Szeptember 14-én indul a Salmo Kupa első fordulója Társaságunk szervezésében a Fonyód előtt kijelölésre kerülő versenypályán. A nevezéseket szeptember 11-ig várjuk, a saját csónakkal nem rendelkezőktől viszont azt kérjük, hogy minél előbb jelezzék csónakbérlési szándékukat!
A versenypályán július-augusztus hónapban számos szép süllő és kőrüllő is horogra került, de a balinok is szépen mutatták magukat rablásaikkal.
![]() |
A pályát 12-én, pénteken jól látható bójákkal fogjuk kijelölni. Déli határa a partvonal, északi határa a fonyódi akadó nyílt víz felőli széle, keleti határa a fonyódi kikötő, nyugati határa pedig az ún. „hegy alatti" részen lesz. A mellékelt térképen piros nyíl jelzi a gyülekező helyét, a csillag szimbólumok pedig a pálya hozzávetőleges területét. Az indulási helyszínt a korábban kiírt fonyódi kikötőhöz képest kissé nyugatabbra helyeztük, az ún. Tungsram strandnál lévő csónakkikötőnél várjuk a Kedves Horgásztársakat. A piros X-el áthúzott kikötő nem képezi a versenypálya részét, a mólókat 50 m-es távolságban szabad csak megközelíteni!
![]() |
Csónakbérlésre (2000 Ft) a helyszínen lesz lehetőség már a szombati napon is, ezen szándékot kérjük a nevezéskor jelezni!
A fentiek szerint pontosított versenykiírás:
Időpont: 2014. szeptember 14. (edzésnap szeptember 13, amennyiben az időjárás-előrejelzés kedvezőbbnek mutatja a 13-i napot, úgy az edzésnap elmarad, és 13-án lesz a verseny. Ezzel kapcsolatban a szervezőség e-mailben vagy szükség szerint telefonon tájékoztatja a nevezőket.)
A forduló részletes programja:
06:00-tól gyülekező, regisztráció, reggeli, 06:30-tól megnyitó, sorsolás, 06:45-től csónakba szállás, 06:50-től a versenyzők indítása 10 mp-enként, 07:00-tól 13:00-ig verseny, 13:30-tól ebéd, 14:00-tól eredményhirdetés
Díjazás:
1-3. helyezett részére: egyedi kerámia díjak + érmek + Salmo wobblerek.
Legnagyobb halat fogó versenyző: éves balatoni területi horgászjegy + egyedi kerámia díj.
A díjazás összértéke 150.000 Ft
Helyszín: Gyülekezés és indulás Fonyódon, az ún. Tungsram strandon található csónakkikötőnél.
A versenypályát a szervezőség a versenyt megelőzően jelöli ki, tartalmazni fogja a fonyódi akadót és part menti, sekélyebb területeket is.
Nevezési díj: 12 000 Ft/csapat/forduló mely magában foglalja a horgászengedélyt és a meleg ebédet.
Nevezni lehet a [email protected] e-mail címen a csapattagok adatainak (név, lakcím, telefonszám, e-mail cím, állami jegy szám) megadásával szeptember 8-ig. Egyidejűleg a nevezési díjat kérjük elutalni a BHNp. Zrt. számlájára: 10403923-50515657-52531004. A közlemény rovatba kérjük beírni a csapattagok neveit!
A sorozat következő, desedai fordulójának kiírása itt érhető el: KATT
Versenyszabályok:
1. A verseny csónakos csapatverseny, egy csapat két főből áll. A csapattagok fogásai összeadódnak. A fordulóban, a verseny jellegéből adódóan, egyéni indulásra lehetőség nincs.
2. A fordulóban a mérlegelők és a szervezők egyben versenybírók is, így ők léphetnek fel az esetlegesen előforduló szabálytalanságok ellen. A verseny kezdetét és végét jól hallható dudaszó jelzi. Az indító dudaszó előtt, illetve a záró dudaszó után horgászó csapat első alkalommal pontlevonással büntethető, ismételt hasonló szabályszegésnél pedig a versenyből kizárásra kerül. A pontlevonás mértéke az adott fordulóban elért pontszám 50%-a. Ezen elv szerint lesz elbírálva a nem rögzített csónakból történő pergetés is. A csónakok egymástól mért engedélyezett távolsága 30 méter. Beálláskor a csónakot már rögzített (súlyt lerakott) csapat a kedvezményezett, elsődlegesen ez a csapat kérheti egy másik csónaktól a biztonságos távolság betartását. Amennyiben nem jutnak konszenzusra, úgy kérhetik a versenybírók segítségét a döntésben, amit el kell fogadniuk.
