Csukát csukával
Megjelent: 2007. november 26. | Forrás: Murányi Antal | Írások
A nagy hal megeszi a kishalat… – ezt az ősigazságot talán az üzletemberek csépelték el leginkább, de én nem kívánok ennyire elrugaszkodni, sõt inkább visszaterelném ezt a témát az eredeti környezetébe, hiszen az őszi csukázások során számtalan lehetőségünk nyílik ezen elmélkedni. Mert a csuka tényleg minden kishalat megeszik! Beleértve saját kis utódait is.

Nem kell nagyon figyelmesen átnézni a Salmo wobblerkínálatát, hogy rögtön szembetűnjön a különböző modellek soraiban fel-felbukkanó csuka-mintás műcsali. Ennyire vérengzõ kannibál lenne a csuka, hogy már önmagával is jól fogható?


Egy marék csukáért…

Nos, a csukás vizekrõl érkező beszámolók szerint, a kiscsuka-modellek olykor minden más műcsalit megelőznek – sőt, vannak olyan időszakok is, amikor kizárólag kiscsukával sikerül csukát fognunk! Van, akit egyáltalán nem érdekel, hogy mi lehet e mögött… De gyanítom, hogy jó néhány sporttársunk elgondolkodott már azon, hogy miért választaná inkább saját fajtársát eledelül a csuka, szemben több más kishallal. Korábban én is csak megközelítőleges válaszokat tudtam adni magamnak, amíg el nem kezdtem kutakodni a csuka-pisztráng párhuzam mentén, hiszen a pettyes kedvenceim is hasonlóan kannibálkodnak, és jól foghatóak az önmagukról mintázott műcsalikkal.


Utolsó igazítás, és máris repül a kiscsuka!

Minden ott kezdődött, hogy pisztrángot szerettem volna tartani az otthoni akváriumomban… Nem volt nagy ügy, elmentem a legközelebbi tenyészdébe, és pár szép szóért kaptam egy maroknyi kispisztrángot, amit aztán műanyag zsákban szállítottam az előre berendezett akváriumba. A korábbi félelmekkel ellentétben mindegyik pisztráng túlélte az utat, és az akváriumot is hamar elkezdték birtokba venni. És itt kezdődtek a bajok… Hiszen ezek a tulajdonképpeni ragadozók egyáltalán nem akartak társas lényként viselkedni. A legerősebbek rögtön elfoglalták a jobb pontokat, és érkezésük után alig pár órával már agyba-főbe verték azt, aki bemerészkedett a területükre.
Olyan heves harcok dúltak, hogy két nap alatt kicibálták az ültetett növények nagy részét… Hát nem tehettem mást, minthogy a domináns egyedeket „eltávolítottam" az áhított béke érdekében. Hiába minden, alig pár perc múltán újabb pisztrángok álltak be az eltávolítottak helyére, és ugyanolyan agresszíven viselkedtek – konokul őrizték a kijelölt területüket, még akkor sem voltak hajlandóak odébbállni, ha kézzel nyúlkáltam az akváriumban, hogy visszagyömöszöljem a növényeket! (Itt eszembe jutnak a lábam alól megriadó pisztrángok, vagy az utolsó percben megugró csuka, amely képes az utolsó méteren is bevárni a gázoló horgászt… Hát ezért! Mert a végsőkig őrzi a leshelyét.)
Nos, ez megadta a választ arra, hogy miért támadja meg a pisztráng a területére „betévedő" pisztráng-mintás wobblert… És ugyanígy nem az éhség vezérli a fajtársára támadó csukát sem – csupán elzavarni, „megsemmisíteni" akarja az érkező konkurenciát, és mivel ezt a szájával teszi, hát ennél fogva akad horogra. A horgászok többsége pedig igen tévesen rögtön arra gondol, hogy nicsak, megkívánta saját fajtársát!

Pedig ezek az állatok sokszor olyan műcsalit támadnak meg, amely csak hajszálnyival kisebb náluk!


Érdemes megfigyelni a műcsali és támadó közti méretbeli arányt!

Úgy tűnik a Salmo cég nagyon jó érzékkel állt rá a ragadozók eme területféltési ösztönére, hiszen a kisebb PIKE modellektől kezdve a gigantikus JACK vagy TURBO JACK modellekig igen bőséges kínálattal állt elő, és nem véletlen, hogy manapság a jó csuka-utánzatokat mindenki a Salmók közt keresi.
Hogy mire jó például a 18 centis JACK? Hát a fent leírtak ismeretében, ne lepődjünk meg, ha egy alig kilós csuka is ráveti magát! És hogy egy ilyen nagy méretű műcsalinak is van létjogosultsága vizeinken, ezt a JACK Tisza-tavi vagy Duna-deltai sikerei bizonyítják!


