Számomra a legkedvesebb horgászvíz a Sebes-Körös, mely Körösszeg és Körösnagyharsány közt lép Magyarország területére. Igen változatos mederviszonyok jellemzik, gazdag élővilággal. Egy, a folyó melletti kis faluban nőttem fel, azonban felnőttként kénytelen voltam elköltözni onnan, de amint lehetőségem akad, visszatérek, hogy az igazán vad halakat kergessem. Így tettem egy nyári hétvégén is, amely beszámolóját most olvashatjátok.
A Sebes változatosságának köszönhetően szinte minden halfaj horgászatához találunk ideális folyószakaszt, ahol a megfelelő módszert alkalmazva az eredmény nem marad el. Persze nem árt némi helyismeret, melyből nekem több, mint 20 évnyi akad.
A gyönyörű Sebes-Körös.
Ezen a hétvégen domolykó volt az elsőszámú célpontom, aminek nagyon szép állománya él a folyó szinte egész magyarországi szakaszán. Ennek megfelelően most pergető botot ragadtam, és gyorsfolyású, akadókkal tarkított pályákat kerestem fel.
Egyensúly.
A nálam már megszokott Wizard Samurai Spin II, 240 cm, 2-8 grammos bottal, Wizard Edge 4000 orsóval, 0,08as Wizard Braid zsinórral indultam neki a szinte áthatolhatatlan csalán és gaz falakon keresztül a halak nyomába. A domolykó szája igen lágy, ugyanakkor fárasztás közben nagyon hevesen védekezik, valamint a kapások kicsikarásához sokszor tű pontos dobások szükségesek. Ez a felszerelés jól helyt áll ebben az szituációban is.
Embert próbáló feladat néhány óra horgászat a dzsungelben.
A domolykó, főleg a nagyobb egyedek szinte mindig takarásban, valamilyen búvóhely közelében tartózkodnak, így nekünk ott kell keresni őket. Ez a horgászat már-már vadászat, hiszen a lehető leghalkabban kell járnunk, kerüljük a rikító színű ruházatot, és próbáljunk takarásban maradni.
Különböző Salmo woblereket csatoltam a kapocsba, variáltam a merülési mélységgel és a vibrációval. Nem is kellett sokat várni az első halra, ugyan a méret még jócskán a vártnál alul maradt, de megadta azt a kis biztatást, amely megnyugtat, hogy jó úton járok a képlet megfejtésében.
Egy sötét tónusú Salmo Rattlin Hornet bizonyult nyerőnek.
Folytattam a hínárfoltok és bokorszélek dobálását, majd kis idő múlva egy egyel már jobb méretű domi kapta el a cranket.
Nem nagy, de annál szebb!
A következő beálló az egyik kedvenc helyem, sajátossága, hogy egy nagyon sekély, nagyon hínáros, rohanó víz és egy visszaforgós, meglassult ritkán hínáros szakasz találkozása ez. Általában első 3 dobásból jó halat szokott adni, most sem volt ez másképp. Egy bő 40+-os dominak örülhettem.
Egy jobb domi alatt bizony karikában a bot…
… de ez a rugalmasság kell ahhoz, hogy a fárasztás sikerrel záruljon.
Gyors fotó és elengedés után mélyre törő csalira váltottam, egy gyors vízben kószáló márna reményében. A kapás hamar meg is érkezett, de egy kis süllő tette magáévá a fenéken kocogtatott cranket.
A mélyre törő Rattlin Hornetet nem csak a domolykók kedvelik!
Erre a napra ennyi jutott, másnap egy másik szakaszt látogattam meg, ahol több átlagos méretű domi után kezembe vehettem egy 47 cm-es szépséget és egy 62 cm-es márnát is.
Ez a méret már megérdemli a „nagy domi” jelzőt!
A Sebes ékkövei!
Írta: Vass Norbert
Fotózta: Vass Norbert, Vass Balázs
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...