Az utolsó pillanat
Megjelent: 2020. július 24. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

A horgászat élményekkel ajándékoz meg bennünket, amelyek a halak megfogásával teljesednek mi. Természetesen fogás nélkül is jól érezhetjük magunkat a vízparton, de minden horgász reménykedik a szebbnél szebb halak megfogásában. Amikor elérkezik a pillanat, fontos, hogy fel legyünk rá készülve. Nem mindegy milyen eszközök állnak rendelkezésünkre, főleg a ragadozók esetében kiemelten fontosak a felszerelések, hiszen a kiemelésnél éles fogak várnak ránk.

A harcsa nagyobb példányai kesztyűs kézzel kiemelhetőek.

Az utolsó pillanat fontossága kiemelt, mert ez a halfogás legutolsó fázisa. A fárasztás végén járunk, csak annyi kell, hogy kiemeljük a halat, amit megfogtunk. Nekünk és a halnak is fontos, hogy biztonságosan kézbe vehessük, másrészt tegyük ezt kíméletesen, függetlenül attól, hogy visszaengedjük vagy sem a halunkat.

Figyelni kell a horgokra és a biztos fogásra!

Igazából a kisebb ragadozókat akár kézbe is vehetjük, de van néhány alapszabály, amelyet nem árt figyelembe venni. Nem mindegy milyen ragadozóval van dolgunk, egy balin nem veszélyes, ellenben egy csuka már tud veszélyes sérüléseket okozni. Csuka esetében, a hihetetlen éles fogak mellett vigyáznunk kell a kopoltyú ívre is, mert az is súlyos sebeket tud okozni. A látszólag már nyugodt hal sokszor váratlanul, elkezd ficánkolni. Ha nem fogjuk meg jól a halat, akkor ennek vagy baleset a vége, vagy elejtjük a halat, ami valljuk be nem kívánatos eseménynek minősül. A csukát a legbiztosabban tarkófogással foghatjuk meg, ráfogva a kopoltyú fedélre egy viszonylag biztos fogást tudunk találni rajta.

A hazai halak közül a csukának van a legveszélyesebb szája.

A süllő számomra veszélyes ragadozó. A háta tele van tüskés uszonyokkal, amelyek szintén fájdalmas sebeket tudnak ejteni. A süllő foga már kevésbé veszélyes, ellenben a kopoltyú íve kerülendő, a tarkófogás itt is jó megoldás, de vigyázni kell a tüskés hátúszóra. Ide sorolható még a kősüllő, amely eleve kisebb mérettel és sokkal, apróbb fogakkal rendelkezik.

A balin egy laza tarkófogással kiemelhető.

Nagysága és ereje miatt a harcsa a következő a sorban, kevés olyan része van a harcsának, amely igazán veszélyes lenne. Persze a gereben fogak elég kellemetlen sérülést tudnak okozni. Tudni kell azonban, hogy a gereben fogak csak kifelé és oldalra veszélyesek, vagyis ha ráharap a kezünkre a harcsa, nem szabad kirántani, mert ezzel magunknak okozunk kárt. Leharapni nem fogja a kezünket, bár ha elkezd ficánkolni a harcsa, akkor lehet problémás a dolog, éppen ezért harcsa szájába, csak kesztyűvel vagy jobb híján egy darab ronggyal a kezünkön nyúljunk. a kisebb harcsákat tarkófogással is megcsíphetjük, de itt általánosabb a szájba nyúlás. Ennek persze megvan a maga technikája, hüvelykujjunkat a szájába dugjuk, a többi újjal pedig az állat támasztjuk alá, így - a kezünket védve - rendkívül biztonságos fogást tudunk a harcsákon találni.

Azért ebbe nem érdemes belenyúlni.

Bár a sötét csíkok árulkodóak, a hátuszonyon is sokkal erősebb a sötét csík a kősüllőn.

