Horgászat egy részben
Megjelent: 2014. március 04. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

A cím kicsit ellentmondásos, mert nem egy kalandos horgászatról lesz szó, amit egy részben mesélek el. A téma a horgászbot, mégpedig a rövid, egyrészes botok. Gondolom, most sokan felhördülnek, hogy ez már őrültség, de mielőtt ítélkeznének, hallgassák meg az érveimet.

Először egy picit visszakanyarodnák az időben, mert én sem itt kezdtem a horgászatot. Annak idején mikor komolyabban elkezdtem horgászni a botok forradalma javában jártunk, a nehéz üvegbotokat, akkor pillekönnyűnek tűnő botok váltották fel, talán ennek hatására is egyre hosszabb botok jelentek meg a piacon, és divat lett hosszú bottal horgászni. Szándékosan mondom a divat szót, mert nem biztos, hogy szükség volt minden esetben erre. Talán az erre a legjobb kifejezés, hogy menő volt hosszú bottal horgászni. Valószínűleg éppen ennek hatására, első komolyabbnak mondható pergető botom egy 330 centiméteres háromrészes horgászbot volt. Ez persze az üvegbotokhoz képest jól működöt, de nem volt igazából összehasonlítási alap, mert a piac eleve nem rendezkedett be rövid könnyű botokból, akkoriban ritkaság számba ment egy 270 centiméter hosszú bot is. Aztán ahogy gyűltek a tapasztalatok, úgy vonalazódott ki egyre jobban, hogy nem biztos, hogy szükség van egy ilyen hosszú botra. Sikerült beszerezni eggyel rövidebb, egy 3 méteres botot, ennek akkor két oka volt, ez egyik hogy a rövidebb bot olcsóbb volt, a másik pedig hogy ez nem három, hanem csak két részes volt. Azt hogy kedvezőbb volt az ára nem szorul magyarázatra. Azonban azzal, hogy kevesebb lett a toldás, eleve kevesebb hibalehetőség lett a botban, ez elsősorban a harcsázás esetében volt jelentős. Ami harcsázó botot eltörtem, az szinte mindegyik a toldásnál vagy az miatt tört el. A toldásnál nagyon nehéz –vagy inkább lehetetlen – megoldani azt, hogy ne legyen átmenet a bot terhelésekor, ráadásul szinte mindegyik boton pont a toldás közelében van a keverőgyűrű, ami még ront a helyzeten. Szóval ez a kétrészes rövidebb bot már megmutatta, hogy érdemes elmozdulni a rövidebb botok irányába, egyértelműen könnyebb volt, és sokkal könnyebben tudtam irányítani a halat.


Nincs törés a bot ívében, ez az egyik nagy előnye ezeknek a botoknak

A következő lépés már óriási volt, következett az egyrészes mindössze 180 centis bot! Ez egyébként ma is megvan, és hibátlan a mai napig, kicsit félve nyúltam akkor hozzá, leginkább az ára volt akkor is, ami meggyőzött. Ez egy három méteres bot árának a felébe sem került, ez köszönhető volt annak is, hogy nem kellett akkoriban senkinek ebben a méretben, így áron alul hozzájutottam. Ezzel hihetetlen dolgokra voltam képes, igaz egy picivel rövidebbek lettek a dobások, de a fárasztás közben nem volt semmi félelmem, itt nem volt toldás, és hasonló dolgok, amik gyengítenék a botot. Azért elárulom ezzel már egy picit át estem a ló túlsó oldalára, mert harcsapergetésre azért nem árt egy kicsivel hosszabb bot.


A gyűrűk oda kerülnek, ahová kell, ebből adódóan több előnyünk is lesz

Később egyre több 240 centis, később pedig még ettől is rövidebb botot használtam, amik meggyőztek arról, hogy bizony nem kell 3 méteres bot, elég a rövid kezes pálca is.


