Nádi pontyozás úszóval
Megjelent: 2008. szeptember 04. | Forrás: Székely Zoltán | Írások

Ez a megnevezés gyűjtőfogalom, hiszen hasonlóan szerelünk, ha bármilyen vízinövényzet, sás, nád, fűzes, csuhés, hínaras, tökleveles vagy akadó közelében horgászunk, ahol jobb, ha a zsinór függőlegesen fut a vízfelszíntől a horogig.


Nádi pontyozáshoz bevált úszók, ólmok, horgok

Ez talán a leghangulatosabb pontyhorgászati mód. Figyelmünk a végsőkig feszül, mikor a rendszeresen etetett hely tisztása mögött megrezzennek, majd szétnyílnak a szélső nádszálak, jelezvén, hogy vendég érkezett horgunk közelébe. Némi várakozás után az úszó néhány rándulás után lassan megemelkedik, sőt rá is dől a vízre, mi pedig zakatoló szívvel, visszafojtott lélegzettel bevágunk, és kezdetét veszi a birkózás. Fantasztikus élmény, nem lehet megunni, még a századik kapásnál is izzad ilyenkor az ember tenyere.


A nádi horgászathoz erős felszerelésre van szükség

A helykiválasztásnál igyekezzünk olyan öblöt, tisztást kinéznünk, amelynek vagy természetesen, vagy az etetést követően legalább kéttenyérnyi kemény, egyenletes a talaja. A hely kialakításakor a növényzethez minél kevésbé nyúljunk, mert az alaposan megkopasztott környezet gyanús lesz a halaknak.


A kétszakállú horog jobban megtartja az erőszakos fárasztáskor a halat

A felszerelésnek bírni kell a megakasztott ponty kirohanását, ezért hosszú, erős, de rugalmas pálcára van szükségünk, mint például a DX Kevlar Telecarp, mellyel a többkilós példányokat is ki lehet kormányozni a növényzet sűrűjéből. Ha kapitális példányokra is számíthatunk, bevethetünk akár négy méter körüli bojlis botokat is, mint a Dark Blade.


Ideális pontyozóhely sásosban, a merítő legyen készenlétben!

A zsinórnál választhatunk, hogy a kevésbé rugalmas, de vékonyabb /25-40/, nagyobb szakítószilárdságú, fonott Carbon X-et, vagy a monofil Carp Expert-et /45-60/ használjuk. Sok horgász panaszkodik, hogy hiába próbálkozik fonottal, nem veszi fel a ponty a rajta kínált csalit. Hát nem tudom mi az igazság, de emlékszem annak idején a tihanyi nádasokban a Dacront, sőt a vándorkagylós torzsák miatt többek által használt vékony láncot is eredményesen használták egyesek. Kell két féle szereléket készíteni, és amelyiket gyakrabban veszi fel, avval kell horgászni.


Kukoricával pontyozva egyéb halak is beugorhatnak a nádi horgászatkor

Az orsó passzív szerepet játszik ebben az erőszakos horgászmódszerben, de olyat érdemes választani, mint például a Silver RD 50-es, melyet nagyon finoman be lehet állítani addig a pontig, ahol még nem szakad, hanem egy kicsit enged. A lényeg, hogy sikerüljön a halat a torzsás aljzattól felemelni víz közé, és ha akkor produkál egy ellenállhatatlan kitörést, még mindig van esélyünk, ha berohan a növényzetbe és feltekeri magát, hogy megfoghatjuk.


A bevágás lendületével igyekezzünk
felhúzni a halat a mélyből


Ilyenkor menjünk csendben utána, használjunk inkább fémkeretes merítőt és mikor már a hálóban van a hal, vágjuk el a zsinórt. Minden nagyobb hal után érdemes megvizsgálni a damil első pár méterét, mert a torzsák, vándorkagylók, de még a hínárra tapadt csigák is megbonthatják az erősen feszülő zsinór felületét.


Ez szerencsésen feljött!

A nádi szerelék rendkívül erős, rugalmas anyagú, borotvaéles Maruto horogban végződik nálam, melyek között van egy külső-belső szakálas tipus, mely sokkal jobban tartja a halat, amire éppen az előbb említett nádba rohanásoknál igen nagy szükség van. Mérete a várható pontyok méretétől és a használt csali nagyságától függ. Az ólmozat lehet fix vagy csúszóra szerelt.


Irány a merítő!

Én 5-8 centire teszem az ólmot, vagy az ütközőt és fölé a csúszóra szerelt, általában hosszú antennás úszót, mely a felső gumiütközőig csúszik.


Az egyik legizgalmasabb pillanat

Az úszó mérete változhat a víz mélységétől, iszaposságától, dobástávolságtól és az örök ellenség, a szél gerjesztette hullámok nagyságától és a zsinór vastagságától. Éjszakai horgászathoz ajánlom a világítópatronos úszót, mely fejlámpával kombinálva sokkal jobb, mintha természetellenesen kivilágítanánk erős lámpával a helyünket.


Az univerzális Silver RD50-es pontyozó
orsó és nádba való zsinórok

A kapás az úszó megemelkedésével, nem önsúlyosnál akár a vízre dőlésével jelentkezik. Ne vágjunk be, ha álló helyéből oldalra elsüllyed, ilyenkor csak beleúszik az etetésen matató hal a damilba, csak megugraszthatjuk a csapatot.


Zsákmányt a zsákba, jó lesz a lébe!

A bevágás felfelé irányuló, nagyon határozott legyen és a csónak végéből kilógó hosszúnyelű merítőt igyekezzünk mihamarabb a hal alá tolni. A nagyobb példányok szákba terelése igazi viadal, embert, felszerelést vizsgáztató küzdelem. Kívánom, hogy legyen szerencséjük hozzá!

Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...