Cserkész leszek - 3. â- Csónakból finoman
Megjelent: 2008. június 24. | Forrás: Pásztor István | Írások
Akadó környékén, partközelben látott hal fél siker… A máshol látott hal azonban ettől még nem lesz automatikusan a másik fél…

Megesik, hogy aki a kereső horgászatba merül, nem látja a fától az erdőt. Ez képletes is lehet, hiszen sokszor bokros helyen keressük a halat, és sokszor bokros helyen is találjuk… de sokszor nem.
A bejárt, ismert vadászösvényen megyünk végig, a jó helyeken várjuk a kecsegtető buborékokat, túrásokat, azonban semmit sem látunk, mert a halak vagy máshol dekkolnak, vagy éppenséggel ott, de akkor jól titkolják.


Mintha csak tudta volna a dévér, hogy mivel horgászom rá – Bream Match 420, 5-25g

Pontycentrikus korunkban viszont érdemes néha kicsit fehérebben látni a világot, pontosabban fehérhalabban. A keszegek kevésbé látványosan, de ugyancsak mutatják magukat. Elvonatkoztatva az ívó, főként part környékén nyüzsgő keszegektől, a nyílt vízen is jeleit láthatjuk ezeknek a mellékes halaknak.

Ugyanúgy ugranak és fürdenek ezek is, mint a pontyok, és persze a pontyokra is rátalálhatunk a tóközépi részeken, tehát innentől csak egy lépés megjegyezni azt a tényt, hogy akár a két halcsoport egy helyen is előfordulhat, sőt, ha előfordulhat, akkor fogható is.


Egy szebbecske a fenék fölötti régióból – a hosszú s
zínes úszó nagy segítség a cserkészőknek

A látszólag a semmi közepén fickándozó halak részben valóban a semmi közepén fickándoznak, részben valamiféle haltartó hely felett teszik mindezt.
A haltartó általában egy gödör, törés, vagy a víztározó előtti időkből megmaradt eredeti patakmeder. Lehet spontán bokros, mely víz alá került annak idején, esetleg fasor, azaz ezek maradéka.
Ezeket a részeket, kellő óvatosság mellett, főként a partihoz képest nagyobb vízmélység miatt is bátrabban meghorgászhatjuk. Nem feltétlenül csak csendes lopakodást jelent a cserkelés. Távcsővel figyelve a vizet, ugyanakkor könnyen megtalálhatjuk a magamutogató halakat.
Okosságot kéne írni, hogy ilyen helyen ekkor, olyan helyen akkor, de azt hiszem nincs egyetemes recept. Elvileg ugye azt gondoljuk, hogy az akadó, kiváltképp, ha kellően árnyas, még az erős fényviszonyok között is megtartja a halat. Más kérdés, hogy eszik-e.
Na, erősebb fényviszony a nappali órákat jellemzi, ám éppen ekkor a nyílt víz is sok életjelet tud mutatni. Sőt. Elég csak egy életjel, ez már elég árulkodó ahhoz, hogy jól belőve a helyet, alaposan átfésüljük egy úszós cuccal.



Szinte ugyanonnan, ugyanakkor jöhetnek karikák is – közel
fél méteres horogelőkével

A nyílt víz halait gyakran vízközt fogjuk meg. Ennek több oka is lehet. Egyrészt, egy cserkészgető horgász nem fog minden pillanatban mélységet mérni, csak azért, mert öt méterrel arrébb dobott. Másfelől a nyílt víz általában mély vizet is jelent, nem magától értetődően, de jelent. Egy hal, ami a felszínen mutatja magát, viszont alapvetően a víz alsó régióiban tanyázik, óhatatlanul is keresztül kell, hogy ússzon a vízoszlop nagy részén, ergó, az ott felkínált horoggal is találkozhat.
Akadnak olyan esetek, amikor a halak – keszegek és pontyok is –, csupán méternyire mozognak a felszín alatt, s teszik mindezt 4-5-6-os vizeken. Ezzel is számolni kell.

Nem kell kitalálni a kanálban a mélyedést, a nyíltvízi kereső úszós végszerelék alaposan széthúzott ólmozással, csökkenő sörétekkel operál, és lehetőség szerint hosszú előkével.
Az egyenletes, kiterülő süllyedéshez ez a legideálisabb dolog, pontosabban van még egy, de arról majd máskor.
Az akció nem csak addig tart, míg merül a cucc. A már beállt szereléknél is számítani kell a kapásra, kiváltképp, ha tudunk köré lőni csontit, pelletet, kukoricát. Célszerű azt, ami a horgon is van.
Ezeket az anyagokat 15 méterre nem okoz nehézséget ellőni szélcsendben, terítve. De még szélben sem lehet gond, hiszen csak annyit kell tennünk, hogy szélirányba állunk át, azaz átfordulunk szélnek háttal.


