Talán nem vagyok egyedül azzal a gondolattal, hogy a pergető horgászat szépségét a változatossága adja. A nagy nyári melegek wobblervégre kapott süllői, domolykói után az őszi vizek támolygó kanalakkal való átfésülése következik, hogy azután a legmélyebben fekvő, jó haltartó részek gumihalas pecája jöhessen a téli mínuszokban.
S valóban, nincs ősz, amely „kanalazás" nélkül múlna el. A támolygó villantókkal történő csukapergetést az egyik legszebb műfajnak tartom, de lássuk hát, mit is tudnak az Energofish kínálatában szereplő egyszerű, egyetlen darabból hajlított és domborított fémlapok.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy minden szezonban érdemes kísérletezni új formákkal és színekkel. Az olcsó, ugyanakkor egyszerű és fogós Gold Star kanalak bemutatójából megismerkedhettek a támolygók legfontosabb alaptulajdonságaival.
A szín azonos, a tömeg és a fazon azonban eltérő: Gold Star kanalak arany színekben
Mint ismeretes, a támolygó villantók a beteg, sérült kishal imbolygó, vergődő mozgását utánozzák, s jelentenek ezért is könnyű prédát a ragadozó halak számára. Villantónk vontatás és ereszkedés közbeni viselkedése az anyagvastagság, súly, méret és felületi kidolgozottság miatt elég változatos lehet. Egy biztos, a jól kialakított támolygó villantó felkelti a közelében tanyázó ragadozó hal zsákmányszerző, támadó ösztönét.
Az AT névre keresztelt modell a nehezebb fajták közé tartozik. A 15 és 25 grammos, nagy felülettel rendelkező (széles), vastag anyagból készült, domborított testű „kanalak" a lassú vontatás mellett mozognak jól. Súlyuk révén jó messzire dobhatók, így nagy terület átfésülését teszik lehetővé. Az AT bordázott felülete révén kiváló ingerkeltő hatással bír. Változatosan vezethető, az irányváltásokra jól reagál, s a kitérő mozgásai miatt ügyesen téveszti meg a legrafináltabb csukát is.
Az anyag vastagsága a tradíciót követi, ahogyan az elhelyezett domborítások is a testen
![]() |
![]() |
10, 15 és 25 grammos változatokban, valamint öt színkombinációban gyártják az TB kanalakat. A TB villantó kisebb felületű, de vastagabb anyagból készült társaihoz képest. Az ilyen nagyobb tömeget képviselő, ráadásul terelő szárnyakkal ellátott villantókat nem lehet nagyon lassan vezetni, mivel keskenyebb felületük révén közegellenállásuk is kisebb, mint széles fazonú társaiké. A levegőben mutatott kisebb aerodinamikai tényezők következtében viszont jobban repülnek, messzebbre dobhatók, pontosabban lehet célozni is velük.
A könnyebb 10-15 grammos TB-k az átlagos mélységgel rendelkező álló és folyóvizek siker csalijai lehetnek, míg 25 grammos példányaival a mélyebb régiókat fésülhetjük át szisztematikusa. Intenzív, billegő mozgásának kevés ragadozó képes ellenállni.
![]() |
![]() |
A támolygó kanalak között ritkaságszámba megy az olyan széles alakkal bíró modell, mint a DP. 1,5 mm-es anyaga miatt már a kisebbik, „könnyebb" változata is 20 grammot nyom. Szélessége miatt különösen nagy amplitudóval dolgozik, ezért vezessük lassan, amennyire lehet, a biztos kapás érdekében. Elsősorban csukára ajánlható. A nehezebb változata 30 grammot nyom, amely már tökéletesen alkalmas a mélyebb részek meghorgászásához. Erős felszerelést igényel a nagy tömege és a várható halak mérete miatt, ugyanis a nagy csukák mellett a harcsák sem mondanak le róla.
A tulajdonságaihoz legjobban passzoló horogforma került a DP-re. A hosszú szárral ellátott drilling óvatos kapás esetén is jól akad
A jó támolygó villantó a vízbe érés pillanatától tudja a tennivalóját. A dobást követően az orsónk felkapó karjának átváltásával szinte azonnal kontroll alatt tarthatjuk a csalit, feszes zsinórállás mellett a kívánt vízmélységbe süllyeszthetjük kanalunkat. A süllyedés közben éreznünk kell a botunkkal a villantónk finom billegését, mozgását, majd bele-bele húzva, s újra elengedve eljátszhatjuk a „hulló falevél" stílust.
E módszerhez tökéletesen alkalmas Gold Star Light Spoon, azaz „könnyű kanál" névre hallgató támolygója, mely nyújtott falevél alakjával, vékony anyagával igazán minőségi csalit képvisel.
![]() |
![]() |
A legvékonyabb, ezáltal a legkönnyebb GS kanálvillantó
A Light Spoon-ok kifogástalan drillingjei
Céltudatosan a csuka megfogására lett hivatott a GS Pike. A speciális formájú villantó a magyarországi viszonylatokhoz igazodva készült. Az 1,5 méteres átlagmélységgel rendelkező tavaink meghorgászására éppen ideális, lágy billegésével tökéletesen utánozza a sebesült kishal mozgását, könnyen megszerezhető zsákmányt imitálva ezzel az éhes csukáknak.
Két különféle színkombináció, hogy napsütötte, vagy akár felhős időben is sikeresek lehessünk
![]() |
![]() |
A Weedless Spoon-ok a legnehezebb pályák csalijai. A bokorugró kanál lassú bevontatás kíséretében átbillen, átdöccen minden útjába kerülő akadályon. A bedőlt faágakkal tarkított csukatanyák első számú fegyverei ezek, mivel elakadás nélkül húzhatók a vízi labirintusban. Fontos, ha a bevontatás során ághoz koccanunk a kanalunkkal, ne próbáljuk meg hirtelen, erős rántás kíséretében átugrasztani az akadályon, mert annak garantáltan műcsalivesztés lesz az eredménye. Ahogy észleltük a kanalunk fához döccenését, lassú, egyenletes mozdulatsor kíséretében húzzuk át a faágon. Némi gyakorlással, rutinszerzéssel a kapás jól megkülönböztethető attól a jelenségtől, amikor a csalink csak a fához, vagy bármilyen más tereptárgyhoz ér. A határozott akasztás során azt érjük el, hogy a csuka kapásakor a horogról lenyomott akadást mentesítő drót a horog alatti síkba nyomódva szabad utat biztosít a horognak a behatoláshoz! Kiváló mozgású, széles merülési tartományban használható, megbízható és eredményes villantó. Csuka, süllő, balin horgászatánál bizonyított elsősorban.
A horoghegy síkja fölött elhelyezkedő drótszár akadályozza meg a horog elakadását
Jól látszik, hogy kapásom volt, a drót lenyomódott a csuka támadása nyomán, de az akasztás nem sikerült
Ez a hal már meglett. A horogszabadítás után ellenőrizzük a drót pontos beállítását a horoghegy síkja fölé!
Újabb csuka ismerkedett meg a bokorugró kanállal
Forrás: Halmos Mihály
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...