A jó zsinór
Megjelent: 2009. április 03. | Forrás: Murányi János Pál | Írások
A bot és orsó után, pergető felszerelésünk harmadik legfontosabb része a zsinór. Nem véletlen, hogy az előbbi kettő mellett, a zsinórok is őrületes tempójú fejlesztést értek meg – miközben egymás mellett él a jövő és múlt: a fonott meg monofil zsinór. Pergetőknek szánt cikksorozatom eme részében tehát a madzag kérdését járom körbe.


Szép színek – van, aki erre hajt

Rögtön az elején, két csoportra kell osztanom a tárgyalni kívánt zsinórokat – monofil meg fonott zsinórokra. Ezzel egyidőben sietek azt is megjegyezni, hogy eme kategóriákat teljesen egyenrangúként fogom kezelni, hiszen a legprofibb pergetőhorgászok is felváltva használják a kétféle zsinórt. Hogy mikor melyikhez nyúljuk, erre majd részletesen kitérek a végén.

Mindenképp a nagyobb múltú monofil zsinórokról szólnék előbb – csodálatos, hogy ez a műanyag szál közel fél évszázad óta szolgál bennünket, pedig voltak idők, amikor úgy tűnt, hogy a fonott zsinór megjelenése pontot tesz a monofil karrierjére. Ez nem így történt, mert a monofil egykor hibának titulált nyúlása és rugalmassága mögött mára határozott erényeket fedeztek fel a horgászok. Nem beszélve arról, hogy a monofil ma is jobban beleolvad környezetébe, mint a fonott.


Olcsóbb az olcsónál – a Professional egy általános zsinór, pergetéshez igen sok kell belőle

Mi, pergetőhorgászok, mialatt felváltva használjuk a fonottat és monofilt, ez utóbbitól is viszonylagos keménységet várunk el, illetve kiemelkedő csomótűrést és kopásállóságot. Az egész nap végzett dobások sorozata így is gyorsan leamortizálja a zsinórt – kénytelenek vagyunk tehát erre a horgászeszközre amolyan fogyócikként gondolni. Nálam a legdrágább monofil is körülbelül 8-10 horgászatot él meg. Ettől kezdve már öregszik, és gyorsan romlanak tulajdonságai, ezért inkább nem kockáztatok vele. Szerencsénk, hogy a monofil ára ennek megfelelően viszonylag alacsony, legalábbis a fonotthoz képest: átlag 700-1000 forint körül a legextrább monofilt is megkapjuk.


Ilyen a jó pergetőzsinór! Merev, erős, és átlátszó


A neve is önmagáért beszél: Power Spinning


Van méretválaszték rendesen…


Az első Power zsinórokat Besenyei Péter tesztelte

Érdekes, de ugyanakkor bonyolult kérdés lehet a monofil színe. Egyfelől nagyon tiszta, átlátszó zsinórokat látunk, míg másfelől komoly kultusza alakult ki a neonzöld, citromsárga vagy élénkpiros zsinóroknak. Jómagam inkább az átlátszó zsinórok felé hajlok, de gyakran látom nagyon profi pergetőhorgászok kezében is a színes zsinórokat – ez jobban követhető, érvelnek ők, és nem kizárt, hogy egyszer majd én is felfedezem magam számára a színes zsinórok előnyeit. Azt mondjuk, ma sem vitatom, hogy a színes zsinór semmiféle zavaró hatással nincs a nagy és kevésbé átlátszó vizek halaira, de egy kristálytiszta patakon vagy folyócskán inkább az átlátszó zsinór tűnik ésszerűbbnek.


Specialist Pike – csomótűrésben, teherbírásban jeles, de a színe… Hm, pergetéshez nem az igazi… Inkább kishalas csukázásra ajánlanám


Az Extreme nem a legolcsóbb zsinór, de mindent tud, amire vágyunk – a színe pedig tökéletes!


Egy különösen kemény zsinór: Titan Smoke


A színe pontosan az, amit keresünk!

A piac zsinórkínálatából egyébként leolvashatjuk az igényeket is: a pergetésre ajánlott monofil zsinórok rendszerint fehérek, vagy halvány barnás árnyalatúak. Sosem találunk közte sötét színűt vagy feketét (ezeket inkább a fenekező módszerekhez ajánlják, ahol a zsinórnak egy fenék-közeli környezetbe kell beleolvadnia). Én is a világosabb zsinórokat keresem tehát, és ezután kezdem összehasonlítgatni a csomótűrést és kopásállóságot.

A monofil eleve jobban viseli a kövek koptató hatását, mint a fonott zsinór – sok esetben emiatt választják a pergetők – többnyire tehát nem ez a kérdés vetődik fel, hanem a csomótűrés. Említettem, hogy a pergetőhorgászatban jobban kedveljük a keményebb monofil zsinórokat, viszont a keményebb zsinór a csomók alatt könnyebben elpattan. Kis odafigyeléssel mégis megtalálhatjuk azt a minőségi zsinórt, amely keménysége mellett, a csomókat is viszonylag jól bírja. A boltban tehát ez legyen az első próba, amit elvégzünk egy zsinóron: csomót rá, és eltépni!


