Szárnyas plasztikok
Megjelent: 2015. szeptember 23. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

Kicsit furcsán hangozhat az írás főcíme, de talán ez a legtalálóbb, hiszen a plasztik csalik egyik kiegészítőjéről van szó, a Winged Jig-ről, ami valóban szárnyakat ad, nem csak a plasztikoknak, hanem a lehetőségeinknek is. Nem mondanám azt, hogy korszakalkotó, de párja nincs, a piacon abban biztos vagyok, vannak hasonlók, de azok ennyire kreatívnak nem engedi a pergető horgászokat mint a Winged Jig!

Biztosan sokukban megfordult már a gondolat, hogy jó lenne ötvözni a wobbler veretését, a plasztik csalikkal, voltak - és vannak is - erre próbálkozások, kisebb nagyobb sikerrel, de mindegyiknek van valami apó hibája. Azt is szeretnék sokan, ha minél tovább lebegjen, kellesse magát a plasztik csali a megfelelő helyen, sőt ha lehet akár vízközt is ellehessen húzni, de ne túl gyorsan, ráadásul adja le közben a megfelelő csalogatóhatást, vagyis a vibrációt. Azt azonban már kevesen gondolnák, hogy mindezt egyben meg lehet oldani, mégpedig cserélhető változatban, hasonlóan a Cheburashka ólomfejhez! Pedig ezt most mind egybe sikerült ötvözni, óriási mozgásteret hagyva ezzel a pergető horgászoknak.


Így vesszük kézbe elsőnek a Winged Jiget. Kezdésnek kipattintjuk
a rozsdamentes szemet a felsőrészből


Kipattintva máris szabadon van a fül vége


Ide rakhatjuk fel az általunk kiválasztott füles horgot,
amelyre akár előzetesen is felhúzhatjuk a plasztik csalit

Eddig a hasonló megoldások úgy születtek, hogy a horog, az ólomfej és a terelőlap egyben volt, ezzel az volt a legnagyobb probléma, hogy nem volt változtatási lehetőség. Amennyiben kisebb csalit szerettünk volna használni, akkor egy olyan méretet kellett választani, amely a csalihoz megfelelő méretű horoggal van ellátva, a nagyobb plasztikhoz pedig, nagyobb horog kell, éppen ezért másikat kell vásárolnunk. Sorolhatnánk még a hátrányokat, a lényeg nem volt jó megoldás, eddig!


A horgot végighúzzuk az erre kialakított részig


Ezután pedig a patent szemet visszaigazítjuk a helyére úgy, hogy a horog
a másik végén kiképzett öbölben maradjon


Ezután egy határozott, de erőteljes mozdulattal a helyére pattintjuk a szemet


Fel is köthetjük a főzsinórunk végére a kész csalit. lehet direktben kötni, de érdemes
kapcsot használni a célra. Készen pedig így fog a vízben állni a végszerelék

Nézünk mit is tud nyújtani a Wndged Jig, mitől lehet kiemelkedő, és miért lehet fogósabb a csalink tőle. Óriási előnye, hogy cserélhető ez által olyan horgot alkalmazunk, amilyent mi szeretnénk, egy kritériumnak kell megfelelnie a használat során, legyen füles horog! Aki használja már a Cheburashkát, annak biztosan vannak ilyen horgai, de egyébként sem probléma manapság egy füles horog beszerzése. Sőt ezáltal akár úgy is nagyobb súlyt vagy más veretésű fejet rakhatunk a plasztik csalira, hogy a plasztik csalit nem vesszük, le a horogról, ezáltal az nem sérül, roncsolódik. Ezt az egyik lelke a rendszernek, ugyanis egy precízen elkészített rozsdamentes huzal füle belepattan az ütésálló plasztik lapba, az átpattant részbe pedig beleköthetjük a főzsinórunkat, így az teljesen biztosan áll a zsinórunk végén. Csere esetén, levesszük, a csalit kipattintjuk a szemet, és máris cserélgethetünk kedvünk szerint. Másik lényeges része a rendszernek a súly, ami biztosítja a megfelelő mélységet amit elérhetünk a Winged jiggel. Ennek alapvetően ólomból kellene készülnie, de több oka van, hogy rézből készült, lényeges, hogy rendkívül stabilan álljon a műanyag terelőlapban a súly, ez pedig ólommal nehezebben megvalósítható, így a minőség rovására ment volna, a réz alkalmazásával nincs ilyen probléma. Az sem mellékes még, hogy beszakadás esetén nem mérgező ólom kerül a vízbe.


