Rakós botok tavaszi felkészítése
Megjelent: 2008. március 19. | Forrás: Tóth Gábor | Írások
Lassan vége a télnek. Egyre közelebb kerülünk a jó idõjáráshoz, a vele együtt járó felmelegedéshez, és ami a legfontosabb, a halfogás esélyei a hõmérõ higanyszálának emelkedésével egyenes arányban nõnek. Ideje hát leporolni õsz óta árválkodó botjainkat és harcra kész állapotba hozni õket.


Minden egy helyen

Személy szerint, nekem a rakós botos peca hiányzik már nagyon. Így nem is csoda, hogy a tavaszi nagyszervizt ezekkel kezdtem. Az AGNES és a MULTI CARP október óta árválkodnak sarokba állítva. A tavalyi gumizás egy év alatt alaposan elhasználódott. Jó sok topszett vár megújulásra.


Kis darabokkal kezdjük a szabást

Gyors számolás után kiderül, hogy tíz darabot kell átszerelni és van néhány, ami még nyers méretben az elsõ gumizásra vár. Akárhogy is nézem ez legalább egy napi meló, de muszáj elvégezni ezt a munkát, mert az elõttem álló szezon versenyein AGNES-nek kell hibátlanul muzsikálni, a nagyhalas horgászatok alkalmával pedig a MULTI CARP-nak. Úgy döntöttem, elsõ körben a Multi Carp gumizása kapja meg a nagygenerált.


Elsõ vágás után próba

Az erõs bot jól állta tavaly is a nagytestû pontyok rohamait, eszméletlen jó szórakozást nyújtva. Az idén is szeretnék legalább olyan jókat fárasztani, és szákba terelni egypár tíz kiló feletti potyeszt. Sokat tanultam az elmúlt évben.


A belső teflon vágás nélkül nem fér bele a spiccbe

Ezért is határoztam úgy, ha lehet még profibban, még jobb minõségû alkotóelemekbõl állítom össze készségemet. Hátha sikerül megdöntenem tizenkét kilós rekordomat. Ahhoz pedig az kell, hogy ne legyen gyenge láncszem a felszerelésben.


Addig faragjuk, amíg pontosan nem passzol a teflon

Azt már régen kitárgyaltuk, hogy a Multi Carp kivételesen jó pontyos rakós. Itt tehát nem kell változtatást eszközölni. A következõ lényeges elem a gumi. Úgy döntöttem, hogy tapasztalt versenyhorgász barátim tanácsát megfogadom és a Polemaster Carp Bungee kerül a bottagokba.


Egy csepp pillanat ragasztó...

Több méretben gyártják ezt a csõgumit. Az én választásom elsõnek a 2,5 milliméteresre esett. Úgy vélem, hogy rendkívüli rugalmassága és ereje biztosíték lehet a legvadabb pontyok megfogására is, persze némi szerencsével. De ha ez mégse lenne elég, már a polcon pihen az extrém vastag 3,6 milliméteres bivalyölõ. Kevésbé „necces" horgászatokra pedig az 1,8 milliméteres „finom" gumi.


...és már mehet is a végleges rögzítés

Helyén a teflon

Ezek a csõgumik a legmagasabb elvárásoknak is megfelelnek. Változatos méretskálájuknak köszönhetõen nincs olyan halfajta, vagy horgászati körülmény, amihez ne találnánk meg az ideálisat. Volt még egy szûz pontyos topszettem, úgy határoztam a 2,5-ös gumihoz ezt fogom beszabni.


Ekkora darabot vágtunk vissza

Nagyméretû belsõ teflont választottam, körülbelül három és fél milliméteres furattal. Elõször megnéztem, hogy mekkora az a darab, ami biztosan le lesz vágva a topszett végébõl. Ezt egyszerûen megtehetjük, csak rá kell húzni a teflont. Ahol megszorul, ott megjelöljük és egy recés élû késsel, vagy finom reszelõvel elvágjuk a bot anyagát. (Itt jegyezném meg, hogy a teflon furatának megválasztásánál szem elõtt kell tartani, hogy a gumi könnyen járjon benne. Ha alulméretezzük, akkor megszorulhat, ami zsinórszakadáshoz és azzal együtt a hal elvesztésével jár.)


