Gumicsónakkal, könnyedén
Megjelent: 2011. február 12. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások


A csónakos horgászat tágabb tereket enged a horgászoknak. Sok helyet csak csónakból lehet megközelíteni, így egyre többen tesznek, vagy szeretnének szert tenni egy csónakra. A csónakválasztás már magában gondot okozhat, mivel anyagában lehet fa, vas, alumínium, műanyag vagy akár gumi is. Az utóbbinak nagy előnye a mobilitása, a hátránya… Nos, nincs hátránya! Talán csak a nagysága, vagyis kicsisége okoz néha gondot, de ezt bővem ellensúlyozza a mobilitása.


0:00 perc Egy saras napon tettünk látogatást egy Tisza holtágon, ahová magunkkal vittük a gumicsónakunkat is. A gumicsónak két darab nagy táskába van csomagolva, egy embernek elég nehéz kezelni a mérete miatt de ketten könnyedén bántunk vele.


Régebben „féltem” a gumicsónakoktól, könnyen kilukad, labilis, és körülményes. Ezek voltak azok a pontok, amik visszatartottak a gumicsónak használatától. Azután szerencsére kipróbálhattam egy darabját, és kellemesen csalódnom kellett. Aki ült már gumicsónakban, és van más anyagú csónakkal összehasonlítási alapja, akkor biztosan a stabil jelzőt ragasztja rá elsőre, bármilyen furcsának is tűnik. Kipróbáltam a sérülékenységét is, egy horgot próbáltam beleakasztani, sikertelemül, na persze nem azt állítom, hogy örült módjára nem lehetne beleakasztani egy horgot, de normál használatnál nem hiszem, hogy érhet hasonló baleset bennünket. Ott van még a nagy kérdés, mennyi ideig tart egy ilyen csónakot összeállítani, és szétszedni? Az erre fordított idő a horgászattól vesszük el, így érthető, hogy minél rövidebb idő alatt szeretnénk letudni ezt a procedúrát. Érthető tehát hogy tartottam ettől a procedúrától. Az első összeszerelések igen körülményesen mentek, azután szépen lassan kialakult egyféle taktika, az össze, és szétszerelésre, így ma már rendkívül gyorsan letudjuk, ezen részét a csónakos horgászatnak. Ezt a kialakult taktikát szeretném megosztani az olvasókkal.


1:00 perc Először a csónak testet terítsük ki egy megfelelő helyen, ami lehetőleg legyen sima és éles tárgyaktól mentes.


3:00 perc Ezután következhet a felfújása a három kamrának. Ilyenkor nagy előnyt jelent egy szivargyújtóról működő elektromos pumpa, ami hasonlóan működik a porszívóhoz. Az egyik irányba termeli a levegőt a másikirányból, pedig szívja, az utóbbi a leeresztésnél lesz segítségünkre.


Mivel ez a pumpa csak mennyiséget szállít, ezért nyitva kell legyenek a szelepek, ezt a belső kis nyolcszögletű szelepzár elfordításával tehetjük meg. Először csak lazára kell fújtatni a kamrákat mivel még a alumínium padlót belekell raknunk.


A padló berakását a csónak két végétől kel kezdeni, a padlózat egyébként meg van számozva, így minden darab tökéletesen a helyére kerül.



5:30 perc Az utolsó lét darabot egy kicsit megemelve egymásba csúszik a két nút, ezt lenyomva máris egyben van a padló.


6:30 perc A padló széleket még meg kell merevíteni, hogy egységesek legyenek. Erre négy darab alumínium rúd van mellékelve, ha az ülésdeszkákat is be szeretnénk rakni, akkor ezt is most tegyük meg.



10:30 perc Ezután ismét az elektromos pumpa következik, amennyire csak lehet, fel kell fújni a három kamrát, és rögtön el kell zárni a szelepet.


16:30 perc Mivel így nem elég merev még a csónak és az elektromos pumpa nem tud nagyobb nyomást előállítani, így most következik a keményebb része az összeszerelésnek. Lábpumpával kell megfelelő keménységűre fújnunk, ha csak evezünk, vagy elektromos motort használunk, akkor nem kell túl keményre fújtatnunk. Azonban ha robbanómotorral használjuk, akkor teljesen fel kell fújtatni a kamrákat.



17:00 perc Praktikus a legvégére hagyni a kiel felfújását mivel ez után már billegni fog csónakunk a szárazföldön


18:00 perc Legvégül pedig felrakhatjuk az evezőket az erre kialakított csapokra.



Alig húsz perc alatt a vízen van a csónakunk!


0:00 perc A horgászat után szét is kell szedni a csónakot, ez már kevésbé kellemes egy egész napos pergetés után. Kezdésnek kinyitjuk az összes szelepet.



1:30 perc Utána kivesszük a merevítőket a padlók mellől.


3:30 perc Ezután a padozat kivétele következik, középen egy toldásnál megemeljük, a többi pedig már szinte magától jön.


5:00 perc Levesszük az evezőket is és becsomagoljuk a padozattal, merevítővel együtt.



8:00 perc Utána ismét az elektromos pumpa jut szerephez. Most működtetjük fordítva,hogy kiszippantsa a maradék levegőt a légkamrákból.


Látható, hogy mennyire kiszívja a levegőt a kamrából a pumpa, a vákumolás után a szelepet el kell zárni nehogy vissza szívjon levegőt a kamra.


10:00 perc Így levákumolva könnyedén belefér a tartózsákba, a gumicsónakunk.


Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...