3. A fordulóban az első három helyezett csapat, valamint a legnagyobb és a legkisebb halat fogó versenyző lesz díjazva. A csapatok egyes fordulókban elért helyezési számai összeadódnak, és az így kapott helyezési számok alapján alakul ki a Salmo Kupa - Somogy Megyei Nyílt Csónakos Pergető Bajnokság összetett végeredménye. Az összetett versenyben azon csapatok vesznek részt, akik minimum két fordulóban indultak. A három fordulóban résztvevők esetén a két legjobb eredmény kerül összesítésre. A mindhárom fordulóban résztvevők közül a három legeredményesebb páros tárgyjutalmat kap!
4. A verseny időtartama alatt a partra lépés nem tiltott, de ezt a szándékot az érintett csapatnak minden esetben előre jeleznie és indokolnia kell a versenybírók felé.
5. A rajtszámok sorsolás útján kerülnek kiosztásra. Az induláshoz szükséges kötelező felszerelések (a versenyzők önállóan gondoskodnak meglétükről): pontyzsák Az 57/2011. (XI. 22.) NFM rendelet mellékleteként kiadott Hajózási Szabályzat II. rész 2. mellékletében megfogalmazott csónak kötelező felszerelései. http://jogszabalykereso.mhk.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=141593.573557
6. A versenyen kizárólag elektromos csónakmotor használata engedélyezett.
7. A horgászhelyeket, a rajtszámoknak megfelelően emelkedő sorrendben, 10 mp-es időközönkénti indulással lehet elfoglalni.
8. A verseny ideje alatt jól látható helyen kell elhelyezni a rendezőség által kiadott rajtszámot. Bármely reklámhordozó ruházaton kívüli viselése, elhelyezése csak a rendezőség előzetes engedélyével megengedett. Ilyen jellegű kérést legkésőbb a nevezéskor kell közölni!
9. A versenyen a halradar használata engedélyezett.
10. A versenyen kizárólag pergető módszerrel, műcsalival szabad horgászni a 2013. évi CII. törvény és a kapcsolódó jogszabályok, valamint a Balatoni Horgászrend betartása mellett. Kivételt képeznek a méret- és mennyiségi korlátozások, melyek alól a Halászati Hatóság feloldást ad. (A műcsali fölé egy darab műlégy köthető.) Csak a szabályosan (szájba, vagy a fejrészbe) akadt ragadozó halak számítanak bele az eredménybe. Ezeket a mérlegelésig kíméletesen élve kell tartani. Mérlegelés után minden halat vissza kell engedni a vízbe! Az elpusztult halakat nem mérik le, azok a versenybe nem számítanak!
11. Az értékelésbe a szabályoknak megfelelően fogott és a mérlegelésig életben tartott ragadozó halak (balin, csuka, harcsa, süllő, kősüllő, garda, sügér) orrcsúcstól a farokúszó végéig mért hossza számít bele (a csapat két versenyzője által fogott halak hossza összeadódik). A kifogott egyéb halakat megfogás után haladéktalanul vissza kell helyezni a vízbe!
12. A versenyen az alábbi pontozási rendszer érvényes: méretkorlátozás alá eső, de azt el nem érő halak és a sügér esetében: 1 pont/cm. pl.: 1 db faroktőig 39 cm-es, farokkal együtt 45 cm-es balin: 45 pont. méretkorlátozás alá eső, és azt meghaladó halak esetében: 10 pont/db + 1 pont/cm. pl.: 1 db faroktőig 40 cm-es, farokkal együtt 46 cm-es balin: 56 pont
13. Pont- (helyezés) egyenlőség esetén a legnagyobb (cm) halat fogott csapat a kedvezményezett. Amennyiben ez is egyenlő, a fogott halak száma dönt.
14. A csónakban a versenyzőkön kívül más személy nem tartózkodhat.
15. A versenyzők a versenyen saját felelősségükre vesznek részt. A rendezőség a versenyen esetlegesen történő balesetekért és keletkezett károkért felelősséget nem vállal.
16. A versenybe csak a verseny helyszínén és időtartama alatt fogott halak számítanak.
17. A Rendezőség a változtatás jogát fenntartja!
Forrás:Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...