Erson Taifun – egy másik keménygyerek. A színe is korrekt!

A fonott zsinórok ma már nélkülözhetetlenek a pergetőhorgászatban. A korábbi hiedelmekkel ellentétben, nem a monofil egyik alternatívája, netán konkurense, hanem egy vadonatúj eszköz számunkra, ami hatással volt az orsógyártásra és botgyártásra egyaránt. Ahogy a monofilt nem lehet teljesen helyettesíteni, ugyanúgy a fonott sem helyettesíthető semmivel – nagyon sok esetben ez az egyetlen és legjobb választás.

A fonott zsinórok színe már nem jelent annyira éles kérdést, mint a monofil zsinóroké. Mivel ez a zsinór úgysem átlátszó, a halak látják, és vagy érdekli őket, vagy nem… A gyártók mindenesetre igyekeznek bennünket megnyugtatni azzal, hogy zsinórjaikat feketére, szürkére vagy sötétzöldre festik, de én például az élénksárga zsinórokkal is ugyanolyan jól fogok – nem látom tehát jelentőségét a zsinórok színének.

A fonottak esetében gyakoribb probléma szokott lenni a ráírt mérethez képest túl vastag átmérő. Adott mondjuk egy 0,20-as méret, és bármilyen furcsán hangzik, ez egyik zsinórnál vastagabb is lehet, míg másiknál vékonyabb. A válasz a zsinór fonatának profiljában rejlik – találunk laposabb profilú zsinórokat, illetve teljesen kör keresztmetszetűeket. Tehát egy puszta termékleírás alapján választott zsinórról (pl. katalógusból) utólag kiderülhet, hogy messze vastagabb, mint amire számítottunk. Egy biztos mód van a helyes választásra: kézbe kell venni a terméket, fizetés előtt.

Megállapíthatjuk, hogy rendszerint a minőségi fonottak tudják pontosan követni a ráírt méretet, vagy olykor vékonyabbak is annál, ami számunkra határozott előny. Ezzel szemben, az olcsóbb fonottak szinte törvényszerűen vastagabbak a rájuk írt méretnél – és kissé ellentmondásosnak tűnik, de általában könnyebben is szakadnak.

A fonott zsinór öregedésének leglátványosabb jele a „szálkásodás". A drágább fonottak esetében ez körülbelül egy éves használat után jelentkezik, az olcsóbbaknál pedig akár néhány horgászat után is. Itt pedig már a kopásállóság kérdését is feszegetjük: a fonottak amilyen nagy szakítószilárdsággal bírnak, éppen olyan sérülékenyek, ha nagyon köves-sziklás környezetben használjuk őket (pl. part menti süllőzés a Dunán) – gyorsan kiszálkásodhatnak, és ettől kezdve roppant könnyen szakadnak is.


Egy jó fonott az olcsóbbak közül: Carbon X – a szép zöld szín külön dicséretet érdemel!


Ugyanaz, fehérben

Mikor használjunk fonottat és mikor monofilt? Nos, a könnyűpergetésben, ahol a várható halak mérete sem igényel nagy szakítószilárdságot, egyértelműen a monofil lesz a helyes választás. Ráadásul a monofil által produkált nyúlás ilyenkor bennünket segít: a kisebb halak sem rázzák le olyan könnyen magukat, fárasztáskor a monofil pedig egyfajta erőgumiként is dolgozik – felfogja a kirohanásokat, elnyeli a rándításokat, és mindig enged egy picit, ha már minden pattanásig feszült. Nagyon köves, sziklás folyókon és patakokon is csak monofilban gondolkozzunk. Végül pedig egy személyes javasat: a monofil ára ma már megengedi, hogy a legdrágábbat válasszuk – ne spóroljunk ezen!

Középnehéz vagy nehéz pergetésben a fonott zsinór lesz elsőszámú eszközünk, nyúlásmentessége és magas szakítószilárdsága ilyenkor pótolhatatlan. Elsősorban a 0,16 – 0,20-as kategóriában gondolkozzunk, ultranehéz pergetés esetén pedig nem túlzás a 0,30 – 0,35-ös méret sem. És bizony nagy szerencsénk van, ha pergetőorsónk több pótdobbal is meg van áldva – így külön dobra mehet a monofil, külön a fonott, és plusz egy dob az extravastag fonottnak. Ez az ideális állapot!


Kapcsolódó termékek:


Titan Smoke

Carbon X White

Erson Taifun

Carbon X

Extreme

Specialist Pike

Szelektív pontyhorgászat az RSD-n
Megjelent: 2024. december 15. | Forrás: Skultéti László | Írások

A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly | Írások

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...