Csukák a távolból
Megjelent: 2009. április 06. | Forrás: Murányi Antal | Írások
Ahogy haladunk befelé a csukalegyezés sűrűjébe, újabb és újabb ajtók nyílnak meg, tisztábban látunk dolgokat. Cserélgetjük a botokat, zsinórokat, kipróbálunk új legyeket, és tovább finomítjuk a bevontatás technikáját. De mindenekelőtt egy dolog foglalkoztat: minél hosszabbat dobni, és minél pontosabban!

A csukalegyezés alapvetően a nehezebb, 6-9 osztályú felszerelésekről szól. A 6-os bot még alapszintű dobótechnikával is jól kezelhető (bár csali-készletünk kizárólag a könnyebb legyekre korlátozódik ez esetben), a nehezebb zsinórok lengetése viszont sok legyezőhorgász számára okozhat meglepetést, akik korábban abban a hitben éltek, hogy jól tudnak dobni.


Ha ez a nyúlszőr légy megszívja magát vízzel, könnyen meggyűlik a bajunk…

Elsőként a vizes zokniként suhanó nyúlszőr légy fog az idegeinkre menni, némi gyakorlat szükségeltetik ahhoz, hogy a súlyos légy felvegye a zsinór ritmusát, és együtt haladjon vele. Mondanom sem kell, ez külön mozdulatsor elsajátítását igényli, a 4-5-ös pisztrángozó botunkkal megszokott lengető mozdulat itt nem sokat ér.

Első és legfontosabb dolog, hogy ne próbáljuk függőleges síkban lengetni a zsinórt, mint általában, mert ez előbb-utóbb oda vezet, hogy a szembejövő súlyos légy eltalálja a spiccünket… Láttam ilyet többször is, egyik esetben egy szép 8-as bot bánta. Ma is megvan a spicce.

Próbáljunk inkább kifelé lengetve, egy oldalsó síkban dolgozni, hogy a légy minél távolabb járjon a felszerelés többi részétől. Ha ezt megszokjuk, ettől kezdve már nyugodtan koncentrálhatunk a dobástáv folyamatos növelésére. Persze lesz egy pont, amikor már a felszerelésünk határait döngetjük – a bot nem képes nagyobb zsinórt kiküldeni, a hurok összeomlik, és akár meg is jelölhetjük egy filccel a zsinórunkon: ennyi, és nem több!

Aki nem adja fel ezen a ponton sem, az ilyenkor kezd újabb botok és zsinórok után kutatni. Netán újabb legyekkel kísérletezik… Igencsak sokan agyalnak azon, hogy megkössék azt a nagyméretű legyet, ami jól látható a csuka számára, ellenben nem vesz fel sok vizet, és csekély súlya miatt könnyen eldobható. Észbontó ötletekkel találkozhatunk nap mint nap – sokszor úgy tűnik, hogy az egész légy egy üres horogra kötött csillámló szálból áll... De jó dobható, és működik!

Magam is csodálattal veszem kézbe a mások ultrakönnyű csukalegyeit, de ma még valamiért úgy érzem, hogy a szépen pulzáló nyúlszőrt igencsak nehéz bármivel is helyettesíteni… Egy szó, mint száz, a nyúlszőrcsík az egyik legkedveltebb alapanyagom, és ezért inkább hajlandó vagyok elfogadni a tényeket: a vizes nyúlszőr nehéz, a nehéz légyhez pedig erős bot kell!

Sokan azért is választják a finomabb, 6-os felszerelést, mert megrögzötten állítják, hogy légyre általában csak kisebb csuka jön. Nos, hiszek nekik, bár én úgy vagyok vele, hogy mindig léggyel nyúlok bele a nagyobb csukákba… Nem tudom, mi ennek az oka, de emiatt is nagyobb biztonságban érzem magam egy keményebb bottal – lehetőség szerint 8-as választok, illetve olykor alá vagy fölé megyek egy számmal.


Húz a hal, de már a közelben jár


Nem olyan hatalmas…


Már meg is szelídült


Tarka, mint a boci farka

Egy 8-as zsinór lengetésekor már érzi az ember, hogy nagyon kemény sport ez a horgászat… A csuklónk olykor megbicsaklik, a nyél csúszkál a markunkban, és csak nagy küzdelem árán tudjuk uralni a felszerelést. Ilyenkor fogunk igazán örülni a vastag Half Wells profilú parafanyélnek, szemben a markunkból folyton kicsúszó szivarnyelekkel.


Leggyakrabban a nádasok előtti tíz-tizenöt méteres
sávot fésüljük át


És a hal megérkezik


Győztes mosoly… Csak a hal nem mosolyog

A nehéz zsinór elküldéséhez már rendes terpeszt kell felvennünk, és kínosan ügyelünk arra, hogy hátunk mögött ne érjen földet a zsinór. Ha éppen egy imbolygó csónakban vagyunk, egy probléma megduplázódik: a mozdulataink alatt ringó csónak hatalmas hullámokat küld szét… Na, ezt ne engedjük! Pláne, ha part menti csukákra hajtunk, igyekezzünk úgy mozogni, hogy az minél kisebb nyomot hagyjon a víz felszínén. Próbáljunk felvenni egy stabil terpeszt, és csak felsőtestből mozogjunk – lehetetlenül hangzik, de megvalósítható.


Rendszerint ezt a távot kell megdobnunk – olyan tizenöt-húsz méter lehet. Ennél nagyobb dobásra nemigen lesz szükség


Mire kézbe vesszük a halat, már így néz ki a
légy meg az előke…


Egy másfeles csuka alatt is
képes így behajolni a 8-as
bot (Vision 3Zone #8 ’9)


A légy gyakran kerül mélyre, ezért a harapásálló előke nélkülözhetetlen

Mivel nagy távokra küldjük el a zsinórt, a visszaszedett zsinór mennyisége is nagy lesz, ezzel pedig valamit kezdenünk kell! Kényelmesebb megoldás, ha a beszedett zsinórunkat egy derékra csatolható kosárba gyűjtjük. Ennek hiányában kénytelenek leszünk megtanulni a zsinór hurkába szedését. Tökéletes megoldást mégiscsak a kosár jelent – parton és csónakban egyaránt, jobb ha rögtön fel is írjuk a listánkra.

Mindenképpen gondoskodjunk arról, hogy zsinórunk soha ne kerüljön földre. Így biztosan nem taposunk rá, és körülöttünk sem akad semmibe. Ha megtanuljuk óvni a zsinórt, az olcsóbb darabok is nagyon hosszú ideig fognak szolgálni. Jómagam már harmadik éve használok egy nem túl drága Vision Classic WF8F zsinórt, pedig hóban-fagyban dobáltam vele, és tényleg nagyon gyakran. Ezzel együtt, hasonló intenzitással hajtok egy Vision Attack WF8F zsinórt, amely még az előzőnél is olcsóbb, és mai napig nem látom rajta az öregedés jelét.

Kapcsolódó termékek:


Vision Attack

Vision Classic




Vision-3Zone




Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...