A csomagolás hátulján is hasznos információt találunk a használatáról


A képen látható eszközök segítségével 9 variációt tudnánk összeállítani,
ami több elem esetén még jobban hatványozódna


A baloldali az M-es méret, a jobboldali pedig L-es. kicsinek tűnik a különbség,
de használat közben érezni foguk melyik fej van fent jelenleg. A beazonosítást segíti,
hogy mindegyiken felvan tüntetve a súlya és a mérete

A 2-15 grammos tartományba lehet jelenleg kapni a Winged Jiget. Ez mellé, egy másik fontos adat is tartozik, mégpedig a szárny, vagy a terelőlap mérete ami a csali süllyedését, vagy veretését határozza meg, jelenleg négy méret elérhető, S, M, L és XL talán nem árt néhány szót szólni ezek jellemzőiről is.


Talán a legjobb a csukahorgászat alkalmával lehet a Winged Jig
ugyanis a csuka szeretzi a cikázó dolgokat

Kezdjük a legkisebbel, az S mérettel. Alkalmas bármilyen szilikon csalihoz, beleértve Shad gumihalakat is Ez tökéletesen működik, gyakorlatilag az összes plasztik csalival, ami jelenleg kapható a piacon. Használatakor a csalink úgy fog mozogni mintha gyorsan rángatózna. Ha egy hasonló súlyú Cheburashkával hasonlítjuk össze, akkor ahhoz képest sokkal lassabban süllyed, de könnyedén elérhetőek vele a nagyobb mélységek is. Érdemes rángatva vezetni így adva egy pluszt a mozgásába, de lehet a mederfenék közelében lassan is vezetni, a szárnyak tenni fogják a dolgukat. Természetesen a hagyományos meghúzom hagyom lesűllyedni a mederfenékre technika is kiválóan működik.


Mann’s Twisterrel kombinálva! Ezt értékelte ez a szép sügér

Az M méret nagyon hasonló az S mérethez, azonban nagyobb szárnyakkal rendelkezik így intenzívebb veretést ad a csalinknak, és természetesen egy kicsivel lassabban sűllyed.

Az L méret már igazi játékos, még lassabb süllyedés, és aktívabb veretés érhető el vele, kiváló a twisterekkel vagy a gumihalakkal is.


A sügerek sokszor táplálkoznak vízközt, ezzel ezt is könnyedén megoldhatjuk

Az XL méret már csak 9 grammtól felfelé kapható, itt érhetjük el a legintenzívebb veretést, és szuper lassan tudjuk a mederfenékre ejteni a csalinkat, ez utóbbi pedig sok esetben kulcskérdés lehet, főleg azokban az időszakokban mikor kényesebben esznek a ragadozók..


Íme egy újabb szép sügér

Fontos még megemlíteni, hogy vízközt is kiválóan tudjuk vezetni a plasztik csalinkat, így például süllőre alkonyatban egy twisterrel kombinálva kiváló lehet, ráadásul szabad teret kapunk, mert ha rögtön a vízbeérés után elkezdjük a bevontatást, akkor felszín közelben tudjuk könnyedén vezetni, de ha várunk, hogy süllyedjen akkor vízközt, vagy a meder fenék vonalában tudjuk vezetni a csalinkat, innentől kezdve pedig csak a képzeletünk szab határt.


Nem utolsó sorban a harcsák is szeretik ezt az összeállítást

Forrás: EnergoTeam

Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...