Hosszú bot és nagy orsó – bármilyen trend jöhet, én legszívesebben ezzel vezetek minden wobblert, a kis PIKE-okat pláne!

A kisebb PIKE-okkal pedig szinte bármilyen vízen sikerül felbosszantani a csukákat – nem csoda, ha ezekkel főleg akkor fognak a horgászok, ha a csuka éppen semmire nem megy, azaz úgy általában nem táplálkozik. És a javaslatom is ilyen esetekre vonatkozik leginkább: ha tudjuk, hogy ott a hal, de semmire nem mozdul rá, akkor vezessünk be a területére egy kisebb csuka-utánzatot… És komoly meglepetésben lesz részünk!


A 9 centis PE9-F még a közepes wobblerek közé sorolható. Rendszerint fémelőke nélkül kötöm fel. Kockázatos, tudom, de így sokkal jobban mozog.

A 9 centis PIKE-okból mindig tartok a dobozomban. Ha olyan helyen járok, ahol a csukák kisebb átlagméretűek, és finomabb bottal is boldogulok, a Salmo eme legkisebb csukája még kényelmesen vezethető. Nem utolsó sorban pedig különösen szépre is sikeredett ez a wobbler, úgyhogy egyfajta kabala is már! Egyszóval, ha valaki még csak tapogatózik a csukamintás wobblerek között, elsőként a PIKE kisebbjeiből válasszon bizalommal – biztosan nem lesz haszontalan darabja a műcsalis kollekciónak!


Nagyobb csukák közt viszont a legvastagabb acélelõkétõl sem riadok vissza – lám, ez a ragadozó is
torokra vette a kis PIKE-ot!


Visszamehet. Egy jó horgász mindent megbocsát…

A Salmós kitérő után még egy kicsit etologizálnék… Ugyanis már a harcsahorgászok is kőbe vésték, hogy a fészkét õrző harcsa akkor is felbosszantható a közelébe juttatott sügér- vagy naphal-csalival, ha az éppen nincs étvágyánál. Nyilván, két ikrafaló kisragadozóról van szó, amelytõl a harcsa igyekszik „megtakarítani" a fészek környékét.
Ugyanígy próbálja a csuka is távol tartani területétõl a más fajtájú ragadozókat, hiszen azok mindenképp konkurenciának számítanak (mellesleg a nagyobb sügérek is ugyanígy irtják a közelükbe merészkedő kiscsukát). Egy Duna-delta méretű horgászvízen nagyon jól megfigyelhető, hogy csak nagyon ritkán lehet sügért is meg csukát is fogni ugyanarról a helyről – általában vagy jó csukás helyek vannak, vagy jó sügeres helyek.


Ennek a kiscsukának a mérete körülbelül megegyezik a Salmo JACK méretével. Érdemes megfigyelni a csukán ejtett mély sebet… Elképzelhetjük, hogy miben lehet része nap mint nap!

És ezzel már rá is terelhetném a szót a sügérmintás wobblerek csukahorgászatban elért sikereire – hiszen itt is hasonló okokkal állnánk szemben: a sügérmintás wobblert sem feltétlenül táplálkozási szándékkal támadja meg a csuka. Ráadásul mindig úgy tudtuk, hogy a csuka általában ódzkodik a szúrós falatnak számító sügértől, de hogy mégis megtámadja, én csak a fent vázolt okokra tudom visszavezetni.
Egyébként drukkolok, hogy a gyártók további műcsali modellekkel próbálják meglovagolni a ragadozóhalak párharcát, hogy ebből horgászsikereket kovácsolhassunk akkor is, amikor a halaink éppen nincsenek étvágyuknál. Így tehát kíváncsian várom a kissüllő-wobblert, meg a kisharcsa- vagy kisbalin-wobblert! Szerintem érdekes lesz, ahogy egymás ellen hergeljük a halakat, és nem mellesleg kis is fogjuk őket!
És ha majd valamilyen evolúciós csavar folytán a halak is fognak emberekre horgászni, akkor ezt az elméletet felhasználhatják majd ellenünk is – íme, néhány ötlet: mű-feketét beevezetni a fehérek közé, mű-keresztényt a muzulmánok közé, mű-terroristát az amcsik közé, vagy mű-meleget bevezetni a skinheadek közé. Szerintem, működne!
Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...