A csapat idén is részt vesz a Nőtincsen megrendezésre kerülő harcsafogó versenyen. Ebben a cikkben bemutatom a 2023-as versenyünket és tapasztalatainkat. Kezdő harcsásoknak pedig egy kis iránymutatást és felkészülési javaslatokat egy harcsás versenyre.
A tóról néhány érdekesség: Nógrád megyében található ez a gyöngyszem. Ezt a körülbelül ötven hektáros tavat a Lókos-patak felduzzasztásával hozták létre 2000-ben. Alapvetően a tó árvízvédelmi és tűzivíztározó funkciókat látott el, napjainkra viszont egy horgászparadicsommá alakították a kezelői. A lenyűgöző halfaunájában kapitális méretű amúrok, pontyok találhatóak, megfelelő a fehérhal állománya, ahol gyakran találkozhatunk bodorkákkal és vörösszárnyú keszegekkel is. A folyamatos telepítéseknek köszönhetően kiváló élményekkel gazdagodhat az is, aki csak egy pár órás pecakalandra látogatja meg a tavat. A ragadozóhalakban sem szenved hiányt, nem beszélve a rengeteg harcsáról, amiért mi is mentünk.
Meseszép Szent István tavon bevetésen a CatMagnet.
Országos rekordközeli harcsákkal büszkélkedhet a tó, amit mi sem bizonyít jobban, hogy a két évvel ezelőtti harcsafogó versenyen két darab 100 kg feletti példányt is sikerült a partra húzni. Idén pedig közvetlen a verseny elődöntője után sikerült egy szintén 100 kg feletti óriásharcsát fogni.
102kg 228cm - Nagy Péter fogása 23.05.11. – 18:00 – parttól 30 méterre.
A szürkeharcsa hazánkban a legnagyobbra növő ragadozó hal, így alapos felkészülésre van szükség, ha csak egy rövid horgászatra is megyünk. Ennek a halnak a becserkészése során minden alkalommal ott van a lehetőség, hogy megfoghatja a horgász élete legnagyobb halát.
A felszerelések erősségével nem szabad spórolni főleg nem versenykörülmények között. Ezzel csapatom sem spórolt, CatMagnet team: Szacskó Zoltán, Blaskó Gábor és Nieto Ramón. A megfelelő horgászfelszereléseken túl a kielégítő komfortérzet biztosítása az elsődleges szempont. Általában kora tavasszal és ősszel rendezik ezeket az eseményeket a harcsák legaktívabb táplálkozási idejükben. Az év ezen szakaszaiban az időjárás elég szélsőséges tud lenni. Nem ritkák a hajnali fagyok, havazás és a viharos szelek. Célszerű egy nagyobb sátrat választani, megfelelő fűtéssel, kényelmes horgászszékkel és fekhellyel.
GalaB Team.
Ha lehet akkor ágyon aludjunk, egy melegebb hálózsákban. Gondolni kell azokra a napokra is, amikor egész nap esik az eső. Ilyenkor egy kényelmes sátorban az ablakon keresztül várhatjuk a kapásokat. Erre a célra szintén optimális lehetőség lehet egy lakóautó. Ezen a versenyen a kiváló szervezésének köszönhetően rendelkezésre bocsájtottak több szobát az apartmanból, ahol fürdési és pihenési lehetőséget biztosítottak a versenyzők számára. A meleg és vízálló ruhával sem szabad spórolni. Ne feledjük, hogy általában az előre jelzésekben található adatok az átlaghőmérsékleteket mutatják. Ezekhez az adatokhoz képes a tóparton 4-5-6 fokkal is hidegebb lehet. A hideg ellen való védekezésre elengedhetetlen egy jó minőségű, vízálló thermo ruha.
Hajnali köd felszáll a csípős hidegben.
Ha a komfortérzetünk megvan néhány alapfelszerelést is a figyelembe ajánlanék. Gumicsizma és vagy mellcsizma jó, ha rendelkezésünkre áll. Ha egy sárosabb terepet húzunk, sima cipőben vagy bakancsban, könnyen megunhatjuk a dagonyázást. Amikor pedig egy szebb halat engedünk vissza, a mellcsizmának köszönhetően be is tudjuk kísérni. Harcsaspecifikus kiegészítőkkel kapcsolatban meg szeretném említeni a kesztyűt. Aki nem szeret belenyúlni a hal szájba, annak feltétlenük szükséges egy könnyen felhúzható kesztyű beszerzése. A megfogott hal partra terítésekor ponyvát használunk, amit megfelelően átnedvesítünk, hogy a nyálkaréteg ne sérüljön a hal felületén. A kikötéshez speciálisan erre a célra készített pányvát használunk, amiből érdemes többet, akár csapatonként 5-10 darabot is vinni, ha beindulnának a harcsák.
Hoki-Miki Team – a 2023-as Nőtincsi harcsafogó verseny abszolút győztesei. Összegezve 30 darab több mint 220kg harcsa az elődöntőben és a döntőben. Nekik sok pányvára volt szükségük a verseny folyamán.
Sajnos előfordulhat, hogy nem tudunk egyből fogni megfelelő méretű, fajú csalihalat és nem tudjuk elkezdeni a harcsázást időben. Saját tapasztalatok alapján, mindig viszünk magunkkal néhány napra elegendő mennyiséget, hogy a versenyt az indítás pillanatában meg tudjuk kezdeni. Előtte mindenképpen tájékozódjunk, hogy van-e erre lehetőség és hogy milyen típusú halakat vihetünk a tavakba.
