Sokaknál háttérbe szorulnak, szélsőségesebb esetben sose kerülnek elő a felszíni topwater műcsalik, pedig a pergetési módszerek között nyáron, illetve az őszi időszak kezdetén az egyik legélvezetesebb és leglátványosabb módszerek egyike a vízfelszíni pergetés, főleg ha olyan szerencsénk vagy szituációnk van, hogy letisztult vízben horgászhatunk. Ekkor igazán látványos és emlékezetes kapások részese lehet bárki.
Mégis mire számíthatunk ilyen horgászatok alkalmával, vagy milyen halfajokra érdemes gondolni? Természetesen a horgászvíz válogatja, de a kisebb folyókon balinokra kell leginkább számítani.
A felszerelésről pár szóban. A Poppereket és egyéb műcsalikat itt a felszínen kisebb csuklómozdulatokkal kell életre kelteni, így nem érdemes lágy botot választani. Nálam ehhez a feladathoz a Spin Blade Light változata szokott előkerülni egy 2-3000-es orsóval, azon egy 8-as fonottal.
A fonott használata mellett mindenképp szükséges egy Fluorocarbon rész felkötése a csalik elé, mivel a tiszta vízben a teljes fonott akár zavaró is lehet a csali előtt.
Jöjjenek a műcsalik! Jó választás természetesen a Salmo Pop is, de a nemrég megjelent Rattlin' Pop csörgős változata is hozza az elvártakat, a hátsó horog műlegyes kiegészítésére pedig rendkívül jól reagálnak a balinok. Longcast rendszerének köszönhetően kitűnően dobható, plusz belső extra ingerlést keltő csörgőkkel is el van látva ez a típus.
A speciális, homorú elülső kiképzésnek a szerepe a bevontatás rántásai alkalmával hallható jellegzetes kis hang kialakításában van.
A Popperek mellett, érdemes kísérletezni természetesen egyéb műcsalikkal, akár WTD változatokkal is, mint például a Lurefans Lamdou. A Lamdou L60 széria egy igazán különleges profillal rendelkező műcsali. Besorolása a jerk és a walk the dog csalik között helyezhető el. Kialakítása külsőleg egy egyenletes 6 cm-es testet takar, ami kisebb keszegeket, sneciket jellemez.
Természetesen a WTD-k és a popperek is rendkívüli színválasztékban elérhetőek, melyek közül minden vízre megtalálhatóak a favoritok.
Egy mohó balin WTD-re!
Végig követve a felszíni és WTD csalikat, kis rángatásokkal vezetve, teljesen életre keltve, mint egy sérült kishalat utánozva, igazán figyelemfelkeltőek a biztos pergető kezekben.
Mindenkit bíztatok a topwateres módszerek kipróbálására és használatára, mivel adott szituációkban szinte verhetetlenek és rendkívüli élmény ilyen helyzetekben akár 1-2 balin fotóvégre kerítése.
Forrás: Őze Dániel
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...