Amióta ráéreztem a téli plasztikcsalis sügérpergetés ízére, a legkisebb méretű, leglágyabb anyagból készült Mann’s gumik sorakoznak katonás rendben a pergető dobozaimban. Persze a színek sem mellékesek, de a legnagyobb kapufát a rosszul kiválasztott jigfejekkel lőhetjük. Óriási jelentősége van annak, hogy a vékony monofilok végére kötött, vagy kapcsolt jigek milyen mozgást, illetve ütemű süllyedést kölcsönöznek a körömnyi kis plasztikfalatoknak.
Vékony, teljesen transzparens tizennyolcas monofil zsinórt bújtatok át Wizard pergtőbotom apró gyűrűin keresztül.
Csak azért nem használok 0,18 mm-nél vékonyabbat, mert a csatornán, ahol sügérre cserkelek, meglehetősen vad, a medre még tél elején is növényekkel, ágakkal erősen sűrített. Akasztás után pedig nincs lehetőség játszadozni a hallal, amilyen gyorsan lehet, ki kell emelni.
Nem kell sokat kutatni, amíg meglelem a legjobbat. Sügérre és domira nagy kedvenceim a a Manns CTG twistereinek természetes szinváltozatai.
Az egyes és kettes méretű, tehát a legkisebb twisterekhez ideális választás az L&K micro jigeinek legkisebbjei.
A 8-as méretú horog 1 grammos fejjel kombinálva, mely a sekély tiszta téli csatornákból előcsalja a sügéreket.
A sügérek csalogatásának titka nem más, mint az ingerlő mozgás: a lassú, lágy faroktánccal járó csali süllyedés, melyet a víz sodrásának, áramlásának függvényében helyesen választottunk meg. Ne felejtsük el, hogy mindössze egy-másfél grammos csali esetében hatványozottan fontos számolnunk a kintlévő, vizbe merülő zsinórunk felhajtó erejével is. Bármennyire benne van a kezünkben és a fejünkben a pontos recept, nem árt ha magunk előtt bothossznyi távolságon leteszteljük a jól megszokott emelem-süllyesztem manőverrel a csali viselkedését. Ha nem vagyunk elégedettek a látottakkal, bátran növeljük a jig tömegét egy számmal. Ha viszont soknak érezzük, és túlságosan gyors a süllyedése a csalinak, akkor faragjuk meg kicsit az ólmot!
Ha a kapcsozásnak vagyunk inkább a hívei, a legkisebb csalihoz csak a legkisebb és legkönnyebbek jöhetnek szóba.
A másfél grammos csalin csak leheletnyit faragva az ólomból értem el a számomra eredményesnek vélt, legingerlőbb mozgást.
Egy kiszélesedés előtt talált egyetlen négyzetméternyi kis terület kínálta a lehetőséget a kis csíkosok előcsalogatásához.
A legmohóbb behörpölte egyben az egészet, csak a jigfej legvége kandikált ki a szájából.
Azután jött egy szerényebb vendég, aki félig tüntette el a kettes méretű, azaz 5 centis Manns plasztikomat. Jól látható, hogy vannak helyzetek, amikor a kis csalikhoz a kötést tartom előnyösebbnek, nagy méretű füllel, amely a szabad mozgásában cseppet sem korlátozza a csalit!
Plasztikos sügérhorgászatnál gyakran kell ellenőrizni a műcsalit, a sorozatos támadás gyakran okozza a plasztiktest lecsúszását a horog öbléig.
A legharcosabbak mindig eltüntetik, mondhatni megsemmisítik potenciális áldozatukat. Szerencsére az efféle jelenség sem okoz maradandó károsodást a halacskákban, a kicsi jigek gond nélkül, egyetlen mozdulattal kifordíthatók a szájukból.
A plaszikcsalis sügérpergetés egyik szépsége, hogy rendszerint csukák támadásai okoznak nem kis meglepetést a pergetőhorgásznak. No, ha van nálunk, akkor azonnal érdemes botot váltanunk. A Manns twisteres csukás esetek érdekességeiről a következő cikkemben olvashattok majd.
Forrás: Halmos Mihály
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...