A képen a Süni Team szerepel a szuper fogásaikkal.
Csali szempontjából érdemes még nadállyal és kanadai óriásgilisztával is készülni. Csalihalazáshoz elegendő mennyiségű etetőanyagot (4-5kg) és csontit/pinkit vinni. Ha törpeharcsás a víz, akkor sem kell kétsége esni, mivel apróbb trükkökkel ugyanúgy meg lehet fogni a megfelelő csalihalat. Egy ilyet és sok más harcsavadász trükköt kaptunk erre a versenyre Oroszi Gaben barátomtól: ha fenekezős vagy feederes módszert alkalmazunk meg kell lebegtetni a csalinkat 30-40cm-re a vízmedertől. Nekünk be is vált, és aznap este már a bodorkákkal kínáltuk a harcsákat.
2023-as díjak a nőtincsi harcsafogó versenyen!
Amikor megvannak a megfelelő csalihalaink indulhat a bevetés. Csónak és halradar elengedhetetlen eszköz. Ezen a versenyen csónakok korlátozott mennyiségben elérhetőek. Mi is kaptunk egyet, így már csak az akkumulátort és az elektromos motort vittük magunkkal. A halradar mellet egy jó távcső is fontos lehet egy ilyen versenyen.
A képen a Matula Team büszkén egy szemet gyönyörködtető harcsával.
A vizet gyakorlatilag folyamatosan szoktuk figyelni, amikor látunk valami harcsára utaló jelet (tölcsér, burvány, pörs) akkor pontosan meg tudjuk kínálni. Hogy hol és hogyan érdemes a harcsákat becserkészni ez mindig egy érdekes kérdés. Csapatunk a felderítő pecát választotta. Mivel hat bot állt a rendelkezésünkre, így könnyedén meg tudtunk horgászni a különböző vízmélyégeket. Általában a töréseket kerestük, víz alatti akadókat és a fekvőhelyeket. Az alapokat Koós Ferenctől tanultam meg videóiból és személyesen a harcsatáboraiból. A Lókos-patak medre pont előttünk vonult végig, így nem is volt kérdés, hogy hová helyezzük a készségeink nagy részét. Az első botot a patakmeder töréséhez helyeztünk egy CatMagnet-tel, bójás kikötéssel.
Munkában a CatMagnetek bójákhoz rögzítve.
A csalit nagyjából 1 méterre tettük a vízfelszíntől, ahol körülbelül 3-4 m mély volt a víz, a parttól 80-90 méterre és vártuk a csodát. Az első és egyben az utolsó harcsánk erre a botra jött a verseny megkezdése után pár órával. Egy szép 47-es harcsa (cm), ami 0.9 kg-ot nyomott. Az igazság az, hogy úgy örültünk neki, mintha egy tórekordot fogtunk volna. Számunkra a kisharcsa is harcsa. A további botjainkat beljebb és kijjebb helyeztük el.
Giant Catfish Hunters csapat egyik szép fogásával!
Nagyon megörültünk amikor a patakmederben találtunk egy kb. fél négyzetméteres kifürdött fekvőhelyet. Ezen a területen kő kemény volt a meder. Általában iszappal találkoztunk, de ezen a ponton koppant a keresőbotunk. Ezt a felderített kifürdött gödröst folyamatosan horgásztuk a verseny idején, de sajnos nem találkoztunk a lakójával, aki feltehetően egy nagyobb példány lehetett. Egy tavaszi felmelegedéskor szívesen újra próbálnánk ezt a helyet. Az ilyen pontok aranyat érhetnek, ha ki is fogjuk az itt tartózkodó halat nagy esélyünk van arra, hogy egy másik is elfoglalja és utána azt is botvégre tudjuk csalni.
A képen a Bosodi Harcsakergetők csapat szerencsés eredménye.
Ahogy ez előzőekben már szó volt a felszerelésünkkel nem szabad finomkodni. A bójás módszerhez az Energofish - Koós Horizontot 3.3m-es típusú botot használtuk. A megfelelően gerinces és erős bot az 1300 g-os dobósúlyával az egyik legalkalmasabb eszköz a CatMagnetek kifeszítéséhez. Az orsó a jól bevált és szinte legendává váló Koós féle Banax volt. Főzsinórnak szintén Koós - Monster Braid 12 elemi szálból sodrott teflon (DuPont) bevonatú damilokat alkalmaztunk (0,58 mm 130 Lbs).
CatMagnet kifeszítve kb. 140-150 méterről egy ígéretes helyen a fűzfa előtt.
Egy ilyen elnyűhetetlen felszereléssel bármilyen versenyen indulhatunk, nem érhet minket meglepetés. Előkéinket pedig a Koós Catfish Rig-It Kevlár 1mm (130 kg) fonott damilból kötöttük. Ezeket az előkéket segédhorgos módszerrel készítettük, ahol az alsó segédhorog egy kisebb 4/0-5/0-6/0 a felső főhorog pedig egy nagyobb 6/0-7/0-8/0-s mérettel rendelkezik – Koós Catfish Team ajánlásával. Hamarosan érkeznek a professzionális előre kötött előkék az Energofish kínálatába, amelyeket nyugodt szívvel a versenyeken is alkalmazhatunk.
Összességében egy családi hangulatú versenyt tudhatunk magunk mögött, ahol a segítőkész szervezők mellett egy igazán festői környezetben élvezhettük a harcsafogás örömeit. Ezúton gratulálunk a csapatoknak!
Nieto Ramon
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...