A telet idéző októberi időjárás a legfinomabb szerelék alkalmazását követelte meg a matchboton is. A vizek hőmérsékletének drasztikus csökkenése a legtöbb békés halat megviselte, fogásukhoz az ilyentájt még jól működő bevált szerelékeket, technikákat és a csali felkínálást el lehetett felejteni. A hirtelen 10 fokosra hűlő víz igencsak komplikálttá tette a halfogást, rettentően figyelni kellett a vízbe juttatott etetőanyag és élő csali mennyiségére, s bizony az sem volt mindegy, hogy mely napszakban próbáljuk meg horogra csalni őket.
A helyzet tehát korántsem volt egyszerűnek mondható. A környékbeli vizekről érkező hírek lesújtóak voltak, még azok is panaszkodtak, akik csukázásra adták a fejüket, ugyanis annak a csalizásra szánt pár darab kárásznak, vagy kis dévérnek a beszerzése is komoly tortúrát, majd’ egész délutános programot jelentett.
A feladat adott volt, a lehető legfinomabb összeállítást kellett megszerelni, s meg kellett találni azt a rövidke napszakot, azt a pár karcsú órácskát, amikor a táplálkozni voltak hajlandók a fázós kosztosok.
Matchbotos próbálkozásom a Pátkai-víztározón az október 15-i frontbetörés idejére esett. Nem voltam kimondottan boldog, az amúgy is rossz esélyeim tovább romlottak
A modern teleszkópos matchbotok nálam ilyenkor élveznek előnyt igazán. Pillekönnyűek, ugyanakkor gerincességük révén azonnali reagálást tesznek lehetővé a legfinomabb kapásokra is. Nos, ez utóbbiból volt bőven részem, a hal olyannyira finnyásan evett, hogy az antennacsúcsra súlyozott waggleren egyetlen centiméternyi húzás, vagy emelés látszott. Ha erre nem érkezett a jó ütemben bevágás, akkor már csak a csonti, vagy pinki bőrén látható apró sérülésből lehetett következtetni a lezajlott folyamatra: felcsalizott horgunk bizony egy pillanatra halszájban volt.
CXP Telematch 390 centiméteres hosszban. Rendkívül könnyű vele a dobás, ráadásul még pontos is, de ami a lényeg most, az az, hogy késlekedés nélküli határozott bevágást tesz lehetővé. Sajnos a kedvenc extra lágy, angolos matchbotokat most el kellett felejteni
Sajnos így is sok volt az üres bevágás, annál a halnál, amelyet szákba is tudtam terelni, kivétel nélkül mindegyiknek a szája szélén lévő vékony bőrt fogta. Jól látszott, ingerből mozdultak a csalira, nem éhségből…
Az etetésen kívül a másik lényeges dolog volt a végszerelék összhangja, annak végletekig történő lefinomítása. Semmi olyan eszköz, kiegészítő nem szerepelhetett benne, amely egy kicsit is zavarná a halat, gondolok itt a legapróbb sörétólomra, a vékony, de jól süllyedő főzsinórra és a tizenkettesnél nem vastagabb horogelőkére.
Az EnergoTeam Competition söréteiből a legérzékenyebb láncólmozást készíthetjük el
Horgaink kiválasztásánál a 16-os méret legyen a plafon, pontyra számítva a 10-es méretű klasszikus formát válasszuk! A 9411-es típusszámú Marutó 16-os mérete egy-két szem csontihoz, pinkihez a legjobb!
Az előjelekből kiindulva az alapozó etetés után nem számítottam azonnali kapásokra. A hideg vízben az aromák is lassabban terjednek, az etető is lassabban fejti ki tehát a hatását, így idő kellett, amíg az első jelentkezők megérkeztek. Egy-egy bátortalan húzás, az érzékeny úszó hajszálnyi rezdülése utalt mindössze arra, hogy a halak megtalálták a csalit.
folyamodnom. A mindössze 0,75 grammnyi ólmozást teljesen szét kellet húznom, ezzel azt kellett elérnem, hogy az egyetlen szem csonti, vagy kettő szál pinki a 0,16-os horgon a lehető leglassabban, a legtermészetesebb módon hulljon a fenékre!
![]() |
![]() |
Ilyen vízben, ilyen körülmények között, ennyire finnyás halak fogásánál nincs helye a durva szemcsés anyagoknak. A Benzár Mix Feeder Series családból mindegyik etetőanyag rendkívül finom szemcsemérettel rendelkezik, a fenéken gyorsan bont, mindemellett kiváló tapadással bír, így rendkívül jól csúzlizható, matchezéshez is különösen ajánlom!
![]() |
![]() |
Hogy nincs két egyforma nap, azt mi sem bizonyítja jobban, mint a következő napi horgászatom, amikor is megint matchbottal igyekeztem egy nagyon lassan áramló csatornán becserkészni a pikkelyeseket. Az előző naphoz képest szinte semmi nem változott, az etetőanyag, a felszerelés, a csali is ugyanaz volt, csak az idő vált derűsebbé, s a kora délutáni órák nyugalmát kihasználva, a békéshal állomány nagyja tisztelte meg az etetésemet a jelenlétével.
![]() |
![]() |
A kilós kárászok egyetlen szem csontit voltak hajlandók felvenni!
Ajánlom mindenkinek a finomítást, és bíztatnálak is benneteket arra, hogy a kevesebb, néha több alapon, tényleg bármi megtörténhet!
Forrás: Halmos Mihály
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...