Az idei szezon nem úgy indult az RSD-én, mint ahogy azt megszokhattam az elmúlt évek alatt, hiszen nehezen jutok el kapásig. Köszönhető ez annak, hogy a Ráckeve-Soroksári Dunaág vízszintszabályozó műtárgyaként elkészült a tassi zsilip, minek következtében megváltozott az állandó vízszint, felgyorsult a folyó áramlása és ennek köszönhetően a halak tartózkodási és vonulási szokásai is.
Azon a részen, ahol én horgászom, cca. 2,2 méteres víz található, ami idáig minden alkalommal remek fogással kecsegtetett, azonban az új hidrogeológiai viszonyok a mélyebb vizű területekre tolták el a halakat, ezért ki kellett találnom, hogy a horgászhelyem előtt található, csökkent egyedsűrűségű állomány mellett hogyan tudok eredményesen békés halakra horgászni.
Horgászhelyem.
Amikor a mikropelletek felhasználására gondolunk a horgászatban, akkor többnyire mindenki számára a feeder horgászat, és azon belül is a method technika jut eszébe, azonban számomra ez nem olyan egyértelmű, hiszen sokszor fordultam már ezekhez a termékekhez olyan időszakban, amikor egy-egy kapástalanabb időszakokban attraktívabbá kellett tennem a csalijaimat. Természetesen, ha a bojlis horgászatról van szó, kissé másként kell előkészíteni a mikropelleteket, hiszen itt nem az a cél, hogy a medert elérve pár percen belül bontsanak, hanem éppen ellenkezőleg, azt kell elérnünk, hogy minél hosszabb ideig tartsanak ki a végszerelékünkön, és ezáltal minél tovább bocsássák ki magukból az értékes beltartalmukat és aromáikat, ezzel garantálva azt, hogy az arra úszó halak érdeklődését fel tudjuk kelteni.
Nem csak a feeder horgászat során van létjogosultságuk.
Sokak számára ez szentségtörésnek tűnhet, de ezt bizony úgy érhetjük el, hogy a túlvizezzük és túlaromásítjuk a pelletet, még pedig úgy, hogy a 800g-os kiszerelésű mikropelletek felét áttöltjük egy edénybe, majd felöntjük 250ml-es aromakoncentrátummal olymódon, hogy a koncentrátumból 125ml-ert használunk fel, míg a másik felét vízzel pótoljuk. Ennek eredményeként egy könnyen formázható, plasztikus, „paszta állagú” végeredményt kapunk, amely tökéletesen tart a pasztaólmunkon, jól bírja a dobást és garantáltan hosszú időn át fejti ki csalogató hatását horogcsalink mellett. Mivel pontyokra számítottam, erre az alkalomra két így elkészített pasztával készültem. Az egyiket, amely a személyes kedvencem, a Black Halibut ízesítésű Benzár feeder mikropelletből és az erősen fűszeres Hot Spice Benzár Mix Attractor aromakoncentrátumból, míg a másikat a fokhagymás mikropelletből és az édesebb, “Carp” fantázianevű aroma felhasználásával készítettem. Még fényváltás előtt bevittem a végszerelékeket, de ahogy kifelé tartottam a vízről táborhelyem felé, észrevettem, hogy baljós felhők gyülekeznek a látóhatár szélén, viharos időjárás ígéretét hordozva magukban.
Még fényváltás előtt bevittem a végszerelékeket
Baljós felhők gyülekeznek a látóhatár szélén.
Sajnos az ígéretből valóság lett, hiszen ezen az éjszakán sem volt kegyes hozzám a természet, mert egy rendkívül intenzív zivatarral ezúttal is sátorfogságra ítélt. Amikor a leghevesebben tombolt vihar, bizony megfordult a fejemben, hogy jobb lett volna otthon maradni. Az erős széllökések folyamatosan ostromolták sátramat, melybe kénytelen voltam belülről belekapaszkodni annak érdekében, hogy a fergeteg ne tépje le a kötésekkel együtt stégemről, miközben folyamatosan zengett az ég és volt, hogy táboromtól nem messze csapott le a villám. Ritka alkalmak egyike, amikor azért fohászkodtam, hogy csak most ne legyen kapásom.
Kapásra várva.
Körülbelül másfél óra dühöngés után alább hagyott a vihar, majd szinte varázsütésre megnyugodott a természet és a szélcsendes, csillagfényes éjszaka köszöntött rám, és én úgy éreztem, mintha mosolyogna a természet rajtam: Kicsit megtréfáltalak csupán.. Az átélt zivatar és az azt követő, már-már szürreálisnak tűnő, átmenet nélküli békés éjszaka körüli gondolataimat egy ismerős hang tereli vissza a valóságba: kapásjelzőm folyamatos, szűnni nem akaró sípolása! Beleemelek az ütemes, húzós kapásba és boldogan tapasztalom, hogy megvan halam, ezért csónakba szállok és onnét fejezem be a fárasztást. 7-8 kg körüli tőponty a tettes, melyet le sem mérek. Egy gyors, közös fénykép után útjára engedem. Nézem az ébenfekete vizet és ismét magamon érzem a természet mosolyát: csak tréfa volt..
7-8 kg körüli tőponty a tettes
Ekkor a mögöttem elterülő erdőben lövés dörren. Tekintve, hogy vadászterület húzódik végig ezen a területen, nem lep meg az esemény, azonban feltűnik, hogy az erős hang hatására az RSD felszínén egyszerre több nagy testű hal is megugrik. Ismerem ezt a jelenséget, és tapasztalataim szerint ez amúrok jelenlétére enged következtetni, ezért előveszem az egyik korábbi horgászatomra vajsavas mikropelletből és aromából készített pasztát, amely reményeim szerint segít horogra csalni az imént látott édesvízi torpedók egyikét. Sajnos a pasztából nem sok maradt, talán két csalizásra ha elég, de hiszem, hogy eredményre vezet majd. A hajszálelőkére egy szem mézes Carp Expert csalizó tigrismogyoró kerül, hungarocell golyóval meglebegtetve.
A hajszálelőkére mézes Carp Expert csalizó tigrismogyoró kerül
Sokszor használtam már ezt a kombinációt és ritkán okozott csalódást. Szerencsére ezúttal sem hagy cserben: hozzávetőleg másfél-két óra múlva szinte felrobban az orsóm, olyan vehemenciával tépi le róla valami a damilt. Ahogy megemelem a botot, ellenfelem kiveti magát a vízből, így küzdve szabadságáért. Hatalmas élmény fárasztás, miközben az amúr többször is hatalmas ugrásokkal igyekszik megszabadulni a horogtól. Végre elfárad és én megszákolhatom. Mivel ez a faj érzékenyebb a levegőn töltött időre, sietve készítek vele fényképet és szinte kapkodva engedem vissza, aminek az a vége, hogy elmulasztom megörökíteni azt, ahogy elúszik.
Sietve készítek vele fényképet
Csodálatos éjszakán vagyok túl, köszönhetően a mikropelleteknek. Mivel ebből a termékcsoportból 15, míg az aromakoncentrátumból 19 különböző ízesítés érhető el, rengeteg variáció áll rendelkezésünkre, ezért biztos vagyok benne, hogy ezek használatával szinte minden szituáció megoldható a békés hal horgászatok során, csak kísérletezni kell velük!
Rengeteg variáció áll rendelkezésünkre
Skultéti László
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...