Rejtsük el a horgot!
Megjelent: 2013. december 12. | Forrás: EnergoTeam | Írások

Nem vitás, hogy a ragadozóhorgászat és az akadók, vízi búvóhelyek kérdése nagyon is összefügg. A ragadozók egyrészt maguk is rejtőzködnek általában, nem szeretik a rivaldafényt, s a táplálkozásukhoz is szívesen használnak rejtekhelyeket, különböző fedezékeket.


Számos alkalommal fordul elő, hogy a rejtekükből nehezen csalhatók elő, s nekünk kell a nehezített körülményekkel megáldott helyen megkeresnünk őket. Ekkor kerülhetnek előtérbe olyan végszerelékek, melyek akadós terepen is biztosíthatják a folyamatos horgászatot.


A manapság már hazánkban is elterjedt offset horgok kiváló lehetőségeket kínálnak, s szerencsére már a hozzájuk való, a hal megakasztását alakjukkal is támogató plasztik csalik is megvásárolhatók.


A módszer sajátossága, az elrejtett horog, támaszt némi elvárást az alkalmazott összetevők vonatkozásában. Illik az offset horog és a műcsali méretét összehangolni. Az se jó, ha a horog túl nagy, ez esetben a plasztik működését hátrányosan befolyásolhatja, de az se üdvözítő, ha a horog túl kicsi, mert ebben az esetben a megakasztási százalékunk lesz csapnivaló.



A műcsalik, melyek ehhez a módszerhez valók, tartalmaznak olyan ún. slotokat (nyílásokat, bemetszéseket), melyek segítik egyrészt a plasztik feltűzését, de sokkal fontosabb, hogy támogatják bevágáskor a horog kifordulását is a műcsaliból. Ez nagyon fontos a halak hatékony megakasztásában.



Nézzünk egy konkrét példát. Legutóbbi Tisza-tavi csukás túránkra kétféle horgot vittünk. Az amerikai Trokar extra minőségű offset horgai mellé az Energo Team Wizard Classic offsetjeiből is válogattunk.



Plasztik csaliból az Energo Team Wizard sorozat FINESSE modelljeit próbáltuk ki, melyek speciális hasi bemetszésüknek köszönhetően kiválóan alkalmasak offset horoggal való felkínálásra. Ilyen horoggal montírozva felkínálhatjuk őket drop shottal, Texas-riggel, vagy akár csuklós ólommal, az ún, cseburaskával is. Ezen módszerek alkalmasak arra, hogy a műcsaliból kiálló karikás horogvégnek csatlakozási alternatívát kínáljanak.


Bármelyik módszert választjuk is, a horog elhelyezése a plasztikban pontosan ugyanúgy zajlik.


A FINESSE plasztikok alapanyaga nagyon lágy, így ezek a modellek kifejezetten alkalmasak arra, hogy a bevágáskor a horog minél kisebb ellenállással kibújhasson.


A feltűzés a plasztik elejénél kezdődik. hasznos lehet a horgot odamérni a csali mellé, hogy lássuk, hol kell a horognak az "állán" kijönni, majd hol kell pontosan a testén átvezetni.

Az első beszúrást követően alul kell kibukkanni a horog hegyének.


Át kell húznunk a horog karikás végéhez. A gumit egy csavaró mozdulattal - ügyelve arra, hogy nehogy elszakítsuk túlzott lelkesedésünkkel -, a megfelelő irányba kell fordítani. Az eleje ezzel a helyén van.


Most jön jól először a hasi bemetszés. A megfelelő távolságban a gumi meghajtásával, elkezdhetjük a horgot alulról felfelé átszúrni a műcsalin.


Miután kivezettük a tetején és eligazítottuk, nagyjából így kell kinéznie.


Az oldalnézeti kép elárulja, hogy miért is nem akad be az akadókba - ha így szereljük. A horog teljesen rásimul a tetejére. Ha nagyon sok az akadó, és igazi dzsumbujon kell átcibálni, akár még egy kis bemetszést is ejthetünk a műcsalink hátán, hogy a horog még jobban bele tudjon süllyedni.


Alulnézetből nyilvánvalóvá válik, hogy milyen fontos a hatékony beakasztáshoz az alsó slot. Megvan az útja a horogöbölnek, és szinte nem ütközik ellenállásba.


Ez a remek csali könnyedén összenyomható a horog előtt, ez a tulajdonság is a akasztásokat segíti. A hal össze tudja így nyomni a plasztikot, de az akadó nem.


Ha így elkészültünk a montírozással, akkor már csak azt kell eldönteni, hogy milyen végszerelékhez kapcsoljuk hozzá a FINESSE-t.

A Tisza-tavon Texas-riggel próbálkoztunk az ártéri fás részen. Két nap alatt sikerült pár szép halat kiteríteni, egy részüket ezzel a rejtett horgos módszerrel cserkésztük be.


A horgászat során érdemes odafigyelni, hogy a bevágásra különös hangsúlyt fektessünk. Ennek a mozdulatsornak kissé erőteljesebbnek kell lennie, mint általában, s emiatt a felszerelésünket is ennek megfelelően kell összeválogatni.


Nálunk szerencsére nyögött néhányszor a EnergoTeam Excalibur Spin 210-es botja.

A horog beakadását nagyban segíti a fonott zsinór, mely nyúlásmentességével azonnali reakciót közvetít.

Nemsokára további plasztikcsalis horgászatokról is be fogunk majd számolni!

Forrás: EnergoTeam

Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...