Kisbotos tapasztalatok
Megjelent: 2009. március 06. | Forrás: Murányi János Pál | Írások Nem rejtegetem én piciny szívem szörnyű titkát: az utóbbi években a hosszú bot és rövid bot közti dilemma tartja feszültség alatt a pergető túráimat. Tudom, ezzel a kérdéssel most eléggé a darázsfészek körül nyúlkálok, hiszen jelen pillanatban is heves harcok dúlnak a pergetőhorgász klánok és szekták között, hogy a magas vagy alacsony botok uralmát fogadjuk-e el…


A Spin Blade legzsengébb tagja az én szememben immár az ultralájtos pergetés szimbóluma!

Ha, mondjuk huszonöt évvel ezelőtt feldobtam volna ezt a kérdést, valószínűleg a 240 és 270 számokat hallottam volna gyakrabban, ami rendben is van. Akkoriban még annyi minden másképp volt… Gyengébb monofil zsinórok, brutális műcsalik, rosszul akadó horgok, és üvegszálas botok. Aztán a kilencvenes években, itt a távoli keleten terjedni kezdtek a 3 méteres szénszálas botok, míg senki sem volt hajlandó tudomásul venni, hogy Amerikában eközben éppen rövidültek a botok: a 210 centi alatti méret terjedt el.


Egy emlékkép a nem is olyan távoli múltból, amikor még kizárólag a hosszú botokban hittem

Jó néhány évnek kellett eltelnie, míg (többé-kevésbé) összemosódhatott az amerikai és európai pergetőhorgászok ízlése, és vidékünkön is felüthette fejét a kisbotos láz. De amint utaltam rá, nem volt ez túl gyors, sőt a folyamatnak jelenleg is csak egy kezdeti stádiumáról beszélhetünk. Konzervatívabb horgászaink továbbra is a hosszú botokban hisznek, és a világért sem adnák ki kezükből a jó öreg háromméteres pergetőket – és talán igazuk is van.


Robusztus orsók és brutális Szpinblédek, néha ez
tűnt jobb választásnak

Na, most jó gyorsan leszögezném, hogy jelen írásom bár az elmúlt években zajlott kisbotos-nagybotos megfigyeléseimről nyújtana beszámolót, semmi esetre sem kíván egyik vagy másik szemlélet mellett kardoskodni – egyrészt a személyes ízlés tisztelete miatt, másrészt mert a temérdek pro és kontra érv sűrűjében, mai napig nem tudtam elkötelezni magam egyik oldalon sem. Pedig nyughatatlanul cserélgettem a botokat, végigpásztázva az Energo Team teljes kínálatát, miközben meghallgattam számtalan profit is, mindkét táborból.


Hoppá… A hosszú bot csónakos hátrányai minden
halkiemelésnél érezhetővé válnak


Ezt a pisztrángot viszont könnyebb volt hosszú bottal
megszelídíteni egy nem túl előnyös partról


Már csak a hal megragadásával kell boldogulni…

Egy biztos: rövid bottal sokkal könnyebb az élet! És itt nem csak a szállítási hosszra gondolok, hanem a horgászat komfortjára és a cserkelésre úgy általában. Egy 210-240 centis botot már rövidnek nevezhetünk, bár az igazán elvetemültek 180-190 centis pálcákkal játszanak. Első szempontjaim között a dobás és bevágás kivitelezhetősége szerepelt, rövid botjaimmal tehát főleg erre koncentráltam.

A távdobás nem jelentett különösebb nehéz vagy könnyű feladatot – egyik felől segítséget jelent a kevesebb gyűrű (kisebb súrlódás a zsinór lepörgésekor), és az energikusabb mozdulat, amit egy ilyen rövid pálca tesz lehetővé. Másfelől viszont érezhető a rövidebb erőkar hiánya, nem mindig sikerül jó lendülettel elküldeni a műcsalit – és talán ez utóbbi a legerősebb érv a hosszú botok mellett, ha tényleg nagyokat kell dobni. A pontos dobás viszont a kisbotok határozott erénye. Ha bokor alá kell bepöccinteni a csalit, vagy halálpontosan „lyukra" dobni, akkor csakis a rövid bot, semmi más!

Kisbottal a bevágás is ugyanilyen kétarcú… Extrém gyorsan le lehet reagálni a legváratlanabb kapásokat is, ellenben jóval nagyobb mozdulattal kell megakasztani a halat, nem mindig elég csak lazán rátartani a spiccel. Egy lágyabb rövid bot pedig sok elszalasztott halat eredményezhet... Fontos szabály tehát: a rövid botok közül lehetőleg a keményebbeket válasszuk!


Csónakból talán még picit hosszúnak is tűnik a
210 centis bot


A halat viszont könnyen kézbe vehettem

Állandó vitákat szül az is, hogy milyen bottal tudjuk hatékonyabban vezetni műcsalinkat. És ez az a pont, amikor már nem téveszthetjük szem elől a személyes ízlés és megszokás tényét, hiszen van, aki rövid bottal tudja csábítóan rángatni a wobblert és emelgetni a gumit, míg mások a hosszú botok végén érzik igazán jól a műcsalit. Ami pedig az eredményeket illeti, mindkét táborban találunk kiemelkedően sikeres horgászokat.

