Tavasz van. "Április elejére a hosszabbodó nappalok, az egyre magasabban járó nap felrázza a természetet. A színeit a fakóból élénkre, ragyogóvá változtatja. A lengedező szél langymelege mozgalmassá, hangossá varázsolja az erdőt, a vizeket. A vízi világot átjárja az élet. A táplálékhalak a gyorsabban felmelegedő sekély vizek rejtekeibe húzódnak. A legszéleken a gyökeres partoldalakban a fehér halak már a szaporodás örömtáncát gyakorolják. A tápláléklánc a mindennapi küzdelmek, a túlélés végtelen lánca, talán egy kicsit csikorogva, de ekkora már megállíthatatlanul meglódul." Idézet a Harcsázás rejtelmei. 5. részből. Ezekkel a sorokkal szeretném érzékeltetni, hogy harcsás szempontból mennyire fontos és kihagyhatatlan időszak a kora tavaszi felmelegedés.
A táboraimat is erre az esemény sorra igyekeztem pozícionálni. Ebben a korai időszakban ha az időjárás nem válik, szélsőségessé nem törnek ránk hidegfrontok, akkor a résztvevők a jól hasznosítható ismeretanyagon túl, számos harcsa megfogásának élményével térhetnek haza. Az idei tavaszi táboron ez kézzel fogható valósággá is vált. Az időjárás kegyes volt hozzánk. Az egyenletesen melegedő időben a táborlakók 22 darab harcsát fárasztottak ki és tereltek partra, köztük egy új táboros rekord harcsát is, ami 58 kilógrammig húzta a mérleg nyelvét. A Nagyrédei tó még soha nem adott ennyi 20 és 30 kiló feletti példányt a táborosoknak, mint most.
Az óriás antenna fogóssága egész évben kitűnő, de a kora tavaszi sekélyvízi horgászathoz a használata elengedhetetlen.
A harcsázás széleskörű ismertetésére kiváló helyszín a Nagyrédei tó. Az erős harcsa állományán túl rendelkezik egy specialitással is. A vize sekély és egyenletes mélységű, ami számunkra rendkívül előnyös mivel nincsenek elkülönült, korábban felmelegedő szakaszai, így a kora tavaszi táplálkozási hullám a tó teljes területén zajlik. Ebben az időszakban a mederben található tartások, haltartó helyek ismerete nélkül is eredményesek lehetünk. A táborban bevetett készségekre azért ez nem jellemző, mivel barátom és társam, Gál Tomi segítségével, (aki mindig naprakész a vízen) csak a legjobb táplálkozó területekre kerülhetnek a felcsalizott horgok. A csalik minden esetben a felszín közelében felkínált élőhal és fenék felett lebegtetett nadályból ál. Az ezekre jutó kapások aránya 60-40%.
Az antenna akadós terepen is bevethető
A tábor első napján a felszerelések alkalmassá tétele a harcsázás feltételeinek, jegyében zajlik. Egy gyorsan elkészíthető és kitűnően használható óriásantennát is összerakunk minden táborosnak, amit már az első éjszaka eredményesen be is vethetnek. Az antennának a többi a csúszó ólommal a fenékhez rögzített felszíni módszerekkel ellentétben nincsenek hátrányai. Az antenna „direkt" módszer. A kapás érzékelés és a bevágási út nincs terhelve a vízoszlop magasságával így sokkal kevesebb az üres bevágás vagy a fárasztás közbeni halvesztés. Egyetlen „hátránya" hogy nem árt, ha a bot mellet ülünk, és folyamatosan figyelve várjuk a kapást. Ez nem egy kényelem pecázás, de ha így teszünk tíz kapásból nyolcat megfogunk, míg a többi módszeren, (főleg ha még tetézzük a bajt a manapság divattá vált állított bot elhelyezéssel, ami a folyó vizeken kívül teljesen indokolatlan,) jó, ha két harcsa teszi meg nekünk azt a szívességet, hogy „felakasztja magát".
Megfelelő felszereléssel akár dobhatunk is vele
Természetesen mindenki úgy horgászik, ahogy neki tetszik, de szerintem a harcsázásban luxus, akár egyetlen halat is veszíteni a figyelmetlenség a felszerelés alkalmatlansága vagy akár az aktuális trend miatt. A táborban egy könnyen összeállítható óriásantennát készítünk. Az alkatrészei a 180cm-es bambusznád testtől eltekintve az Energofish partnerboltokban beszerezhetőek.
Az összeállítás menete a következő.
Az úszó anyagigénye: 1 db 180cm bambusznád, 1 db 300gr úszó, 3 db 150-180gr-os hengeres kuttyogató ólom, 2,5 méter 100-as damil, 1 db 3/0 karabineres forgó, 1 db 10cm-es kábelkötegelő és némi szigetelő szalag.
Az ólmokat ömleny ragasztó segítségével a nád vastagabb végéhez piramis alakban rögzítjük...
úgy hogy a piramis csúcsán lévő ólom 1cm re kilógjon a nád és a többi ólom síkjából.
A damilra egyszerű hurkot kötünk, ezt akasztjuk a kilógó ólom mögé
![]() |
![]() |
A 300gr-os úszónkból eltávolítjuk a zsinórvezetőt
A kifúrt lyukon a damilt átfüzzük majd így ráhúzzuk, a nádra.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A damil végére kb. 40 cm-es előkét hagyva felkötjük a karabineres forgót.
Az úszónk bevetésre kész, ami 60cm-től 160cm-es vízmélységig kiválóan használható. 20-25 méterre is pontosan dobható csónakból vagy partról is.
A Koós Catfish SHADOW botoknak az ennél nagyobb, súlyosabb antennák sem jelentenek kihívást. Előnye még hogy a csalihalat a beakadás veszélye nélkül kínálhatjuk fel nagyon akadós területen is. A végszereléke sem bonyolult. A főzsinórra felhúzunk egy közepes forgót majd a végére 5/0 erős forgót kötünk.
A forgó másik szemébe kötjük a horog előkét, amit 40-60cm hosszúra hagyunk a Koós Catfish kombinált horog előkék tökéletesen megfelelnek erre a célra.
Az óriás antenna fogóssága egész évben kitűnő, de a kora tavaszi sekélyvízi horgászathoz a használata elengedhetetlen.
Forrás: Koós Ferenc
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...