A lékes peca varázsa
Megjelent: 2008. december 29. | Forrás: Gotthárd Ferenc | Írások
Amint a vizek háta megkeményedik, következik az a horgászat, amelyet a horgászok döntõ többsége egy kézlegyintéssel elintéz – értelmetlen fagyoskodás a jég hátán, kevés hal – mondják. Aztán vagyunk páran, amolyan megszállottak, akik a téli idõben is dacolnak a hóval, jéggel, csak horgászhassanak néhány órát ebben a nehéz idõszakban is.

Lássuk elõször is a fontosabbakat… Mi is szükséges a léki horgászathoz? A legfontosabb: öltözzünk minél melegebben, termo-ruha, termo-bakancs jöhet! Aztán szükség lesz egy éles lékfúróra, vagy egy hosszabb nyelû fejszére, amivel kivághatjuk a lékeket. Természetesen néhány alkalomhoz illõ horgászbot is kelleni fog – olykor megfelelnek a két-három részes botok nyéltagjai is, amelyiken legalább egy gyûrû található, de ezekkel a vaskos bottagokkal szinte semmit nem érezhetünk a fárasztás alatt, és máris oda az érzés, amiért kijöttünk… Így hát legszívesebben a rövid lékes botokat használom: az ENERGO TEAM botcsalád ICE BASS és ICE PIKE botjai jelen vannak majdnem minden lékes akciómon!


A finom kis BASS pálcával a kisebb halak
horgászata is nagy élmény!

A lékes horgászat általában az úszós horgászathoz áll közelebb, de olykor sikereink lehetnek a különbözõ vertikális mûcsalikkal is – de errõl majd a késõbbiekben.
Gondoljunk arra, hogy elméletileg ebben az idõszakban is majdnem minden halat megfoghatunk, amire nyáron számíthatunk – persze a ragadozókkal való találkozásra nagyobb esélyeink vannak. Én úgy vagyok vele, hogy ha már kint lehetek a jégen és leshetem az úszómat a lékben, már az is örömmel tölt el…Ha meg fogok néhány keszeget, esetleg süllõt is, vagy sügért, az csak tovább fényezi a téli kalandot.


Téli sügérportré

A legnagyobb dilemmát talán az jelenti, hogy hová is fúrjunk léket… Hol lehetnek a téli idõszakban halaink? A süllõket általában a mélyebb részeken, a meder egyenetlenségei, a törések közelében találjuk, míg a csukák az egészen sekély részeken: egy-egy bedõlt fa ágai, vagy a nádtorzsák közt is jól érzik magukat. A lényeg, hogy olyan helyen próbálkozzunk, ahol rejtekhelyet találhatnak a halak maguknak, mivel ilyenkor kevésbé aktívak és nem úsznak be olyan nagy területeket az élelem után kutatva – így hát közvetlenül az orruk elõtt kell felkínálnunk csalinkat!

Igazán érdekes látvány, amint a lékben bukdácsoló úszó a víz alá merül… Ilyenkor nagyobb türelemmel legyünk a bevágásnál, mint nyáron, mert a halak a hideg miatt jelentõsen lassabbak, ráadásul óvatosabbak is!

Izgalmas esemény a lékben történõ fárasztás is. Képzeljük el, amint a damilunk meredeken fúródik a vízbe, a másik végén meg elevenen rugdalózik a megakasztott hal, és mindez szó szerint a talpunk alatt történik! Ez az a pillanat, ami kárpótol minden egyes jégen töltött fagyos óráért!

Legszívesebben elõ csalikkal horgászom a téli idõszakban. Süllõre és csukára kishalat, míg más halfajokra szúnyoglárvát használok. Nálam kishalból csak a jól mozgó virgonc halacskák jöhetnek számításba, amit akár a testesebb sügerek és domolykók is szívesen elkaphatnak.


