Tigrismintás tapasztalatok
Megjelent: 2009. január 22. | Forrás: Murányi János | Írások Szezonzáró horgászataim bár szerteágazó tanulságokat hoztak, valójában egy irányba futottak össze: megtanultam szeretni a nagyméretű műcsalikat, és külön oltárt emeltem a tigrismintás Salmóknak, amely előtt azóta is örömmel mutatok be áldozatot.

A csukázó idők hidegebbik felében jártunk már, amikor lelkesen, és viszonylag egyenletes sikerek mellett hajtottam kedvenc halaimat. Minden olyan egyszerűnek tűnt: néhány kedvenc támolygóval, wobblerrel vagy gumival bármelyik nádas mellől learattam a csukákat, a lehűlő vízzel viszont eltűntek halaim a sekélyből és a megszokott műcsalikat észre se vették.


Késő őszi reggel, kellemes hangulattal

Egyvalami biztos volt: mélyenjáró csalikra kell átállnom. Nyilván kézenfekvőnek tűnt a gumihalazás, de ez csak részleges sikert hozott. Jó, volt benne egy szép csuka, két kiló körüli súllyal, csodaszép mintázattal, és egy aprócska szépséghibával – nem én fogtam. Csupán a pontosság miatt vagyok kénytelen megjegyezni, hogy ezt a halat frissen beavatott horgásztársunk, Andika ölelhette magához. Alig egy órára hagytam egyedül, zsinórján piros-fehér Delalande Sandra gumihallal, majd nem egyszer csak – a horgászhölgy beszámolója szerint – furcsa, nagy súly nehezedett a horogra, elmerült a növényben, és nem mozdult többé. Ekkor lettem értesítve én, aki nem habozott a helyszínre evezni, hogy kihámozzam növényfészkéből a gumihallal meglapuló csukát. Andika öröme természetesen a csillagokat súrolta, és pedig azonnal előkerestem a gumihalas dobozomat…


Andika gumihalas csukája jó erőben volt

A gumihal rövid ideig megfelelő választásnak tűnt. Szépen elértem vele a két-háromméteres mélységek alját is, kicsalogatva a növény közt lapuló csukákat. A fájdalmam csak annyi volt, hogy nagyobb részben fiatal csukák akadtak horogra, ritkán közelítették meg a két kilót. Ekkor növelni kezdtem a gumihal méretét, hátha „növekedni kezdenek" a csukáim is. Sajna a csukák mérete maradt a régi, a túl nagy gumihalak után pedig egyszerűen megszűntek a kapások. Nincs itt nagyobb hal?


Reggelente már lefagyott a tó széle

Gondolataim a merülő jerk-csalikra terelődtek. Egy újabb csuka után feltámadt bennem a remény, hogy végre jó úton járok… Tévedtem. A jerkek méretnövelése is hasonló kapástalansághoz vezetett. Aztán egy reggelen eszembe jutott deltai barátaink körforgó-wobbler kombinációja… Nem sokat teketóriáztam, letörtem egy kilences Salmo Sting nyelvét, és ötös körforgót illesztettem eléje. Az összeállítás szépen merült, és őrületes jelet adott – a körforgó vibrált, a mögötte haladó wobblertest pedig jó támadási felületet adott.


Nincs mese, csónakba kell jönni…


Kézbevettem a dolgokat


A tandem két horoggal akadt, nagyon

Azon a reggelen több csuka is rajtaveszett a cuccon, közben pedig fényt derült a szépséghibákra is: a tandem-csali nagyon könnyen visszaakad dobáskor, hiszen a súlyosabb körforgó repül előre, a vízbe viszont nem ilyen sorrendben kéne érkezniük. Dolgozni kezdtem egy újabb dobástechnika kialakításán. Az utolsó percben lefogott dobbal gyakorlatilag elértem, hogy a műcsali szépen kiterüljön a vízbeérés pillanatában, a visszaakadások aránya így alig tíz százalékra csökkent.


Újabb áldozat a tandem-cuccon

Feltűnt az is, hogy a mélyebb vizekbe vonult csukák leginkább a GT színű Salmókkal bosszanthatók fel. Volt perc, amikor majdnem minden modellre volt kapásom, ami elég mélyre merült, és a tüzes tigrismintát viselte. Gyanakodni kezdtem, hogy a négy-ötméteres mélységek homályában ez a szín látszik leginkább.

Éppen egy ilyen kísérletezés zajlott egyik esős délutánon is, amikor a Salmo Perch tigrismintás modelljét húztam. Elsőre csak elnehezedett a felszerelés, majd a meginduló hal világossá tette: kapásom volt! Minden teketória nélkül pumpálni kezdtem az ellenfelet, az viszont nem jött könnyen… Pár kör után, sejtettem, hogy kapitális halam van, de amikor teljes valójában feljött a csuka, rendesen kivert a víz. Szájában hozta a Salmo Perch-et, aztán visszafordult párszor a mélybe. Kis botom és orsóm majdnem esélytelennek tűnt ebben a pillanatban, de úgy döntöttem, türelemmel próbálom meg áthidalni ezt a hiányosságot – hagytam, hadd menjen a hal…


Amikor feljött, szájában a Salmóval,
meghűlt bennem a vér…

Közben horgászbarátaim is körém sereglettek, látván, hogy nem mindennapi hallal akadtam össze. A kapitális csuka kiemelésében és mérlegelésében jelentős segítséget nyújtottak, majd összes halamhoz hasonlóan ezt is szabadon engedtem a fogás helyén. Köszönettel tartozom Adi Vlasiu-nak, az Energofish román teszthorgászának a helyszínen készült fotókért.


Győztes fotó a kapitálissal


A hossza 104 cm, 11 kiló

Eme életre szóló esemény után, ismét elméletek gyártásába kezdtem… Mert ugye, mondhatnánk, hogy véletlen is közrejátszik egy ilyen fogásban, a GT színkód késő őszi sikere viszont szemmel látható volt, még ha nem is mindig kapitálisok formájában. További tanulságokat vontam le a felszerelés indokolatlan finomításával kapcsolatban is (megszenvedtem a 10-30 grammos pálcával, ez szentigaz…), ezekről viszont egy másik alkalommal számolok majd be.
Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...