Etetők csatája
Megjelent: 2008. május 06. | Forrás: Pásztor István | Írások
A neonvégűek és rezgőspiccesek csatája eddig csak elméletben létezett

Tavaly forgattunk Pogányban. Gábor barátom, a grafomán, már sikeresen lelőtte a poént, azaz, hogy idén is forgattunk Pogányban. Ez a Pogány nekünk már csak olyan, mint másoknak a háromfázás, a merenyézés, meg a palotásozás, igaz más a felállás, hiszen piszkos anyagiaktól mentes a kapcsolatunk. Azért megyünk, mert szeretettel fogadnak, és mert megengedik azt, hogy csónakból horgásszunk ott, ahol a tagoknak szabadna csak.


Terpeszben, de egy irányban

És mert hozzám közel esik a tó. Ez is szempont.
Na meg hogy halat is lehet fogni. Ez ugyancsak szempont.
A rakós megúsztatásáról remélem még lesz lehetőségem tartalmasan beszámolni a mahorban, elvégre mi az, ha nem „pontyos órák” amikor egy negyed délután leforgása alatt szákolunk öt halat, azaz potykát, és még több, mint egy tucat kárász, keszeget.
Na, de itt most nem a rakósozásról kívánnék szólni, ami az én ötletem volt és az én nevemhez fűződik, akárcsak a dinoszaurusz elmélet a monty-ék repülő cirkuszában (a dínó az egyik végén vékony, aztán vastag, aztán megint vékony), hanem arról írnék, amiről Tóth Gábor még nem. Gábor, te áruló!


Feeder pregetőorsóval

Merthogy tavaly forgattunk Pogányban… ja ezt már mondtam… Szóval akkor egy retrós anyagot vettük fel. Galion orsó, Budapest bot, ami kell. Aranyteknőc zsinórral.
Akkor az volt a felütés, hogy mennyivel sikeresebb egy tavon a feeder, mint a modern technika vívmánya, a koros fenekezőknél.
A lényeg annyi, hogy eleinte sok kárásszal vezetett a durung fenekező, de aztán a feeder egy ponttyal kiütötte az utolsó menetben. Ez a mahorban olvasható is egyébiránt.


Nyeletőfékes pergetőbottal


Miután a kamerák elmentek, már két feeder bizonyította, hogy hej, a modern idők szele elér a pontyokig is. Vagy ha nem is a szél, de a távoli dobásokkal a csali mindenképpen. Alázás lett a vége, mert összesen három potyesz jött bentről, igaz ekkor már nem játszott a retrócsapat.


A jelző: karika

Gondoltam egyet, és mivel ilyen jó pálya ez a Pogány, kimentem egymagam, hogy esélyt adjak a bizonyításra a hagyományos fenekezőnek. Ezúttal viszont nem egy elavult technikát kezeltem, hanem egy tuti pergető botból (Impact 40-80 300) és egy nyeletőfékes nyújtott dobos orsóból álló kombót. Furcsa pár, de tökre passzoltak egymáshoz. Mivel nincs hagyományos fenekezőm, kellett, hogy passzoljanak!


A jelző: a spicc

Az ellenfél a zöld sarokban, a tavalyi bajnok, a Silver feeder. Sokan taknyolják, de ez baromság, kell a ruganyosság bedobásnál, fárasztásnál egyaránt. A spicc jelez, a bot nem törik, mit akarnánk fogni vele? Szilas cetet, vazze? Na.
A harmónia jegyében, hogy a pergető motívum ne maradjon ki, egy Zauber 4000 került a rezgőre, jó kis 0,22-es damillal.


Előke kurtítás

A végszerelékek passzoltak az eszközökhöz. A gubancgátló cső, már mindenkinek kijár, ennek megfelelően a bordás kosár, és a feeder oldal-kosár is így került a cuccra. A horogelőke forgóval ízesült a főzsinórhoz, de a hagyományos fenekezőnél klasszikusan – ahogy látom sokaktól (és ide egy szmájli is illene akár) – egy karabineres változattal, a modernebb fenekezőnél pedig puritán módon.
Horognak egy Diamond Carp Snelled előrekötött aranyszínű pontyozó horgot választottam a fenekezősre, az alakja és a mérete is ezt sugallta, de ha nem lett volna elég, még a tasakon egy pontyos ábra látható, hogy egyértelmű legyen, mit akar fogni aki ezt köti fel. 0,27-es damilon egy 4-es horog mindenképpen pontyozónak számít.