A kishalas cájg beélesítve, már csak
egy éhes hal hiányzik…



A süllõknek szánt csalira ez a
domolykó is kedvet kapott



Jókora sügér támadt a kishalra

Volt olyan eset, hogy a jégen még nem volt hó, és teljesen átlátszó volt a páncél – a majdnem kétméteres kristálytiszta vízben könnyen észrevehetõek voltak a halak. Érdekes látvány volt, amint alattam úszkáltak a kisebb nagyobb halrajok – olyan érzésem volt mintha egy üveglapon sétáltam volna, ami egy akváriumra van helyezve... Ilyen látványra nyáron semmi esélyünk nincs!

Télen az átlagnál is óvatosabbak a halak, ezért különösen ügyelek arra, hogy a damilt akadály nélkül tudja maga után húzni a kapó hal. Mivel nem kézben tartott bottal horgászom, az orsó felkapó karját mindig nyitva hagyom, és a botot úgy állítom be, hogy a spicc közvetlen a lék felett legyen, így sehol nem tud elakadni a damil.


Süllõifjonc a lékben, visszaengedés után


Egy eredményes horgászat utáni teríték, a sügér
is meghaladta a fél kilót

Ne feledkezzünk meg a lékes pergetésrõl sem, ilyen a mormiskázás, vagy a különbözõ vertikális mûcsalikkal történõ, úgymond „emelgetõs” horgászat. Az aktív horgászatot kedvelõknek ajánlom ezt a módszert. Õszintén bevallom, hogy sokáig nem hittem e módszerek eredményességében, de mivel kíváncsi típus vagyok, elkerülhetetlen volt, hogy kipróbáljam ezt a részét a léki pecázásnak.

Többféle csalit is kipróbáltam, de sajnos egy ideig semmi eredményt nem sikerült elérnem velük. Már-már lassan elérkeztem ahhoz a ponthoz, hogy feladni készültem a jég alatti mûcsalis horgászatot – hiszen ott voltak az élõcsalis sikereim...

Azon voltam, hogy elajándékozom a lékes-mûcsalis készletemet, amikor megtörtént a csoda és egy SALMO CHUBBY DARTER-el megfogtam az elsõ lékes-pergetett halamat. Ettõl kezdve újabb halakat is fogtam a kis Salmóval, és mai napig szívesen használom lékrõl a Chubbykat.


A 4,5 centis, kis Chubby és egy megtévesztett domolykó


A nyerõ összeállítás és a zsákmány


Néhány a kedvencek közül: CD4 RR,
CD4 LOD, CD4 D, CD4 HP


Ahhoz, hogy nyugodtan élvezhessük a lékes horgászat által nyújtott élményeket, oda kell figyelnünk néhány dologra a biztonságunk érdekében. Elsõsorban mindig figyeljünk a jég vastagságára, hogy legalább a 10 centimétert haladja meg, ezért soha ne rohanjunk ész nélkül a jégre!

A horgászat alkalmával vágott lékeket jelöljük meg néhány nádszállal a horgászat befejezése után. És senki nem lép majd bele a vékonyan fagyott lékbe.

Ugyanakkor figyelnünk kell az úgynevezett „gázlyukakra” is, ezek ott keletkeznek, ahol az iszapból feltörõ gázok nem engedik, hogy rendesen befagyjon a víz, az ilyen helyeken csupán pár centis a jég vastagsága, még tartós hidegek mellett is. Ezeknek a lyukaknak az átmérõje extrém esetekben meghaladhatja az 50 centis átmérõt is, és ha egy ilyen lyukba lépünk, könnyen a halak szemszögébõl nézhetjük a világot…


Egy kisebb gázlyuk

És végül néhány szót a segédeszközökrõl. Jó, ha van nálunk egy hosszabb kötél, amivel szükség esetén kihúzhatjuk bajba jutott társunkat, ha netán beszakadt alatta a jég. Az sem árt, ha váltóruhát viszünk magunkkal, amit azonnal felvehetünk, ha szükséges.

Ha mindezekre odafigyelünk, igazán varázslatos léki horgászatokat tudhatunk majd magunk mögött!



Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...