Fárasztáskor a bot gyönyörűen dolgozik, nekünk csak élvezni kell a fogást

oggal merülhet fel a kérdés, akkor most mi az ideális méret? Erre azonban nincs egyértelmű válasz, abban az esetben, ha partról szeretnénk horgászni ráadásul sok a növény, akkor kellhet a hosszabb bot, nyíltabb terepen azonban már rövidebb botok is bőven elegendőek, a csónakos pergetésről nem is beszélve, mert ott egyértelműen a rövid botok lehetnek az ideálisak. A másik szempont az, hogy milyen erősségű botot használunk, a finomabb pálcák esetében sokszor elegendő lehet akár a 180 centis, vagy akár rövidebb hossz is, a harcsa pergetés esetében viszont elmehetünk a hosszabb botok felé. A harmadik szempont maga a pergetés módszere, ugyanis nem mindegy hogy egy wobblerrel horgászuk, vagy éppen a plasztik csalinkat kínáljuk fel a ragadozóknak. Az utóbbinál érdemes rövid botokat használni, amik egyébként sokszor jól lehetnek a wobbleres horgászatra is, de a wobbleres horgászat egy picivel hosszabb botot kíván meg. Természetesen van még néhány szempont, mint például a horgász termete is, de ezek már elenyésző dolgok.


A dobások nagyon igénybe veszik a botot, a kétrészes botok esetében gyakran
itt fordul elő a legtöbb probléma. Egyrészes bot esetében ezt elfelejthetjük

Manapság egyre népszerűbbek a rövid botok, viszonylag megfizethető áron minőségit kaphatunk manapság ezekből a rövid pálcákból, az én botjaim legtöbbje is a kettő méter körül van már manapság.


Az új egyrészes botunkat, szokásunkhoz híven megnyúztuk. A harcsapergetésben
is helytállt, persze itt nem kapitális harcsákra gondolunk, oda azért erősebb bot dukál

Van még hová fejlődnünk? Természetesen igen, ebben nem azt értem, hogy a még rövidebb botok felé kell tekinteni, az irány teljesen más, az egyrészes botok világa lehet a következő lépés. Persze ennek a rengeteg előnye mellet van hátránya is, mégpedig a szállítási hossza, de ez az egyetlen, ami visszataszító a legtöbb esetben. Bár erre most már – mint egyrészes bot használója - azt mondom, meg lehet szokni. Előnye azonban sokkal több van így megéri azt a pici áldozatot.


A lényeges adatok ott vannak, gyors akciójú, 198 centiméter hosszú
L&K River Jig, két erősségben 10-25 és 15 -40 grammos dobósúlyban
kapható, és ami lényeg egyrészes

Mik ezek az előnyök? Említettem már a bottörés lehetőségét, itt kivan zárva az a variáció, hogy a toldásnál fog eltörni a botunk, ráadásul a mi hibalehetőségünk is kivan zárva, mármint az, hogy egy rosszul összerakott bot miatt problémánk lenne. Nincs kotyogás, lötyögés. A második előny az, hogy a gyűrűzés oda kerül, ahová igazából kell. A két vagy többrészes botok esetében egyértelmű, hogy nem lehet a toldásra rakni a gyűrűket, sőt érdemes a toldás mellett lévő gyűrűket a lehető legmesszebb rakni a toldástól. Ebből adódóan a gyűrűk nem oda fognak kerülni ahová egyébként az optimális lenne a dobás vagy fárasztás miatt. Ezzel egy pici összefügg, a harmadik előnye, hogy a bot karakterisztikája is sokkal jobb, egyenletesebb, nincs toldás, a gyűrűk pedig jó helyen vannak. A negyedik, de nem elhanyagolható előny az érzékenység, egyrészes bottal a kezünkben máris egy lépéssel előbb járunk, sokkal jobban érzünk minden rezdülést, plasztik csalis horgászatnál érezni fogjuk, hogy milyen talajon vezetjük a csalinkat, egy kapás pedig egy ilyen boton pedig leírhatatlan.

Természetesen mindenki maga dönti el, hogy valóban megéri a szállítás miatti plusz macera az előbb felsorolt előnyöket. Egyet tudok biztosan, nekem megéri!

Forrás: Lukácsi Béla

Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...