Esetünkben, a címben szereplő 8 X, nem a nyolcvanéves korba lépést jelenti, hanem a nyolc szálas zsinórfejlődését. Részben termékfejlesztéssel is foglalkozom, így elég jól ismerem a horgász termékek piacának eme szegletét, jó rálátásom van a jelenlegi kínálatra. A fonott zsinórok fejlődése egy picit ugyan megtorpant az utóbbi időben, de a lelassult fejlődés nem egyhelyben toporgást jelent, így most elérkezett nálam is a váltás ideje.
Nem állítom azt, hogy kizárólag a saját márkás zsinórjaim használom állandóan - ez óriási hiba lenne, mert nem lenne viszonyítási alapom, éppen ezért nyitott szemmel járok és a legújabb fejlesztéseket is szem előtt tartom és ki is próbálom. Vannak ígéretes zsinórok, amelyek közül egyet-egyet szinte már megfizethetetlen áron kínálnak, azonban itt is elmondható - mint az orsók csapágyszámainál is -, hogy van egy bizonyos határ, amelyet ésszerűtlen dolog lenne átlépni gyártói és vásárlói oldalon is. A fonott zsinóroknál ez a jelen technológia szerint a 8 szálas zsinórokban testesül meg.
Jelenleg a legjobb zsinórok a 8 szálasak közül kerül ki. A gyártásról kevesen tudják, hogy két út létezik. Az egyik, amikor olyan vastagságúra szövik a zsinórt, amely a végfelhasználóknak kell. Ez a drágább variáció, vagyis minél vékonyabb zsinórt állítanak elő, annál drágább lesz a zsinór, ez a lehető legjobban hasonlít az áhított kör keresztmetszetthez. A másik - leggyakoribb – azaz az eset, amikor elkészítenek egy fonatot, amit a megfelelő technológiával nyújtanak tovább, a kívánt vékonyság eléréséig. Nos, ez a nyújtás az egyik sarkalatos pontja a zsinórgyártásnak, ugyanis nem tudnak kilométereket egyben nyújtani, hanem rövid szakaszokat, vagyis valahol megfeszül, megtörik a zsinór. Ez a törés okozz a zsinór ellaposodását. Éppen ezért figyelhető meg az, hogy egyre kevésbé érezhető a nem tökéletesen kör keresztmetszetű fonott zsinórok.
Már szinte monofil hatásúak a mostani korszerű fonott zsinórok. Van még egy érdekessége ennek a technológiának. A nyújtott zsinór a nyúlás növekedésével nem arányosan veszít a szakítószilárdságából, hanem kevesebbet. Ha úgy vesszük, aránylag erősödik egy zsinór, de ez csak egy bizonyos pontig történhet meg. Ugyanis van egy pont a nyújtás során, amikor a szakítószilárdság hirtelen szinte a nullára csökken. Vagyis a 0,06 milliméterig nyújtott zsinór bírhatna még 4 kilogrammot, de ezt továbbnyújtva 0,05-ig már csak 1 kilogrammot fog bírni. Vagyis van egy alsó határ, aminél vékonyabbat nem érdemes gyártani, ez az alsó határ is kitolódott manapság, illetve vannak olyan zsinórok is amelynek a szálait nem szövik, hanem egymáshoz ragasztják, ezek sokszor szálaira bomlanak, vagy a kötésre sokkal érzékenyebbek.
