A horgászat során kiemelt jelentőséget kell tulajdonítanunk az etetőanyag és a csali aromázottságának. Tavasszal és ősszel, a felmelegedő és lehűlő vizekben jobb eredményeket érhetünk el, ha az általunk felkínált csali kicsit intenzívebb aromával rendelkezik.
Milyen hatást érhetünk el akkor, ha ez a csali szinte csak aromából áll? Erre a kérdésre adunk most választ!
Használjunk bármilyen csalit is, a horgászat eredményessége már a szerelék összeállításánál eldőlhet. A kiválasztott vízterület egy 1,5-2m közötti vízmélységű bányató. Célhalunk a ponty és egyéb nagytestű keszegfélék, kárász.
Legcélravezetőbb ha a feeder botunkat vesszük ki elsőként a botzsákból, a zsinór végén a már jól ismert és sokak által kedvelt method szerelékkel. A fonott dobóelőkénket annak lágysága miatt bizony nagy kihívás átfűzni a kis lyukátmérőjű gubancgátló csöveken, kötésvédő gumikon. Erre a kihívásra fejlesztette ki a Carp Expert a legújabb gubancgátló befűzőjét, mellyel csupán pár egyszerű mozdulat fonott zsinórunkat átfűzni az említett feeder és bojlis aprócikkeken.
![]() Helyezzük fel befűzőnkre a kiválasztott gubancgátló, kötésvédő csövet. |
![]() A befűzőn kialakított fülön húzzuk át a használni kívánt zsinórunkat. |
![]() Ezután húzzuk át zsinórunkra a kötésvédőt és már kész is a sokszor oly sokáig tartó művelet. |
Szerelékünk összeállítása során használjunk jó minőségű method kosarat, melyből könnyedén kioldódik a megfelelő állagú etetőanyag, odacsalva ezzel a környéken tartózkodó pontyokat, nagytestű keszegeket. A horogelőke legtöbb esetben vékony fonott, melyet lágyságának köszönhetően sokkal könnyebben tud felvenni bármilyen, az etetés körül táplálkozó hal. Horgunk legyen erős, kifogástalan hegyű, hogy a megakasztott halat egészen a szákolásig megtartsa. És itt érkeztünk el a szerelék egyik legfontosabb eleméhez, a csalitüskéhez, melyre majd Benzár Zsolt újdonsága kerül: a POM POM!
![]() Szerelékünk minden eleme legyen kifogástalan minőségű. |
A POM POM egy olyan, speciális anyagból készült csali mely képes magába szívni bármilyen aromát, folyékony csalogató anyagot. Ezáltal maga köré vonzza és táplálkozásra készteti a közelben lévő békés halakat. Kereskedelmi forgalomba már egy saját, speciális aromában kerül, melyből többféle változat is készült, a hagyományos Mézesen, Vaníliáson keresztül egészen a Krillesig.
Emiatt a sűrű, intenzív aroma miatt választottam a csali feltűzéséhez körmös dippelő csipeszt, így nem kellett folyton kezet mosnom a csalizás után és az értékes csalogató anyagból sem vesztettem egy cseppet sem.
![]() Vegyük ki dippelő csipeszünk segítségével a csalit a tégelyből. |
![]() Szúrjuk bele a csalizótüskénket. |
![]() Mindig ügyeljünk arra, hogy tüskénk hosszúsága megfelelő legyen a csali méretéhez. |
![]() Egyszerű és hatékony módszer, a csali a dobás során tökéletesen tart! |
POM POM csalinkat kombinálhatjuk egyéb élő és szilikon csalikkal, hogy még eredményesebbek lehessünk a horgászat során. Válasszunk hozzá Silicorn-t a Carp Expert kínálatából, vagy éppen tűzzük meg a tüskét pár szem Benzár Jelly Maggot-tal, a nagytestű dévérek imádni fogják.
Változó ízesítésű POM POM-ok eltérő színben is kerülnek forgalomba, hogy minél jobban tudjunk alkalmazkodni a célhalak azon igényeihez, miszerint sokszor nem csak az íz, hanem a szín is igen igen fontos. Kivétel ez alól a tutti-frutti, melyben szinte minden szín megtalálható a palettáról.
![]() Kontrasztos kombináció egy CXP Kagylós Silicorn-nal (a pontyok megőrülnek érte). |
![]() Csontis kombináció, a nagy dévérek csemegéje. |
A végszerelék kész! A csalizás megtörtént!
Már csak egy megfelelő minőségű, jól oldódó etetőanyagra lesz szükség és indulhat is a horgászat.
De várjunk csak, a POM POM további lehetőségeket tartogat a csalizás sokszínűségéhez!
Ha még látványosabbá, vonzóbbá szeretnénk tenni horgunkat a halak számára, használjunk fluo aromákat. Csalinkat fújjuk be Benzár Fluo Booster-rel, mely ebben az esetben nem csak annak felületén fog megtapadni, hanem pórusaiba mélyen felszívódva, hosszú időn át kifejti csalogató hatását.
Teszi ezt azért, mert szerkezete két részre bontható:
- A külső, lazább rétegre, mely könnyedén magába szívja az aromát és ezáltal képes gyorsan le is adni azt, odacsalva így a környéken tartózkodó pontyokat, amúrokat.
- A belső, tömörebb szerkezetű magra, melyből később fognak kioldódni az íz és illatanyagok, így hosszabb idő múlva is értékes csalogató hatással rendelkezik a halak számára.
![]() Extra csalogató hatás Fluo Booster-rel. |
hosszabb idő után is ontja magából az aromát. |
![]() A felhasznált termékek, háttérben egy Jelly Maggot, ami szinte már mászik |
![]() Csaliarzenálunk legyen sokszínű, hogy könnyedén tudjunk alkalmazkodni a halak kapókedvéhez |
![]() Használjuk bátran POM POM-ot úszózáshoz is, horogra tűzve. |
![]() POM POM-os ponty |
Horgászataim során sokszor jutok arra következtetésre, hogy a sikeresség érdekében ne féljünk újdonságokat kipróbálni. Kombináljuk meglévő csalijainkat, mert ami tegnap bevált, lehet hogy a mai napon egy darab halat sem fog adni. Szerelékünk összeállításánál pedig törekedjünk az alapos munkára, hiszen ezzel találkozik a hal a víz alatt. A kötések legyenek hibátlanok, a felhasznált aprócikkek megfelelő minőségűek, hiszen ezen múlik a horgászat sikere!
Forrás: Treznyák Tibor
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...