A fûzõdrót és a gumi...

Itt még biztosan nem megy bele a bottestbe, de már közel vagyunk a megoldáshoz. Ezután folyamatos méretellenõrzés mellett kis darabonként addig szabjuk a botspiccet, amíg a teflon bele nem csúszik úgy, hogy egy kicsit szoruljon. Mondhatnám azt is, finom erõszak árán megy helyre. (Elég sok le fog esni a spiccbõl, de nem kell sajnálni. A szerelék tökéletes mûködéséhez ez elkerülhetetlen. Nálam közel fél méter bánta a vastag gumizást.)


Nagyméretû kapocsba lehet csak belekötni a vastag gumit

Egy egyszerû csomó...

...szorosra húzva

Ezután finoman kisorjázom a spicc belsõ felületét és a végét síkba csiszolom, hogy a teflon pereme tökéletesen felfeküdjön. Ezután egy csepp pillanatragasztó segítségével véglegesen rögzítem. Nem kell sok ragasztó tényleg csak egy nagyon pici csepp. Ha jól szabtuk le a méretet, akkor beragasztás nélkül is tökéletesen használható. Ezzel a mûvelettel a gumizás legkényesebb részével végeztem is. Most már nincs más dolgom, mint hogy a zsinórrögzítõ kapcsot felkössem a csõgumi egyik végére - ez a gumi dobozában található -, és szorosra húzzam a csomót. Egy fûzõdrót segítségével a bottestbe behúzom a gumit (én az AB-tip-be és még egy tagba gumizok). Körülbelül kettõ és fél méter csõgumi áll így rendelkezésemre a fárasztás folyamán. A topszett vastagabb végén Polemaster Large Winder Bung-gal rögzítem és állítom be a megfelelõ feszességét.


A hátsó ütközõ méretre szabása

Nagyon praktikus találmány. Késsel könnyen a megfelelõ méretre vágható és egy célszerszámmal, amit adnak hozzá, a bot belsejébõl kivehetõ és a gumizás erõssége szabályozható. Mégpedig oly módon, hogy feltekerhetõ rá a felesleges gumi, vagy éppen ha a helyzet úgy hozza és kicsit lazább gumizást szeretnék, egyszerûen le is lehet tekercselni.


A dugó könnyen kiszedhetõ a feszesség állításához

Meg kell még említeni mindenféleképpen azt is, hogy ha szeretnénk sokáig élvezni felszerelésünk társaságát a vízparton, akkor nem elég csak használni azokat, hanem karban is kell õket tartani. Ezért vizesen sosem szabad elrakni ezeket. Mindig szárazra törölve csomagolom be a botzsákba felszereléseimet, de még így is elõfordul, hogy kosz kerül beléjük, ami károsíthatja azokat. Most, hogy készülök a szezonra, a botok belsejét is kitisztítom egy erõs acéldrótra szerelt kis rongypamaccsal. Lehet venni speciális tisztítókefe készletet, de az én megoldásom olcsóbb és a célnak ugyanúgy megfelel. Most már a bot gumizva, letisztítva fekszik elõttem az asztalon. Elégedetten nézek végig rajta. Már csak egy dolog van hátra, de szerintem ez meglehetõsen fontos. A botok illeszkedéseit teflon tartalmú sprayvel kezelem le. Ezzel elejét veszem a megszorulásnak, kopásnak, idõ elõtti elhasználódásnak.


Ez a köteg topszet még hátra van

Gyakorlatilag így év elején és egyszer a szezon közepén elég elvégezni ezt a mûveletet, sokáig fent marad a bot felületén. Egy bot tehát kipipálva. Most már semmi akadálya a rekorddöntési kísérletnek. Remélem minél elõbb módom lesz megcsodálni, amint a szikrázó napsütésben csillogva fut ki a rózsaszínû gumi víz alatti ellenfelem rohamának hatására, és élvezettel hallgathatom a pattanásig feszülõ felszerelésen játszó tavaszi szél zenéjét.
Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...