Egy ekkora halnál már sokat számít a zsinór erőssége. Ennyi bevezető után talán már látszik, hogy nem egyszerű a fonott zsinórok piaca. Bizony itt nehéz kiválasztani azt, ami valóban jó és használható is. Eddig a 4 szálas zsinórok eléggé megbízhatóak voltak, azonban egyre több gyártónál megjelentek a 8 szálas zsinórból olyanok, amely tapintásra is rendkívül vékonyak, és nem a csalás versenyébe szálltak bele. Vagyis egy valójában 40-es zsinórról nem állították azt, hogy ez csak 16-os. Ebbe az új realisztikus sorba illik bele az új L&K Fine Braid 8 szálas zsinór is, sőt a jelenlegi 8 szálas zsinórok piacának a felső szélét súrolja. Persze egy ilyen zsinór piacra kerüléséhez sok teszt kell, hogy valóban megbízható zsinór kerüljön a vásárló kezébe, én sokat nyúztam már előzetesen ezt a zsinórt, sőt a feederesek is használták a kényesebbnek mondott vékonyabb méreteket. Mára elmondható, hogy az Energofish feederes horgászai ezt a zsinórt használják, ha keszeges pecáról van szó, de dobó előkének is ezt rakják fel természetesen vastagabb méretekben.
Mára már a feederhorgászatban is teret hódított a fonott zsinór. Egy ilyen zsinórt úgy lehet megítélni, ha kézbe vesszük, sajnos azonban ezt fotón, videón vagy akár íráson keresztül nem tudom átadni. Az L&K Fine Braid egy rendkívül erős zsinór, 150 méteres kiszerelésben kapható, ami minden helyzetben elegendő lehet. 8 méretben kapható 0,06 milliméteres átmérőtől, a 0,25 milliméteresig. Amelyek közül a legvékonyabb is 4 kilogrammos szakítószilárdsággal bír, ami a finomabb pergetéshez bőven elegendő, és a legkisebb csalikat is könnyebben tudjuk ezzel vezetni. A legvastagabb természetesen a legerősebb több mint 18 kilogrammot bír, ami harcsázásra is bőven elegendő lehet. Közte pedig ott van mindenkinek a lehetőség kiválasztani a favorit méretét, vagy akár a szakítószilárdságát.
Sokszor extrém körülmények között is teszteltem a minta zsinórokat. A négyszálas zsinórokhoz képest ez sokkal simább szövésű, szinte monofil hatású éppen ezért sokkal halkabb is, ráadásul valóba sokkal vékonyabb is, amit kézbe véve észlelhetünk a leginkább. Annak ellenére, hogy kapott egy súrlódás csökkentő Teflon bevonatot, rendkívül lágy zsinórról beszélünk, nem kell félnünk a bevonat drasztikus kopásától sem.
Érdekes, hogy van, akinek süllyedő fonott kellene! Most kell őket kiábrándítanom. Csodák nincsenek. Két alapanyagból gyártják az egész világon a fonott zsinórokat, szinte ugyanannyi a fajsúlyuk, vagyis ha süllyedővé szeretnénk tenni, akkor hozzá kell adni a gyártás során nehezebb adalékot, amivel az egész végtermék fajsúlyát megnöveljük, ezzel növekszik az átmérő, illetve csökken a szakítószilárdság is, plusz egy olyan réteg kerül rá, amely hamar lekopik, nem kis bosszúságot okozva ezzel. Mi erre a megoldás? Amennyiben vigyázunk rá akkor az olyan zsinór, mint az L&K Fine Braid szinte lebegni fog a vízben, persze nem árt nedvesen tartani. Például a feeder horgászok körében egyre többet látni, hogy spricnivel locsolják az orsó dobját, aminek az egyik oka az, hogy a nedvesen tartott zsinór sokkal könnyebben süllyeszthető.
Kell jó kapcsolat a csalival és a hallal is, ehhez elengedhetetlen egy jó fonott zsinór, mint például az L&K Fine Braid. A pergetést se hanyagoljuk, el, ugyanis a pergetésnél mára szinte alapvető lett a fonott zsinór használata, mivel így sokkal követettebb a kapcsolat a csalinkkal, jobban érezzük a csalink minden rezdülését és a kapást is. Ráadásul az L&K Fine Braid, 8 szálas fonott sokkal vékonyabb az eddig megszokottnál, így ezzel még közvetettebb a kapcsolatunk a csalival és a hallal is.
Lukácsi Béla
A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk. A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik...
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...