Mégszebbecske dévérkoma a vízben hagyva – a hosszú előke
gyakori következménye a mélyre nyelés, sajnos

Itt jön végül is a csón A keretes szerkezet kedvéért az univerzális 420-as 5-25-ös és egy potyka az árokpartról… mármint a mederközepi árok partjárólakos cserkeléseknek egy olyan kérdése, ami némileg megkérdőjelezi az egész létjogosultságát. Szélcsendben ugye nincs baj. Szélcsendben kontrollálni lehet a csónakot, a szereléket, és a felszínt is. De más a helyzet szélben, mélyvízben. Karózni már kifejezetten nehézkes, inkább a súlyos rögzítés jöhet szóba. Egy súllyal. Mert a kettő már macerás.
Az egy súllyal rögzített ladik azonban kóvályoghat, és noha, ha a légmozgás kitartó, a hajó is egy irányba áll, még akkor is meglehetősen sokat riszál, ami kicsit zavaró a tájékozódásban. Alapvetően ismeretlen vizet feltételezünk.
Erre jó megoldás, és minden problémát áthidalhat a hely megjelölése picike bójával.
Ez a H alakú, ólommal súlyozott, vízen úszó, valamilyen hab anyagból is faragható (és kapható) okosság, magától lepergeti a rögzítő damilt, és onnantól mutatja számunkra a kiszemelt helyet. Dobható is, hiszen nem merül el, csak az ólom húzza le róla a megfelelő mennyiségű zsineget, vagyis nem kell a csónak közelében letenni, és ha kettőt dobunk ki, végképp behatárolhatjuk azt a zónát, amit horgászatra érdemesnek tartunk.

Kérdés persze, hogy ez már mennyire cserkelés, de én azt mondom, hogy szélben eleve kisebb az esély a hullámzó felszínen elkapni bármiféle halmozgást, tehát ez a kis csalás megengedhető.


Ők sem hiányozhatnak – a küszök és aprókeszegek jelenléte ki nem védhető, de csökkenthető, ha darás csalogatást egyáltalán nem alkalmazunk, és kizárólag szemes etetéssel operálunk

De mitől mozognának a halak? Mit láthatunk egyáltalán?

Az állóvízi keszegek közül, már a békéshalakat nézve persze, a dévér, és a karika az, amit látni lehet, igaz az utóbbi nem jellemző. A vörösszányú és a garda külön kategória, ezeket most hagyjuk.
A dévér ugyanúgy fürdik, pancsol, mint a ponty, vagy az amur. De táplálkozni is feljár néha, lecsippent a felszínről bogarat, ha épp rajzanak, ekkor is észrevehető.
A keszegfélék gyakran úgy ugranak ki a vízből, mint a delfinek, de még gyakrabban úgy, hogy csak félig vetik ki magukat, igaz, ezt többször is megteszik.
Tavakba a keszegeket, vagy folyókból, vagy a Balatonból telepítenek. A dunai vegyeskeszegben nem ritka a jász sem. Egy bogárrajzós napon meg is mutatják magukat a véletlenül kihelyezett jaszkók, amikor habzsolva tizedelik a víz tetejéről az élelmet.
Az ilyen totális felszíni horgászatot igénylő technika egy külön könyvet is megérne, ezért erre most már nem térek ki, de meg kell jegyeznem, kevés izgalmasabb, látványosabb dolgot tudok elképzelni ennél.


A dorozsmás halak nyílt vízen is megfoghatók – ennek több oka lehet, egyik
pl., hogy a halászok a folyókról gyakran az ívó keszegeket szedik össze a tavi
telepítésekhez, azok aztán kis idő múlva veszik csak fel újra a ritmust, addig
a mélyebb részeken regenerálódnak

Egy biztos, a víz közepén csak sejtett, magát ritkán mutató halat megfogni talán a legnehezebb, de nincs mit tenni, ha partról sikertelenek vagyunk, és nem szeretnénk egy helyben ülni.
A nyíltvízi horgászat során kifejezetten vegyes zsákmányra készülhetünk, ezért felszerelésünk nem lehet olyan brutális, mint a tartás melletti peca esetén. Van lehetőség nagyobb hal fárasztására, nem kell tépni, és esélyünk van kiélvezni még egy kisebb keszeg fogását is, ha kellően finomítunk a szereléken. A nyílt víz rejthet nagy halat is, ám az utóbbi időben már a „telepített” 3-4 nyaras pontyokból csipegethetünk, és a vízközbe, felszínre húzódott keszegekből.
Az úszó hosszú antennája legyen többszínű (multicolor), a testet sok súllyal tudjuk terhelni a távoli és szeles dobások miatt. Horognak alapvetően kicsit (10-12-14) válasszunk, mert az könnyebben ereszkedik lefelé, ha nagyobbat találunk, akkor egy könnyű, vékonyhúsú modellre van szükség. Nem kell tépni a halat, tehát nincs szükség extra erős tűre.
A horogelőke akár a leheletvékonyságig finomodhat, itt sokat számít, egy csalogatóan süllyedő csali. (Bár itt kell megjegyeznem, hogy Nagy Attila – kiváló versenyhorgászunk – mesélte egyszer, hogy akkor tudtak csak kapást kicsikarni a dévérekből vízközt, amikor gyorsan, egy nagy söréttel nehezítve ejtették közéjük a csalit, mert csak erre vágtak rá, a szépen alászálló csontit hagyták a fenébe… – ilyen is van, jó fejben tartani, amikor az inggombszerű ólmozást és a libegő csalit erőltetjük.)


A keretes szerkezet kedvéért az univerzális 420-as 5-25-ös és egy
potyka az árokpartról… mármint a mederközepi árok partjáról

A cserkészet szép dolog, űzzük akár partról, akár csónakból, akár tavon, akár folyón. Az egyik legszebb benne az, hogy még akkor is történik valami, amikor látszólag nem… Próbálja ki mindenki!

Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...