Ami személyes tapasztalatomat illeti, talán a rövid bot tűnt kezelhetőbbnek, direktebb kontaktust adott, a műcsali fáziskésés nélkül fogadhatta az utasításaimat – lehetett az wobbler, villantó vagy gumihal. Parti horgászatnál viszont ügyesebben kellett helyezkedni, hogy megfelelő irányba terelhessem a műhalat. A parti horgászat egyébként is sok keserűséget okozhat a rövid botok használóinak: elég egy kiálló bokor, oldalsó nádfal, szűk beálló, és máris lehetetlen mutatványokra kényszerülünk. Egyvalamiben bízhatunk ilyenkor – a pontos dobásban, aztán a többi majd csak lesz valahogy… Akadályos terepen határozott előny jelenthet a hosszú bot: benyújthatjuk bárhová a műcsalit, a megakasztott halat pedig hatékonyabban terelhetjük el az akadóktól.


Egy profi pergetőhorgász versenyző csónakjában csak rövid és kemény botokat találunk – ezzel elküldhető a jerk és gumihal, és minden sokkal gyorsabban megy


Nehezen megközelíthető, mocsaras partról inkább a hosszú bot mellett döntök

A horgászat komfort-vitáját egyértelműen a rövid bot nyeri. A könnyebb kezelhetőség és pehelykönnyű súly viszont kompromisszumokat is hordoz: a kis botra általában kisebb orsót kell illesztenünk, amely ha nem kiváló minőségű, hamar kikészül a nagy terhelés alatt – legyen szó darabosabb műcsalik vontatásáról vagy a testesebb halak fárasztásáról. Piacunk jelenlegi orsókínálatának alig 20 százaléka tud hosszú távon megfelelni ennek a kihívásnak. A többi orsót akár egy-két hónap alatt is taccsra lehet vágni, ha rendszeresen perget az ember (az orsókról majd egy következő részben írok részletesebben).


Ha távoli lyukakat kell megdobni, akkor is inkább a
hosszú botot választom

Legvégére hagytam a fárasztás és halkiemelés kérdését, mert bár ez jelenti horgászatunk legfontosabb momentumát, igen kevesen gondolnak rá, miközben a hosszú vagy rövid botok közt válogatnak. Mert úgy van az ember, hogy ha már eljut eddig, akkor igyekszik alkalmazkodni a körülményekhez és eszközökhöz, hogy lehetőleg győztesként kerüljön ki.
Az imént utaltam rá, hogy hosszú bottal hatékonyabban irányíthatjuk a halat, és ezt most megerősíteném: a hosszú botos fárasztáshoz csak kellemes emlékeim fűződnek – legyen szó parti sziklatömbök előtt elhúzó harcsáról, vagy bokor alá induló süllőről.
Ugyanakkor azt sem jelenthetem ki, hogy a rövid botos fárasztás eleve kudarcra van ítélve, de talán nem túlzás megállapítanom, hogy a hosszú bot inkább partról lehet erős fegyver, míg a rövid bot főleg csónakból tűnhet hasznos eszköznek. És maradjunk ennyiben.


Mindenkinek van kedvenc botja és kedvenc csónakja…

Tudom, jelen írásom még nem ad biztos fogódzót a választás kínjai között vergődő sporttársaknak, de talán sikerült rávilágítanom pár tényre, ami sokaknak jelenthet segítséget, ha ízlésüknek és környezetüknek leginkább megfelelő horgászbot beszerzésén törik a fejüket. Végezetül pedig hadd álljak elő néhány konkrét javaslattal is, hiszen az általam használt Energo Team botok közül igazán szívemhez és kezemhez nőt néhány ragyogó darab, melyek kipróbálását őszintén tudom ajánlani – anélkül, hogy ez tolakodásnak tűnne.

Rövid bot:
– Destroy 210 cm / 10-30 g
– Spin Blade 210 cm / 0-10 g
– Spin Blade 240 cm / 10-30 g
– Banax Stratos Spin 210 cm / light

Hosszú bot:
– Spin Blade 270 cm / 10-30 g
– Spin Blade 270 cm / 30-70 g
– Classic Zander Trio 300 cm / 20-50 g
– Classic Pike Trio 300 cm / 30-60 g

Persze, ezek az én külön kedvenceim. Érdemes azért is személyesen feltérképezni a kínálatot, és kézbe venni minden botot, mert előfordulhat, hogy a kedves olvasó éppen más botot tartana jónak. Ugye, nem vagyunk egyformák… És tulajdonképpen erről szól az írásom.

Kapcsolódó termékek:


Destroy 210/0-12gr

Spiv Blade 210/0-10gr

Spin Blade240/1030gr

Stratos Spin210-lignt

Spin Blade 270/10-30gr

Spin Blade 270/30-70gr

Classic Zander Trio 300/20-50gr

Classic Pike Trio 300/30-60gr


Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...