Az első kárász a rövidítés eredménye

A feeder már némileg a kifinomultabb 8-as Fudo SB-Chinu-t kapta, 0-20-as előkével.
Tudom, már itt nem túl tudományos az alapja az összevetésnek, de most a rendszereket szerettem volna tesztelni és nem a botot, vagy az orsót.
Általában vastag damillal, nagyobb horoggal és kemény bottal fenekeznek és általában vékony damillal kisebb horoggal és finomabb bottal feedereznek. Általában. Ez itt a lényeg.


Erős potyka az Impacton

Nos, három órát adtam a versenyre, mely reggel fél héttől fél tízig tartott.
A víz eleinte még élt, mindenfelé fröccsenés, ugrás. A halőr ajánlott egy helyet ami talán nem akadós (nem akartam sokat szerelgetni), viszont szokott hal lenni a közelben.


Kiemelés után, mindenki együtt

Úgy is lett, mindkét boton egymás érték a kapások, ám ezek inkább etetőkosár tologatások lehettek, vagy apró keszeg csipegetések, mivel egyetlen bevágás sem volt sikeres. Igazán a fenekezős kapásjelző karika meg sem mozdult, csak a tükörsima vízbe érkező damilon látszott, hogy valami esemény zajlik odalent. A feeder spicce is csak maszatolt, semmi komoly.


Mélyre szippantott, aztán ráaludt

Ilyenkor kell az előkén rövidíteni. Hátha messze van a horog a kosártól. Meg is történt. Először a felére, majd a negyedére rövidült a horog és a kosár közötti távolság. Ez utóbbi volt a megfelelő, mivel az első alkalommal kárászt adott. A feedernek. Hűha.
Beljebb dobtam, hátha. A motoszkálás folytatódott, de hal nélkül.
A pergető bottal pedig kicsit balra dobtam.


Kötelező csoportkép

Mellém, kicsit arrébb, ezalatt ketten ültek, majd ketten álltak fel. Gondolom másra számítottak.
Én kitartottam. Háromnegyed nyolckor a távolban egy vonat robogott el, gondoltam, jön a menetrendszerinti kapás is. Jött, de nem lett meg az agresszív spicc rángatós mivolta ellenére sem.
8 után aztán az első kárász beköszönt. A ponty pedig negyed kilenckor. Valami tehát lehetett a levegőben. Vagy a vízben.


A megélénkülő szél kapásokat hozott

Bár a potyesz is inkább ráalvós kapást mutatott, és csak dacból emeltem fel a botot, aminek a kapásjelzője meg sem mozdult. Pont mint tavaly, amikor szinte már könyörögtem Attilának, az operatőrnek, hogy élesítse a kamerát, mert bevágok. Attila mintegy barátilag azt tanácsolta, ne vágjak be. És percek teltek el, de még mindig minimális mozgásban volt a spicc, pedig az rezgős volt! Vágnék be, de Atti másodjára is lebeszélt, mondván, hogy ha ponty, majd úgyis viszi rendesen. Én kitartottam, éreztem, nem lesz itt botreptetés, ezért egy kicsit hevesebb bólintásnál csak odasóztam neki, meg is lett a potyka.
Na itt, most, semmiféle kapás nem volt, csak a már említett damilcincogás. A megemelt botba mégis élet költözött, hű, ha, he. Éreztem, hogy nem kárász, nagyon keményen húzott, én nem ismertem az akadás milyenségét, csak reméltem, hogy felszippantotta a ponty a horgot és az valahol mélyen akadt benne, de nem téptem.
6-8 perc alatt kitornáztam a part elé, majd kivettem.


z egyik újabb kárász, megint a feederen

Szép, tükrös, kövér jószág pihegett a frissen nyírt fűben, a horog egészen mélyen a garatnál ült meg. Hossza 52 centi, legnagyobb kerülte 58 centi. Na, visszavágott a fenekező.
Kilenckor feltámadt a szél. Ez mindig jó. Hopp, kapás kapást ért a feederen, több kárász is bánta. Ponty, az nem.
Vészesen közelgett a fél tíz, sőt, el is jött. A feeder kudarcot mondott… Vagy mégsem?


Végszerelékek egymásközt

Idehaza a ponty a Hal, ha nem fogunk pontyot, összetörik a szív, megbomlik az ész, depresszió tör ránk. Ebből a szempontból vesztett a finomabb technika. De vajon nem mázlija volt-e csak a hagyományos fenekezőnek? A néma leventének? Nem szórakoztatóbb-e úgy eltöltetni három órát, hogy az ember kapást is lát a botvégen, sőt halaKAT.
Majd az idő eldönti. Meg az olvasók.
Én mindenesetre egy újabb tudományos kutatáson töröm már a fejem…
Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...