A sügér említeném következőnek, amely szúrós "dolgokkal" van felvértezve, de odafigyelve - az egyébként kevésbé nyálkás érdes pikkelyeken - találhatunk biztos fogást. A többi ragadozó már leginkább az izgágasága miatt lehet veszélyes, mindenesetre balintól domolykótól, nem szereztem még komolyabb sérülést.

Ez már megfelelő méret egy kapitális süllőnek és csukának is.

A halakon kívül van még egy veszélyes tényező, mégpedig a horog. Erre nagy figyelmet kell fordítani, nekem már nem egyszer landolt a kezemben hármas horog a figyelmetlenségem miatt. Itt nincs, különbség legyen az bármilyen megfogott hal a horogra nagyon figyelni kell.

Két gombnyomással nyitható és csukható.

Említettem, hogy bizonyos méretig jó lehet, kézzel kivenni a halat kivételt képez ez alól a harcsa, mert a szájába nyúlva bármekkora megfogható. A többi ragadozó azonban a lehetetlen kategóriába tartozik. Erre több segédeszköz áll rendelkezésre, melyikeket megemlítek, de ajánlani csak egyet fogok. 

Kis helyen is elfér.

Az első a már lassan feledésbe merülő vágóhorog, vagy más nevén gaff jelenti, amely ha úgy nézzük egy brutálisan nagy horog. Ezt a hal szájába húzták, és így emelték ki, ez nagyon nem halbarát, és lehet, megérne már egy tiltást is. A következő a Lip Grip, ez ezért már sokkal barátságosabb, hiszen ezzel "csak" megcsípjük a ragadozó száját. Sajnos ezzel megemelve már másabb a helyzet ugyanis egy izgága hal, az álkapcsánál tartva akár el is törheti saját álkapcsát, így ezt csak igazán kivételes esetekben javaslom. Az egyik ilyen például a lékhorgászat, ahol nem kiemeljük a halat, hanem kicsúsztatjuk a jégre. Fontos még megemlíteni, hogy lehetőleg, legyen forgós, vagyis a nyél a csipesztől külön életet tudjon élni, így a vízben pörgő hal kevésbé fog kárt okozni magában.

A halat megszákolva az összecsukható fejbe be is zárhatjuk, és a fotózásig vízben tarthatjuk a halunkat.

A merítő szák viszont kifejezetten ajánlott, azonban itt sem mindegy milyet használunk. Több szempont van, amit szem előtt kell tartani a megfelelő merítő kiválasztásánál. A mérete nem elhanyagolandó, egy 10 kilogrammos halat is meg kell tudnunk vele szákolni. Jó, ha a szállításnál kis helyen is elfér, erre a legjobb megoldás egy összecsukható szák. A háló anyaga és lyukbősége egy külön történet. A lyukbőség azért lényeges, mert a túl sűrű nehezen mozgatható a vízben, a túl nagy lyukbőség pedig sérülést okozhat a halnak, itt elsősorban az uszonyok sérülésére gondolok, egy 2 centiméteres lyukbőség ebből a szempontból jó megoldás lehet. A háló anyaga szintén kérdéses, gyorsaság és a horogbeakadás szempontjából, nagyon jó a damil anyagú merítő, sajnos ez sok sérülést okoz a halnak, a hagyományos anyagú merítők már halkímélőek, de a horog könnyedén beleakadhat, így a halfogásból bosszúság lesz. A legjobb anyag erre a célre jelenleg a gumírozott anyagú hálók, amelyek nem szívnak magukba vizet, így könnyen kezelhetőek, a hallal kíméletesek, és nem utolsó sorban nem akad bele a horog.

A túl kicsi lyukbőség nehezen használható ezeknél a gumírozott szákoknál, így a 2 centis lyukbőség pont ideálisnak mondható.

Ezeket a dolgokat megfogadva és alkalmazva, a halfogás utolsó meghatározó pillanata is élményszámba mehet, és nem kell bosszankodnunk egy elveszett hal vagy éppen egy beakadt horog miatt.

                                                                                                        Lukácsi Béla

Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...