A tökmag és kukorica csíra pelletekkel történő horgászatok után fogalmazódott meg bennem az a vélemény, hogy a jövő egyértelműen a természetes alapanyagokból előállított, legmagasabb tápértékű pontycsaliké. A tökmagból és kukoricából hidegen sajtolás következtében előállított pelletek szelektáló képessége óriási, a velük való teszthorgászatok alatt is több 10 kiló körüli pontyot sikerült elejtenem, több kapás mutatkozott ezekre a pelletekre, mint az édes, vagy büdös halas jellegű csalikra. Az eredmény tehát nem a véletlen műve, a nagytestű halak egyenesen rajonganak értük.
![]() |
A minőségről senkinek ne legyenek kétségei: mindkét pelletfajta étkezési minőségű alapanyagból készül, mely emberi fogyasztásra is tökéletesen alkalmas. Etetésre szánva csalidarálón áttörve is jó eredményt kapunk, de egészben, etetőanyaghoz keverve is rendkívül attraktív mindkettő. A tökmag jellegzetes, meghatározó illata és a kukorica pellet finom édeskés íze abszolút harmonizál egymással.
A kukoricacsíra pelletet etetőanyag alapként, „tortuként" is elkészíthetjük. A zacskó tartalmát (800 gr) helyezzük egy edénybe, majd öntsünk rá 2 liter vizet. A pellet egy órán belül megpuhul, megszívja magát vízzel, és ezzel a masszával a pontyos etetőanyagok legjavát készíthetjük el.
![]() |
A felhasználásnál vegyük figyelembe, hogy a kemény, rendkívül szilárd tökmag pellet gyorsan süllyedő, felszíne, legfelső rétege lassan oldódik, a vízben 1-1,5 órán át képes tartani. Ezzel szemben a kukoricacsíra pellet 25-30 perc alatt teljesen feloldódik, tehát cserélni kell, ha addig kapás nélkül megúsztuk.
A kemény tökmagcsíra pelletből remek csali készíthető, mely biztonságosan rögzíthető szilikon csaligumival a horog öblén. A legideálisabb választás az ET. Excalibur családból a Corn Feeder típusa 8-as méretben, viszont dupla pellet csalihoz már a legerősebb ET. Excalibus Long Shank 4-es, vagy 6-os mérete a megfelelő, számítva a kapitális pontyok, amurok jelentkezésére.
A dupla pelletcsali elkészítéséhez a 7 mm-es szilikon karikát ajánlom, A legjobb tartás érdekében a pelletek között vékony damillal kössük át a gumit, így egy nyolcas alakot kapva a csali szorosan, a legstabilabban fog állni egymás mellett, és jól bírják a távoli dobásokat is.
![]() |
A tökmag és kukorica csíra pelletekkel történő horgászathoz legjobban nekem a method technika állt kézre. A jól tapadó etető mixbe aprított pelleteket method kosárral juttattam minden egyes dobással a kiszemelt helyre, a parttól kb. 80 méterre. (Természetesen az etetőrakétás, spombos módszer is jó, akinek erre van igénye). A szerelék gondos összeállítása nem maradhatott el, a célhalak ugyanis nem az aprajából valók voltak!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A pelletekkel való csalizás, a csali felkínálásának módja nagyon látványos. A kukoricacsíra pellet gyors oldódása következtében sűrű fehér színű felhőt képez maga körül, a tökmag pellet esetében, pedig a felszínéről fokozatosan oldódó zöldes lebegő szemcsék vonzzák a halak figyelmét.
![]() |
![]() |
|||
Tökmag pelletek 10 perces oldódás után. A látvány senkit ne tévesszen meg a csali felszíne puhult csak fel, a belseje még mindig kőkemény.
|
![]() |
![]() |
![]() |
Forrás: Halmos Mihály
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...