Minden kezdő pontyhorgász előbb utóbb szembesülni fog a " távolság akadályával", melyet ahhoz, hogy eredményes horgásszá váljon, le kell küzdenie.
Nemrég halottam egy aranymondást "A halat ott a legegyszerűbb megfogni, ahol az éppen tartózkodik, táplálkozik". Igen ez valóban így igaz, és semmilyen problémát" nem jelent, ha azok a bizonyos halak a parthoz viszonylag közel, egy meghorgászható távolságon belül tartózkodnak.
De mi van akkor, ha ez nem így van és ahhoz, hogy sikert érjünk el száz méternél is távolabb kell bejuttatnunk a végszereléket. Nos, a pontyhorgászatban ez az első komolyabb akadály, mellyel minden egyes kezdő előbb utóbb szembesülni fog.
Vannak persze különböző megoldások, mellyel a tetszőleges helyre és távolságra juttathatjuk a csalinkat (etetőhajó, gumicsónak), viszont ez nem minden horgászvízen engedélyezett. Bizony itt csak önmagunkra, és az általunk használt, felszerelésre hagyatkozhatunk, melyek megfelelő összhangja hozhatja meg az általunk kívánt sikert.
Ha felszerelésünk megfelelően összhangban van, akkor nyugodtan, belekapaszkodhatunk a bot nyelébe, hadd repüljön a végszerelék…
Bizony ezeket a nagytestű halakat sokszor távol a parttól találjuk meg.
Az alábbiakban lássunk egy konkrét összeállítást, melyet egy horgászcimborám használ, nem kis sikerrel. Kezdő talán 2-3 éves pontyhorgász tapasztalattal a háta mögött, ezzel az összeállítással sikerült már 130 métert dobnia, aminek köszönheti a sok szép hal mellett, élete eddigi legnagyobb halát, egy közel 20 kilós tükörpontyot.
Persze nála sem mentek mindig ilyen, egyszerűen a dolgok, rá kellett jönnie, hogy igazából mire van szüksége és tudatosulnia kellet benne, hogy azon a vízen ahol horgászik, bizony időnkét szükség van a távoli dobásokra, a siker érdekében.
A felszerelésünk egyik legfontosabb része vitathatatlanul a horgászbot!
Sokan ismerik már a CARP EXPERT DOUBLE TIP HEAVY horgászbotot. Ez a bot a pontyhorgászok egyik kedvence! Nem hiába, hisz mint ahogy a neve is sugallja, a két legnépszerűbb módszert, a feederezést és a bojlizást egyesíti. A bot lényege a cserélhető első tagban rejlik, ugyanis a bojlis első tagot egy mozdulattal feederesre cserélhetjük.
A bot keménysége és keverőgyűrűjének mérete elég nagy ahhoz, hogy akár bojlis botként, akár feederént használva, 100 méternél is távolabb repítsük szerelékünket.
Ha megfelelő orsóval párosítjuk, akkor ezzel a horgászbottal akár 100 méternél is távolabb dobhatunk. Elég gyakran szükség is van erre, ahhoz, hogy hasonló szép halakat fogjunk.
A felszerelésünk másik kiemelkedően fontos eleme maga az orsó. A CXP PRO CAST 150+ orsó extra nagy, kúpos és magas dobnak köszönhetően könnyedén pereg le róla a rajta lévő monofil, vagy fonott zsinór. A fém anyaga is segít ebben, hiszen a kisebb súrlódás nagyobb távolságok elérését teszi lehetővé! 7+1 csapágy biztosítja a kellően sima futást, és a megfelelő zsinórmennyiség felszedéséről a picit több, mint 4,1:1-es áttétel gondoskodik.
Az extra nagy, kúpos és magas dobnak köszönhetően könnyedén pereg le róla a rajta lévő monofil, vagy fonott zsinór, ami egy újabb fontos követelménye a távdobásnak… Tökéletes zsinórprofil!
Tudom, a kapásjelzőnek egyáltalán semmilyen szerepe sincs a dobástávolsághoz, viszont a kényelmet és a kapások megfelelő észlelését szolgálja. A PIAVE rádiós kapásjelző szett nem csak megjelenésében, hanem műszaki tartalmában is nagyon jó választás!
Ha mindent megfelelően összhangba helyezünk és a halak is úgy akarják, akkor ilyen gyönyörű halakkal örvendeztethetjük meg magunkat.
Természetes a csalira és etetőanyagra is érdemes odafigyelni, hisz nem elég, ha megtudjuk horgászni a kívánt vízterületet, ha nem megfelelő csalit kínálunk a halak számára, a kapás és a vele járó sikerélmény elmarad.
Barátom legnagyobb pontya, melyet a fent bemutatott, összeállítással sikerült horogra csalnia. A korábbiakkal ellentétben, a távolság (persze bizonyos határokon belül) most már nem akadály számára.
Horgászboltosként számos olyan helyzettel találkoztam, melyeknél a felszerelés megfelelő összeállítása, cseréje hozta meg az áttörést, a horgász által hőn áhított sikert, a nagy halat.
Sosem a drága megfizethetetlen portékákra bíztatom a horgászokat, sokkal inkább arra, hogy a céljainak, elvárásainak és nem utolsó sorban pénztárcájának legmegfelelőbb botot, orsót meg kiegészítőket válassza, szem előtt tartva, hogy azok összhangban, együtt is jól működjenek.
Forrás: Nagy Levente, Incze Levente
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...