafigyelést, úszóvezetési gyakorlatot igényelnek, mert ha beleakadunk az etetésbe, a bosszúságon kívül, még a halakat is elriasztjuk.


Tipikus dunai úsztatós pálya.

A folyóvízi úsztatás legnépszerűbb csalija a csonti, de ahol kenyérrel etetnek, sikert hozhat a friss kenyér is. Sok helyen, főleg hideg időben, kiváló csali a giliszta, máshol a polenta, főtt rizs, hántolt búza, és egyéb tájjellegű vagy szezonális csali. Bármelyik eredményes lehet, ha jó időben, jó helyen és jó felszereléssel alkalmazzuk.
Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...